Az emberi erőforrások minisztere tegnap az országos igazgatói konferenciasorozat szegedi állomásán beszélt erről, ahol azt is kijelentette: szerinte az iskolaigazgatók olyanok, mint a szendvicsben a sajt vagy a szalámi, csak nekik nem két kenyérszelet között, hanem az intézmény és a fenntartó között kell helytállniuk.
Sok más mellett az igazgatói jogkörökről is tárgyal a kormánnyal a Pedagógusok Sztrájkbizottsága, ám ebben sem sikerült még megállapodásra jutni, a hatalom ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy a munkáltatói jogok az állam kezében maradjanak, vagyis továbbra is a Kliknél dönthessék el, kit alkalmaznak és kit rúgnak ki. Igaz, látszólag valamelyest lazítanának a gyeplőn, a tervek szerint a Klik jelenlegi formájában megszűnne, s mint Palkovics László oktatási államtitkár tegnap az ATV-ben fogalmazott, a közeljövőben 57 "köznevelési központ" jöhet létre. Az állami intézményfenntartás mindenképpen megmarad.
A részletek továbbra sem ismertek, a cél viszont az, hogy közelebb vigyék az iskolákat azokhoz a hivatalokhoz, ahol a döntések születnek. A szakszervezetek - akik szerdára az elmúlt húsz év legnagyobb, több tízezer tanárt, diákot, szülőt megmozgató sztrájkját szervezték meg - viszont épp azt szeretnék elérni, hogy az iskolák ne egy állami hivatalként, hanem önálló intézményként működjenek. Az orbáni irányvonalban egyelőre nincs nagy elmozdulás, a kormány elsősorban pénzzel orvosolná a problémákat, Palkovics 100 milliárd, Balog már 130 milliárd pluszforrást ígért jövőre.
Bár a közoktatás egyik legnagyobb problémája a súlyos alulfinanszírozottság (2010 óta egyre kevesebbet költ oktatásra a kormány), mint azt Chikán Attila közgazdász, egyetemi tanár (az első Orbán-kormány gazdasági minisztere) az Inforádióban tegnap kifejtette: "egy elavult, rossz struktúrába több pénzt beleöntve nem fogunk előbbre jutni", szerinte azokat a szerkezeti és tartalmi változásokat, amelyeket pedagógusok javasolnak, végre kellene hajtani.