Az egyiptomi főváros április közepe óta újra forrong, a Mohamed Morszi iszlamista elnök 2013. júliusi bukását eredményező tüntetések óta nem volt ilyen heves kormányellenes demonstráció.
A tüntetések április 15-én kezdődtek. Országszerte felháborodást keltett, hogy Egyiptom, Sziszi elnök javaslatára, átenged két, stratégiai szempontból fontos vörös-tengeri szigetet Szaúd-Arábiának. Az akkorit tiltakozás után is sokakat letartóztattak, azóta még 90-en kerültek börtönbe. Az elnök a televíziókban sugárzott beszédében ítélte el a tiltakozásokat, úgy fogalmazott, hogy aki a döntés ellen ágál, az Egyiptom vesztét akarja.
A belügyminiszter jelezte, hogy a 25-re meghirdetett demonstráción keményen fel fognak lépni a biztonsági erők. Ennek ellenére hétfőn este újra tiltakozók vonultak utcára Kairóban. Több ezer rendőrt és katonát vezényeltek az utcákra, a rohamrendőrség páncélozott járművekkel vonult fel a Mubarak-érának véget vető, 2011. január 25-én kitört felkelés központjának számító Tahrír térre. Könnygázzal és gumilövedékekkel verték szét a demonstrációt, majd legalább 238 embert vettek őrizetbe, köztük emberi jogi aktivistákat, hazai és külföldi újságírókat.