Budai Vár;kormányzati negyed;

2016-04-21 18:51:00

Elkezdődött - Erkély is lesz Orbán rezidenciájában

Elkezdték bontani a Karmelita kolostor tetőszerkezetét – írta meg tegnap a Népszava. A Sándor-palota mellett található kolostorba költözik majd Orbán Viktor és a Miniszterelnökség. Ma már az is látszik, hogy erkély is készül a miniszterelnök leendő dolgozószobájához. A kormány két éve kezdte meg a budai Várnegyed rekonstrukcióját. 

Egy építészfórumon figyeltek fel a Karmelita-kolostor Dunára néző frontján folyó munkálatokra. A készülő erkélyből egyelőre annyi látszik, hogy hét ablakot a padlóig kivágtak. Az épületnek ezen a részén, az első emeleten kap majd helyet a tervek szerint a miniszterelnök dolgozószobája - tudta meg a 444.hu. Az erkély felbukkanása ellentmond L. Simon László miniszterelnökségi államtitkár korábbi kijelentéseinek, miszerint mindent a Hauszmann Alajos idején érvényes állapotnak megfelelően akarnak átalakítani.

Maga Orbán Viktor is úgy nyilatkozott, a kormány alapvetése történelmi épületek felújításánál, hogy minden legyen úgy, ahogy régen volt, semmi átalakítás. Az épület helyén, ahová Orbán most költözne, a török hódoltság előtt ferences kolostor állt, amelyet a törökök a budai pasák háremévé alakították. A csaknem 800 nőnek nem volt szüksége erkélyre.

A kormány budai Várba költözésére szánt milliárdok nagy részét fordítsák inkább kórházak, iskolák felújítására, továbbá a beruházással ne szorítsák ki sem a helyieket, sem a turistákat Budapest egyik leglátványosabb részéről – reagált Horváth Csaba MSZP-s fővárosi képviselő a Bécsi kapunál.

A kormány két éve kezdte meg a budai Várnegyed rekonstrukcióját
„Célunk, hogy a Vár újra a hazai kulturális és szellemi élet, illetve az ország egyik jelképes közjogi központja legyen” – hirdette ,minden tiltakozás ellenére a propaganda.
Az Orbán-kabinet azonban a kulturális fejlesztést is unortodox módon értelmezi: kiköltöztetik a Magyar Nemzeti Galériát, az Országos Széchényi Könyvtárat; az MTA bölcsészettudományi kutatóintézeteit pedig a Közvágóhídhoz telepítik. A Várban közben új kormányzati negyed épül, amivel valójában visszaállítják az 1945 előtti állapotokat.
A Horthy-korszak szimbolikus újraépítésére 200 milliárd forintot terveztek, de az eredeti koncepcióban még nem szerepelt, hogy a Belügyminisztériumot és a Nemzetgazdasági Minisztériumot is a Várba költöztetik. Utóbbit a Szentháromság térre, oda, ahol a Horthy-kormány pénzügyminisztériuma székelt. Csak a beruházások előkészítése 1,5 milliárd forintba került.