oktatás;pedagógussztrájk;tanársztrájk;pedagógustüntetés;

2016-04-15 22:00:00

Leállt az oktatás több száz iskolában

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartott pénteken a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a Tanítanék Mozgalom támogatásával a közoktatás állapota miatt. Úgy tudni, reggel 8 és 10 óra között országszerte több száz iskolában szünetelt a tanítás. A tanárokkal szolidaritást vállalva feketében demonstráltak az egészségügyisek is, Sándor Mária, a fekete ruhás mozgalom elindítója az összefogást látva úgy döntött: folytatja küzdelmét egy jobb egészségügyért. A reggeli sztrájk képgalériájáért kattintson ide!

"Egy sztrájk hatása nem érzékelhető azonnal, annak hosszútávú eredményei vannak, ám úgy vélem, hogy a figyelmeztető munkabeszüntetés elérte célját" - mondta a Népszavának Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) sztrájkbizottsága által péntek reggelre meghirdetett figyelmeztető sztrájk után. A PDSZ elnöke szerint az akcióval sikerült elérni azt az ingerküszöböt, ami felhívja a társadalom és a kormány figyelmét arra, hogy sürgős és a rendszer alapjait érintő változásokra van szükség a közoktatásban.

Bár nem akart "számháborúkba" bocsátkozni, úgy tudta, hogy a PDSZ délutáni adatai szerint a sztrájkban több száz iskola és több ezer tanár vett részt. Állítása szerint tudnak olyan intézményről, ahol a tantestület mintegy 70 százaléka csatlakozott a felhíváshoz, és reggel 8 és 10 óra között letette a munkát. A kormány ugyanakkor azt követelte, hogy sztrájk miatt egyetlen iskola sem zárhat be, az elégséges szolgáltatásokat - diákok felügyelete, étkeztetése, személy- és vagyonvédelem - mindenhol biztosítani kell; ezzel lényegében már előre kiherélték az akciót. Mendrey szerint viszont több intézményben is nagyon alacsony volt a sztrájk két órájában megjelent diákok száma, volt olyan iskola, ahol 600-ból csak 25-30-an voltak bent.

Az érdekvédő hangsúlyozta: "erős ellenszélben" kellett megszervezniük a sztrájkot, a hatalom ugyanis nemcsak az elégséges szolgáltatások címén, hanem más eszközökkel - az iskolaigazgatók fenyegetésével, a tanárok félretájékoztatásával - is próbálta elérni, hogy a munkabeszüntetésben minél kevesebben vegyenek részt. A sonline.hu pénteken egy olvasói levelet is közzétett, amelyben egy somogyi iskola tanári szobájában történtekről számol be egy pedagógus. Állítása szerint a helyi polgármester - településnevet nem említ - a törvényekkel szembemenve kirúgással fenyegette a tanárokat, ha részt vesznek a sztrájkban.

Nem vettek részt. Az Origo.hu információi szerint egy Pest megyei településen az is előfordult, hogy egy polgármester behívatta a helyi óvodavezetőket, akik sztrájkolni szerettek volna, ám az "egyeztetés" után inkább lemondtak erről a jogukról. Tény: a pénteki figyelmeztető sztrájk kevésbé volt látványos, mint például a Tanítanék Mozgalom március 30-i polgári engedetlenségi akciója, ám a Mozgalom egyik alapítója szerint ez természetes. "A polgári engedetlenség kifejezetten az utcára szerveződött, most a tanároknak bent kellett maradniuk az iskolákban. A szimpatizánsaink sem álltak egész délelőtt egyetlen iskola előtt, több intézményhez is ellátogattak, nemcsak iskolákhoz, az egészségügyi dolgozókkal szolidaritást vállalva kórházakhoz is, a kerítésekre kockás és fekete szalagokat kötöztek. Ez kötelezően csendesebb dolog" - mondta Törley Katalin.

Törley a fővárosi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban tanít, állítása szerint a tantestület kétharmada - 52 fő - sztrájkolt pénteken. Úgy véli, az akció sikeres volt, kevés diák jelent meg az iskolában, a tanárok többsége nem tanított. "A Tanítanék Mozgalom felhívásának eleget téve megalakítottuk a Kölcsey Kockás Kört, értékeltük a jelenlegi helyzetet, átbeszéltük a Civil Közoktatási Platform 12 pontját. A tanárok közül gyakorlatilag mindenki feketébe öltözött, szolidaritását kifejezve az egészségügyisekkel".

"Fekete ruhás pénteket" hirdetett ugyanis a Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaság (Sándor Mária és Társai), ismételten felhívva a figyelmet az egészségügyben uralkodó áldatlan állapotokra. A fekete ruhás nővérként elhíresült Sándor Mária két hete elkeseredett hangvételű blogbejegyzésben írt arról, feladja küzdelmét, ha április 15-én a tanárokkal szolidaritást vállalva nem öltözik ismét feketébe az ágazat. Felhívásának nagyon sokan eleget tettek, ám nem volt könnyű dolguk, több kórházban ugyanis megtiltották a fekete öltözéket.

Sándor Mária társaival péntek hajnalig járta a főváros utcáit, és fekete szalagokat tűztek a kórházak kerítéseire, ám a reggeli demonstrációk idejére "valakik" eltávolították azokat - számolt be róla a Népszabadság. A nap folyamán aktivisták visszahelyezték a szalagokat. Délután a Kossuth téren több százan tartottak fekete ruhás demonstrációt Sándor Mária mellett, s amikor a volt nővér és társai megjelentek, "ne hagyjátok abba, csináljátok végig" felkiáltással biztatták őket. Sándor Mária úgy döntött: folytatja, nem hagyja abba egy éve útjára indított fekete ruhás mozgalmát.

A megmozdulásoknak nincs végük: a pénteki figyelmeztető sztrájk "felvezetésként" szolgált a jövő hét szerdára meghirdetett egész napos pedagógussztrájkhoz. Az április 20-i munkabeszüntetést a három oktatási szakszervezetet tömörítő Pedagógusok Sztrájkbizottsága szervezi, amiért több hónapos tárgyalássorozat után sem sikerült megállapodásra jutnia a kormánnyal a közoktatást érintő legfontosabb kérdésekben. A sztrájkot kis időre az egész országra kiterjesztenék: azt kérték, hogy délben öt percre álljon le a közlekedés, a kiszolgálás az üzletekben, az ügyintézés a hivatalokban, mert "ha az oktatás nem működik, semmi sem működik".

Rendőrök vitték el a PM politikusait
Kétszáz négyzetméteres fekete zászlót terítettek ki - az Országgyűlési Őrség felszólítása ellenére - a Parlament főbejáratának lépcsőjére pénteken a Párbeszéd Magyarországért (PM) elnökségi tagjai és aktivistái, hogy ezzel fejezzék ki álláspontjukat, amely szerint katasztrófa fenyegeti a magyar egészségügyet. Szabó Tímea társelnök azt mondta: közösen vállalnak szolidaritást a kórházi dolgozókkal, és közösen tiltakoznak az egészségügy tarthatatlan állapota miatt. Petíciót is indítanak és aláírásgyűjtésbe kezdenek annak érdekében, hogy a kormány tegye vissza az egészségügybe az elmúlt öt évben kivett 400 milliárd forintot, az ágazat dolgozóinak biztosítson "emberhez méltó béremelést", mindent tegyen meg a kórházi fertőzések visszaszorításáért, szüntesse meg a várólistákat és pótolja a hiányzó háziorvosokat. Mivel a Parlament lépcsőin nem tartózkodhatnak "illetéktelenek", a PM-esek többségét a kiérkező rendőrök ölben vitték el, felvették az adataikat, de nem állították elő őket.


Visszavennék az iskolákat az önkormányzatok

Vissza kell adni az önkormányzatoknak az iskolafenntartási jogokat, és biztosítani kell hozzá a megfelelő állami finanszírozást. A kormány kivételével szinte minden résztvevő szervezet így fogalt állást azon a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) által rendezett közoktatási konzultációs fórumon, amelyet pénteken rendeztek Gödöllőn. A MÖSZ azzal a céllal hívta életre a platformot, hogy lehetőséget teremtsen a jelenlegi válságos helyzet átbeszélésre és a megoldáskeresésre. Gémesi György, a szövetség elnöke kijelentette: az önkormányzatok 2011-ben már leültek az érintetett szervezetekkel és felajánlották a kormánynak az együttműködést, s továbbra is szívesen működnek együtt egy jó és hatékony oktatási rendszer kialakítása érdekében.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke azt mondta: szerinte mindegy, hogy milyen fenntartásban, de a közoktatásnak megfelelő költségvetésre van szüksége. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke fontosnak nevezte még az intézmények önálló gazdálkodásának és oktatási szabadságának visszaállítását is, Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke pedig úgy vélekedett: a fórum leglényegesebb tapasztalata, hogy van alternatíva a fenntartást illetően. Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár csak annyiban értett egyet a résztvevőkkel, hogy pontosítani kell a fenntartás definícióját. A tanácskozást a Civil Közoktatási Platform közoktatás történeti eseménynek minősítette, mivel "az első alkalommal került sor valós szakmai egyeztetésre". - K.J.