választás;Szíria;

2016-04-13 10:56:00

El nem ismert választás Szíriában

Szíriában a háború közepette választott új parlamentet. A voksolás azonban nemcsak amiatt tekinthető komolytalannak, mert a minimális feltételek sem voltak adottak a lebonyolítására, hanem amiatt is, mert Bassár el-Aszad elnök ezáltal akarta legitimálni saját hatalmát.

A törvényhozás 250 helyéért 3500-an jelöltették magukat a szíriai parlamenti választáson. A voksolás azonban csak azokban a régiókban lehetséges, amelyeket Bassár el-Aszad kormányerői teljes egészében ellenőrzésük alatt tartanak. Az ellenzék ráadásul bojkottálja a voksolást, így az nem tekinthető sem szabadnak, sem demokratikusnak. A törvényhozás eddig is teljes egészében az elnöktől függött. Mindegyik ülése színházi előadáshoz hasonlított. Aszad a parlament egyik utolsó ülésén elhangzott beszéde után a képviselők hosszasan éltették az államfőt, „Feláldozzuk érted a vérünket, Bassár” – hangoztatták. Szíriában jelentős személyi kultusz épült ki az Aszad család köré. Így volt ez Bassár el-Aszad elnök apja, Háfez el-Aszad elnöksége idején is. A jelenlegi államfő eddig három választást nyert meg, egyik sem volt sem szabad, sem demokratikus.

A voksolást éles nemzetközi bírálatokkal illették. Az Egyesült Államok szerint nem tekinthető legitimnek, s az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) sem ismeri el azt. Francois Hollande francia elnök egyenesen provokációnak nevezte a megtartását. Több ország azért is nehezményezi megtartását, illetve időzítését, mert Genfben tegnap folytatták a tárgyalásokat a szíriai megbékélésről. Ez már a béketárgyalások harmadik köre. Genfben egy új ideiglenes kormány felállításáról tárgyalnak, amely az új alkotmány, majd a szabad választások megrendezéséig maradna hatalmon. A megbeszélések kezdetén Staffan de Mistura, az ENSZ közvetítője találkozott az ellenzék képviselőivel.

De Mistura aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ismét egyre többször ropognak a fegyverek a közel-keleti országban, mind több véres merényletet hajtanak végre. Az érvényben lévő tűzszünet ellenére Hama, Damaszkusz és Aleppo régiójában is komoly harcok dúlnak – közölte de Mistura, akit egy videokonferencián keresztül hallgatott meg az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Egyben meggyőződését fejezte ki, hogy a harcokat „korlátok között tudják tartani”.

Samantha Power, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete riasztónak nevezte azt a damaszkuszi közlést, amely szerint a kormányerők orosz támogatással indítanak offenzívát Aleppóban. Egyben arról is szót ejtett, hogy a harcoló felek egyre kevésbé engedik át a humanitárius küldeményeket. „Mivel a szíriai kormányzat nem tartja magát ígéreteihez, ezért a politikai erőfeszítéseket aligha koronázza siker” – hangoztatta Power. Arra intette a Kremlt, illetve más országokat, hogy szíriai befolyását latba vetve tegyen meg mindent a tűzszünet megtartásáért. Az 57 államot magában foglaló Iszlám Konferencia Szervezetének szaúd-arábiai főtitkára, Iyad Madani pedig annak a véleményének adott hangot, hogy Aszad nem maradhat hatalmon az országban. Mint fogalmazott, a szíriai elnök nem a probléma része, hanem maga a probléma.

Szíriában február végén lépett életbe a tűzszünet a kormányerők és a mérsékeltnek mondott ellenzék között. A fegyvernyugvás csak az Iszlám Államra (IS), valamint az al-Kaidával szövetséges terrorhálózatra, az an-Nuszra Frontra nem vonatkozik. Az ENSZ különmegbízottja, Staffan de Mistura egyébként kedden Irán képviselőivel is tanácskozott. Oroszország mellett a síita állam Bassár el-Aszad rezsimjének a legfőbb támogatója.

Rendkívül tragikus a szíriai polgárháború eddigi mérlege. Annak kitörése, azaz 2011 óta ugyanis 270 ezer ember vesztette életét.