Európa;emberkereskedelem;eltűnt gyerek;

2016-04-26 07:35:00

Magukra maradt gyerekek bolyonganak Európában

Legalább 10 ezer kísérő nélküli kiskorú tűnt el az elmúlt másfél-két évben, miután Európába érkezett. A Régiók Bizottságának elnöke azonnali lépéseket sürgetett, mert - mint mondta - sokan közülük az emberkereskedők áldozataivá válnak. Luc Van den Brande hangsúlyozta, hogy a menekültek közül ők a legveszélyeztetettebb, legkiszolgáltatottabb csoport. Egyedül Olaszországban ötezer kiskorúnak veszett nyoma, míg Svédországban ezer gyerek tűnt el.

Teljes bűnözői hálózat épült ki az elmúlt másfél évben a menekültek kizsákmányolására - derült ki az Európai Rendőrségi Hivatal tájékoztatásából. A gyermekeket szex- és rabszolgamunkára kényszerítik. Ebben az embercsempészek együttműködnek a szervezett bűnbandákkal. A Europol vezérkari főnöke szerint Magyarországon, és Németországban már több, a menekülteket kizsákmányoló bűnözőt fogtak el. A hatóságok abban bíznak, hogy az eltűntek közül nem mindenki lett bűncselekmény áldozata, vannak olyanok, akik megtalálták családtagjaikat. Ezek csak feltételezések, hiszen a gyerekek eltűntek a hatóságok látóköréből - olvasható a Család, Gyermek, Ifjúság Egyesület honlapján.

Nevelőszülő az ideális megoldás

A Save the Children nemzetközi szervezet információja szerint tavaly mintegy 26 ezer kísérő nélküli kiskorú érkezett Európába, és egyre többen jönnek egy jobb élet reményében. A legtöbben befogadó központokba kerülnek annak ellenére, hogy lehetnének más, jobb megoldások. Az Opening Doors for Europe’s Children nemzetközi kampány (Kulcs a Jövőhöz – Adjunk esélyt minden gyereknek Európában) résztvevői aggasztónak tartják, hogy a kísérő nélküli kiskorúak gyermekotthonokba kerülnek, mert ez az ellátási forma elszigeteli őket a külvilágtól, és megakadályozza őket abban, hogy beilleszkedjenek a társadalomba. A megoldás az lenne, hogy mind a tranzit, mind a célországokban nevelőszülőknél helyezzék el őket. Az alternatív ellátásra szerencsére már vannak jó példák: Franciaországban, Belgiumban, Németországban és Olaszországban. A szakemberek a legjobb megoldásnak azt tartják, hogyha a gyerekek azonos kultúrájú családokhoz kerülnek. Nagyon fontos, hogy a kísérő nélküli kiskorúakra segítségre szoruló gyerekként tekintsünk, nem pedig úgy, mint a hazát fenyegető veszélyre.

Időt nyerni a tovább utazáshoz

A korábbi évekhez képest megtízszereződött a Magyarországra felnőtt kísérő nélkül érkező 18 év alatti menekültek száma. Tavaly mintegy 8 ezer gyereket regisztráltak. Mintegy 80 százalékuk annak ellenére kéri a státuszt, hogy nem akarnak Magyarországon maradni, mindössze időt akarnak nyerni a továbbutazásig. 2015-ben tizenegy kísérő nélküli kiskorú kapott menekült, és kilenc oltalmazott státuszt. Ők 2010-től a gyermekvédelmi törvény hatálya alá tartoznak, ezért 2011-től a kiskorúakat az Emberi Erőforrás Minisztériuma által irányított fóti Károlyi István Gyermekközpontban helyezik el abban az esetben, hogyha meghallgatásuk során kérelemmel fordultak a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz, hogy menekültként vagy oltalmazottként ismerjék el őket. Az elmúlt években rendkívül megnőtt a státuszt kérők száma, ezért 2013-ban még egy újabb intézményt hoztak létre a kísérő nélküli kiskorúak befogadására Hódmezővásárhelyen.

Muszáj pénzt keresni

A társadalmi környezet és szabályozás nem segíti a migránsokat. Azok, akik hosszabb ideje, évek óta élnek Magyarországon, többnyire nem érzik jól magukat, mert nehéz anyagi körülményeik miatt kilátástalannak tartják helyzetüket. Kizárólag rosszul fizető munkahelyeken tudnak elhelyezkedni. Sok esetben teherként nehezedik rájuk, hogy otthon maradt szüleik anyagi támogatást várnának tőlük. Ráadásul a munka, illetve tanulás dilemmája is gondot okoz. Többen is azt mondták, hogy muszáj pénzt keresniük, ezért nem tudnak iskolába járni. Problémát jelent az is, hogy az iskolák önkényesen, jogellenesen dönthetnek arról, hogy nem vesznek fel migránsokat. Ha mégis sikerül bejutniuk valahová, általában hamar kiesnek, mert nem járnak rendszeresen a tanórákra, és nem kapnak az oktatási intézményektől elegendő segítséget a felzárkózáshoz.

Az óvodába könnyen beilleszkednek

A beilleszkedés és a nyelvtanulás szempontjából összehasonlíthatatlanul könnyebb helyzetben vannak azok a gyerekek, akik szüleikkel érkeznek Magyarországra. Jelenleg 12 menekült család él a Baptista Integrációs Központ Menekülteket és Oltalmazottakat Befogadó Családok Átmeneti Otthonában, és már várólistán is többen vannak. A statisztikák szerint 7-10 hónapot töltenek a családok az átmeneti otthonban. A gyerekek könnyen beilleszkednek, különösen akkor, amikor már az óvodát is Magyarországon kezdik. Ilyenkor hamar megtanulják a nyelvet, néhány hónap után mindent megértenek, csak a beszéd megy egy kicsit nehezebben nekik. Kérdés ugyanakkor, hogy a gyerekek mennyire tudják kamatoztatni magyar nyelvtudásukat, mert nem hivatalos információk szerint sok külföldi család indul el Németországba.