Hétfőn fenyegette meg az Európai Uniót Ahmed Davutoglu török miniszterelnök, hogy amennyiben Brüsszel júniusig nem hoz pozitív döntést Törökország vízummentessége kérdésében, országa felmondja a menekültválság megoldását célzó EU-török megállapodást. Recep Tayyip Erdogan török államfő pedig kedden egy nyilvános beszédében úgy vélekedett, hogy az Európai Uniónak nagyobb szüksége van Törökországra, mint fordítva. A török elnök ugyanezen alkalommal bírálta és provokációnak nevezte az Európai Parlament múlt héten elfogadott jelentését, amelyben a testület megállapította, hogy Törökországban visszalépés tapasztalható az igazságszolgáltatás függetlensége, a gyülekezési-, szólásszabadság, az alapvető emberi jogok és a jogállam tiszteletben tartása tekintetében.
Jean-Claude Juncker EB elnök azonnal jelezte, az Unió nem tesz engedményt a vízummentesség kérdésében. Brüsszelben egyelőre nem született meg az ezzel kapcsolatban döntés, de két héten belül erre is sor kerül. Ankarának még tíz nap áll rendelkezésére a vízummentesség feltételeinek teljesítésére, ugyanis az Európai Bizottság május 4-én mutatja be a Törökország vízummentességéről szóló harmadik jelentését. Ankarának április 31-ig kell bizonyítania hogy eleget tesz a feltételeknek.
Tegnap azonban Marta Cygan, a Bizottság migrációs- és belügyi osztályának vezetője az Európai Parlamentben tartott beszámolója során azt mondta, Törökország egyelőre a vízumliberalizáció feltételeinek kevesebb mint felének tesz eleget, a 72-ből csupán 35-t teljesít. A Reuters beszámolója szerint Cygan hangsúlyozta, hogy a török hatóságok kétségtelenül felgyorsították a közigazgatási és igazságszolgáltatási reformot, de sok más téren elmaradás tapasztalható.
Dimitrisz Avramopulosz migrációért felelős uniós biztos szerint az Ankarával kötött uniós megállapodás sikeresen lassította a menekültek érkezését Európába. Az elmúlt hetekben mintegy hatezren érkeztek illegális úton, a tengeren Görögországba, közülük azonban mindössze 300 bevándorlót küldtek vissza Törökországba. A biztos úgy fogalmazott, ennek ellenére „ébernek kell lennünk, és figyelemmel kell kísérnünk az ottani folyamatokat, különösen a leginkább veszélyeztetettebbek, a nők és a gyermekek miatt”.
Tegnap a török fellebbviteli bíróság bizonyíték hiányára hivatkozva érvénytelenítette azt a 2013-ban hozott bírósági döntést, amely során 273 személyt, köztük magas rangú katonatiszteket ítéltek börtönbüntetésre államcsíny vádjával.