sztrájk;pedagógus;kiterjesztés;

Az egész országot megállítanák a tanárok - Kiterjedhet a sztrájk

Az egész napos országos pedagógussztrájk mellett a pedagógusok sztrájkbizottsága azt kezdeményezi, hogy április 20-án délben öt percre országszerte "álljon le az élet" - jelentette be Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.

MTI Fotó: Balogh Zoltán

MTI Fotó: Balogh Zoltán

Az érdekvédő elmondta azt is, hogy már meg is kezdték ennek a megszervezését. Azt kérik, hogy az üzletekben ne legyen kiszolgálás, a hivatalokban szüneteljen az ügyintézés, és álljon meg a közlekedés. Ezzel azt üzennék a kormánynak, hogy ha nem működik az iskola, semmi nem működik az országban - fogalmazott Galló Istvánné.  A szakszervezeti vezető rendkívül gorombának nevezte a kormány magatartását a még elégséges szolgáltatásokkal összefüggésben, mint hozzátette: egyértelműen a hatalommal való visszaélés valósul meg, a kabinet megpróbálja lehetetlenné tenni a sztrájkot. Gallóné megerősítette: április 20-án valamennyi iskolában biztosítják a gyermekek felügyeletét, az étkezést.

Közölte azt is: azt kérik, akik nem tudják azt megtenni, hogy öt perce leállnak, kék szalaggal, illetve kék zászlóval jelezzék szolidaritásukat, illetve fejezzék ki tiltakozásukat a még elégséges szolgáltatásokra vonatkozó kormányzati állásponttal szemben. Megjegyezte: most nagyon fontos a kormánynak a gyermekek érdeke, de amikor a Klik nem fizette a gázszámlát és nem tudtak iskolába menni, akkor ez nem volt annyira lényeges. Most kérni fogják a szülők támogatását is, hogy segítsék azzal a sztrájk szervezését, hogy ha meg tudják oldani, a gyerekeket aznap ne vigyék óvodába, iskolába.

A szakszervezeti vezető kitért arra is, folyamatosan kapják a tájékoztatást arról, hogy különböző módon pressziót gyakorolnak a polgármesterek, tankerületi vezetők a sztrájkot szervezőkre illetve tantestületekre. Gallóné leszögezte:  egy jogszerűen megszervezett sztrájkban a pedagógusokat semmilyen joghátrány, következmény nem érheti. A sztrájk miatti egynapi munkabér levonása következő havi bérszámfejtésnél jelentkezhet majd.

A PSZ vezetője ismét cáfolta, hogy a 25 pontos követeléseik közül 20 pontban megállapodtak volna a kormánnyal. Nem állapodtak meg, nagyon sok kérdésben közeledtek az álláspontok, de egyezség akkor lesz, ha azt írásban rögzítik, és mindkét fél aláírja - mondta, hozzátéve: még itt nem tartanak.

A vitatott négy kérdés, ami miatt sztrájkot hirdetnek lefedi az összes köznevelési intézményt - jegyezte meg, hozzátéve: a minőségi munka elismerése az óvodapedagógusokra is vonatkozik.

Az április 15-re hirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkról, amelyet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szervez, illetve a polgári elégedetlenségi akcióról Gallóné azt mondta: lehetséges, hogy ez erősíti majd az április 20-i sztrájkot. Jelezte: a sztrájkbizottság elsősorban az április 20-i munkabeszüntetésre koncentrál, de a kollégák szabad döntése, hogy a pénteki akcióban részt vesznek-e.

MTI Fotó: Balogh Zoltán

MTI Fotó: Balogh Zoltán

Ács Katalin, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnök-helyettese azt mondta: arra kérik az iskolaigazgatókat támogassák a sztrájkot, és tegyék lehetővé a munkabeszüntetést.  Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke jelezte: erre a napra szintén munkabeszüntetést hirdetnek szolidaritásul a pedagógusok sztrájkjával. Közölte: az átlagkeresetektől továbbra is 35 százalékos lemaradásban van a szociális ágazat. Követéseik között említette a pedagógus életpálya kiterjesztését a középfokú bölcsődei kisgyermeknevelőkre, a szociális ágazatban dolgozók számára általános 20 százalékos béremelést, illetve hogy legyenek érdekegyeztető tárgyalások. A sztrájkbizottságuk megfogalmazta felhívását, ezt közzé tették és értesítették a helyettes államtitkárt, mint kormányzati tárgyalópartnert. Ők az elégséges szolgáltatásról rendelkeznek jogerős bírósági döntéssel.

Palkovics fenyeget 

Ha holnap a figyelmeztető sztrájk mellett az iskolák falain kívül polgári engedetlenség is lesz, az abban részt vevő tanárok már számíthatnak retorzióra – mondta Palkovics László a Népszabadságnak adott interjúban.  A figyelmeztető sztrájk törvényes következménye, hogy a sztrájkoló az arra az időre eső arányos bérét legfeljebb a sztrájkalapból kaphatja meg. Az a tanár, aki bent van az épületben, sztrájkolónak minősül, aki viszont nem tartja meg az órát, hanem az utcán tiltakozik, az munkajogi következményekkel nézhet szembe.

A sztrájk tervezett kiterjesztését az előzte meg, hogy - mint lapunk is megírta - a sztrájkbizottság igen nehéz helyzetbe került. Hétfőn újabb javaslatot tettek: mérjék fel minden iskolában azok körét, akik részt vennének a munkabeszüntetésben, és hogy hol, mennyi tanuló lenne jelen, majd ezután határozzák meg, mely iskolákban szükséges az elégséges szolgáltatások biztosítása. A kormány ezt sem fogadta el. Galló Istvánné PSZ-elnök kedden, a Civil Közoktatási Platform egyeztetésén - ahová hiába várták a kormány képviselőit - már jelezte: 20-án mindenképpen megtartják a sztrájkot. Bírósághoz is fordulhatnának, amelynek öt munkanapja lenne dönteni az elégséges szolgáltatásokról, ám ha a döntést - attól függően, kinek a javára szól -, egyik vagy a másik fél megfellebbezné, a jogi hercehurcával a sztrájk ideje akár májusra is átcsúszna. Ezt azért nem szeretnék, mert ekkor kezdődik az érettségi időszak: nem akarják nehéz helyzetbe hozni a diákokat, és a sztrájkban részt vállaló pedagógusok száma is jelentősen megcsappanna.

Végül elfogadta a kormány diktátumát a Pedagógusok Sztrájkbizottsága, miszerint minden iskolában biztosítani kell a gyerekek felügyeletét az április 20-ra tervezett egész napos tanársztrájk ideje alatt. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint Palkovics László oktatási államtitkár szerdán öt órán át tárgyalt a sztrájkbizottság képviselőivel - a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), az Oktatási Vezetők Szakszervezete és a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnökeivel - a sztrájk idején még elégséges szolgáltatásokról, amelyeket a 2010-ben módosított sztrájktörvény ír elő. A kabinet átlátszó célja: az elégséges szolgáltatás követelménye címén sztrájk idején is majdnem teljes szolgáltatásra kötelezik a tanárokat, vagyis magát a sztrájkot igyekeznek súlytalanná tenni.

Nem gördült akadály a jogszerű sztrájk megszervezése elé. Az akadály odazuhant - fogalmazott még kedden Galló Istvánné, hozzátéve: a kormány magatartása elbátortalaníthatja, de akár tovább is hergelheti a pedagógusokat. 

Nos, vélhetőleg a mai bejelentés fényében, ez utóbbi történt.