Lemondásra szólította fel Polt-Palásthy Marianna jegybank-igazgatót az Együtt. miután kiderült, hogy a Matolcsy-alapítványok felügyelőbizottsági tagjaként tudomása lehetett a hihetetlen pénzszórásról és hűtlen kezelésről, ám semmit nem tett annak megakadályozásáért. A párt emlékeztetett, Polt Péter legfőbb ügyész felesége több jegybanki alapítvány felügyelőbizottságában is tevékenykedik: a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány felügyelőbizottságának (fb) elnöke, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványban pedig az fb tagja. Emellett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) személyügyekért felelős ügyvezető igazgatójaként havonta bruttó ötmillió forintot keres.
Polt tegnap a parlamentben az MSZP-s Harangozó Tamás kérdésére csupán azt mondta: "ön azt állítja, hogy valaki, jelesül az én feleségem, bűncselekményt követett el. Én azt gondolom, hogy még eljárás sincsen". Ezt követően kioktatta a szocialista képviselőt: "nem a legfőbb ügyész a törvényesség legfőbb őre, nézzen utána az alaptörvényben". Matolcsy Györggyel eltöltött ebédjéről azt mondta, egy jogállamban teljesen normális, ha a jegybank elnöke és a legfőbb ügyész találkozik. Az üggyel kapcsolatos napirend előtti felszólalásokra Tállai András nemzetgazdasági államtitkár felháborodva úgy válaszolt: a Jobbik és az LMP politikai támadást indít az ország független intézménye ellen.
Orbán Viktor sem tervez lépéseket tenni az MNB-alapítványok ügyében, legalábbis Havasi Bertalan közlése erre enged következtetni. "A hatályos magyar és európai jogszabályok értelmében a kormány semmilyen módon nem befolyásolhatja a jegybank vagy alapítványai tevékenységét, így ez a kérdés törvényesen fel sem merülhet" - írta a miniszterelnöki sajtóiroda vezetője a 444-nek. Hasonlóan nyugodt Matolcsy György is, aki nem fontolgatja lemondását. A jegybank ugyanis a Világgazdaság kapcsolódó kérdésére közölte, "az MNB alapítói jogai nem terjednek ki az alapítványok cél szerinti tevékenységéhez kapcsolódó konkrét pályázati és támogatási döntések meghozatalára vagy befolyásolására". Hidvéghi Balázs szóvivő szerint sem az MNB hivatott megítélni hogy elfogadható, és vállalható-e minden alapítványi támogatás: "a Polgári törvénykönyv előírásai szerint az alapítványok működése elválik a jegybanktól" - állította.
Két MNB-alapítvány összesen öt megbízást adott a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Irodának, amelynek jelenleg is partnere Tócsányi László igazságügyi miniszter - derült ki a közzétett megbízási listákból. A Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány az Ybl Miklós tér 9-11. és a Döbrentei tér 2. szám alatt található ingatlan megvásárlásával bízta meg a miniszter irodáját, a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány pedig az Úri utcában, a Mátyás király úton, illetve az I. kerület egy belterületi helyrajzi számán tervezett vásárláshoz vette igénybe. Trócsányiék óradíja a legtöbb esetben nettó 55 ezer, egy esetben 58 ezer forint volt, ugyanakkor a felek azt is meghatározták, hogy a végösszeg nem lehet több 10-25 millió forintnál. Korábban maga a jegybank is ezt az irodát bízta meg az Eiffel Palace és a Kasselik-ház adásvételi szerződésének megkötésével.
Mindazonáltal nehezen hihető, hogy az MNB-elnöknek semmi köze az alapítványok költekezéséhez. Ugyanis Matolcsy kecskeméti rokonsága is érintett az MNB alapítványainak 260 milliárd forintos pazarlásában. Hugyecz Zoltán független politikus kifejtette, a helyi Pallas Athéné Alapítvány több mint 101 millió forint támogatást juttatott a Kecskeméti Főiskolának a "képzés fejlesztésének eszközigényéhez". Ennek majdnem felét, 40 milliót "egyéb költségként" számoltak el, így nem tudni, mire fordították az összeget. Hugyecz nem érti, hogy kaphatott az alapítványtól egy meg nem nevezett magánszemély további 173 millió forintot a főiskola fejlesztéséről szóló tanulmányra, s mi hasznuk származott a támogatásból. Azt sem tudni, hogy az ugyancsak az MNB-alapítványok által finanszírozott Kecskeméti Duális Oktatás Zrt. - melynek vezérigazgatója Matolcsy unokatestvére, s a helyi fideszes polgármester férje, Szemerey Szabolcs - pontosan hogyan gazdálkodik a közpénzekkel.
Eközben Matolcsy másik unokatestvére, Szemerey Tamás cégének havi 4 millió forintot fizetnek egy kiadványért. A "Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek" című tanulmány ugyan "csak" havi 750 ezerbe kerülne, de minden Pallas Athéné alapítvány külön rendelte meg azt, mivel "a tanulmányok szerzői jogvédelem alatt állnak", így sokszorosítani nem lehet őket. Szemerey egy másik cégen keresztül is jól járt: a hozzá köthető Raw Development Kft.-nek egy év alatt nagyjából 100 millió forintnyi megrendelést adtak a legfontosabb MNB-s ingatanprojektek menedzselésére.
Ma változtathat az Országgyűlés az alaptörvény-ellenesnek ítélt MNB-törvénymódosításon. A parlament törvényalkotási bizottsága azt kezdeményezte, hogy a jövőben csak a jegybank által alapított gazdasági társaságok azon adatait védhesse titkosság, amelyek kiadása veszélyeztetné a társaságok versenyképességét. Eközben a Demokratikus Koalíció (DK) elképzelhetőnek tartja, hogy az Európai Központi Bank (EKB) kötelezettségszegési eljárást indít az MNB ellen, a jegybank pénzköltései miatt.
Molnár Csaba alelnök, európai parlamenti képviselő közölte: az EKB elnöke egy levélben arról tájékoztatta, hogy az uniós tagállamok kormányainak kötelező konzultálniuk velük a nemzeti bankjaikat érintő törvénymódosítások előtt. Szerinte azonban a parlament kedden arra készül, hogy "eltitkolja" a jegybank tulajdonában álló gazdasági társaságok pénzköltéseit a törvényjavaslat elfogadásával. Ha erről sem egyeztetnek az EKB-vel és ha a jogszabály életbe lép, akkor szankciókra lehet felkészülni - mondta az Molnár, aki szerint az eljárás nyomán Matolcsy György tagságát felfüggeszthetik az EKB általános tanácsában, az MNB-t pedig pénzügyi szankciókkal is sújthatják.
"Szemerey Tamás eddig sem volt és jelenleg sem tulajdonosa az Origót és VS.hu-t kiadó médiacsoportnak, illetve maguknak az orgánumoknak sem" - közölte legújabban a portálokat kiadó New Wave Media-csoport annak kapcsán, hogy nyilvános pályázat nélkül több mint 500 millió forint támogatást kapott a jegybanki alapítványoktól. Érdekes, hogy már évekkel ezelőtt pletykálták a piacon, hogy Szemerey a cseh Bawaco nevű cégen keresztül érdekelt a New Wave-ben, ám ezt ideáig senki nem cáfolta. A tegnap posztjáról lemondott Lebhardt Olivér sem kommentálta ezeket az értesülést pénteken a Kreatívnak.
A Vs.hu távozó főszerkesztője most viszont már elismerte, hibázott, amikor hagyta, hogy a jegybanki alapítvány támogatta tartalmak a támogató megjelölése nélkül jelenjenek meg: "noha ebbe beleszólásom nem volt, de az is igaz, ez elegendő ok lehetett volna akkori felmondásomra". Távozása azért meglepő, mert a napokban még védte a portál becsületét a közpénz-támogatás ügyében. Hétfőn ugyanakkor több újságíró is felmondott a portálnál. Elsőként a Századvég-tanulmányokat kiperlő Joó Hajnalka közölte: "az MNB lopott (pardon, elkülönített) pénze - amiről amúgy fogalmam nem volt - se az ízlésemmel, se a szakmai elveimmel nem fér össze". Hasonló indokkal Rovó Attila is bejelentette távozását, majd a közéleti rovat vezetőjével együtt felmondott Munkácsy Márton, Kovács Áron, Dzindzisz Sztefan, Kósa András, Bátorfy Attila, Puskár Krisztián, illetve Joób Sándor is - utóbbi egyetlen havi Vs.hu-tól járó fizetéséről is lemond.