Tudomány;zsarolóprogramok;

2016-04-13 16:03:00

Minden, amit a zsarolóprogramokról tudni kell

Számtalan fórumon és csatornán figyelmeztették már a közvéleményt az újfajta, és az elmúlt időszakban kiemelten népszerű zsarolóvírusok veszélyeire, eddig sajnos kevés eredménnyel. A kártevők fejlődésének és újabb variánsainak felfedezésének híre mellett, javarészt a látványos és sokakat érintő támadásokról olvashatunk mindenhol. A folyamatosan növekvő és egyre kifinomultabb támadások miatt, valamint a biztonságtudatos gondolkodás erősítése érdekében az ESET és a KÜRT biztonságtechnológiai cég közös szakmai útmutatással nyújt segítséget: Hogyan védekezzünk a zsarolóprogramok ellen, és mit tehetünk, ha rosszkor kattintottunk?  

A KÜRT Adatmentés szakembereihez az év eleje óta folyamatosan növekvő számban érkeznek megkeresések zsarolóvírus okozta adatvesztés miatt. Míg 2015-ben havonta alig három megkeresés volt, idén már napi 2-3 ügyfél jelzi, hogy adatait titkosította valamelyik zsarolóvírus. Az ESET termékek magyarországi forgalmazójához, a Sicontact Kft.-hez szintén folyamatosan érkeznek a kérdések a védekezéssel kapcsolatban, felhasználói és vállalati oldalról egyaránt. A szakemberek legfontosabb és legelső tanácsa ilyenkor minden esetben a vírusvédelmi megoldások, otthoni felhasználóknak például az ESET Smart Security, tudatos és aktív használata.

Hogyan védekezzünk a veszélyek ellen? ESET megelőzési tippek:

Mit tegyünk a vírustámadás után? A KÜRT tanácsai baj esetén:

Mivel a titkosítás feltörése technikailag nem oldható meg, így az adatmentés a titkosított adatokra vonatkozóan a legtöbb esetben sikertelen lesz. Ha a számítógépen be volt állítva visszaállítási pont, többnyire visszanyerhető valamekkora adattartalom. (x)

A zsarolóvírusok működési mechanizmusa
A kártevők új generációja a megnövekedett számú fertőzött e-mailekkel terjed, amelyek eszközeinkre letöltik és telepítik a zsarolóvírusokat. A fertőzött e-mailek megnyitásakor a kártevő titkosítja az eszközön található fájlokat és váltságdíjat követel ezek feloldásáért.  A leggyakoribb fajtája, a Nemucod, is e-mailen keresztül, a mellékletben csatolt tömörített állományokban terjed. A levelekben a támadók számlákra, hivatalos dokumentumokra hivatkozva próbálja rávenni az áldozatokat a melléklet megnyitására.
Amennyiben ez megtörténik, a program telepíti magát és HTTP kapcsolaton keresztül további kártékony kódokat igyekszik letölteni a megfertőzött számítógépekre. A trójai egy olyan URL-listát tartalmaz, amelynek felhasználásával különféle webszerverek, weboldalak meglátogatásával kártevőket próbál meg letölteni. Ha ez sikerül számára, akkor a nemkívánatos programokat fel is telepíti. 
Az esetleges váltságdíj kifizetést a biztonsági cégek - az emberrablási esetekhez hasonlóan - nem javasolják, mert ezzel részint tovább bátorítjuk a folyamatot. Másrészt erről azt is tudni kell még, hogy mivel bűnözőkkel üzletelünk, így semmilyen garancia nincs arra, hogy egyáltalán kapunk valamilyen kódot, vagy az működőképes lesz. A beszámolók jelentős részénél - kb. 80-90%-ban - a fizetés ellenére nem is érkezik semmilyen feloldó kulcs.