oktatás;tankönyv;Klik;

Illusztráció: Thinkstock

- "Otrombaság" - Kihúzzák a listáról, ami a Klik-nek nem tetszik

Nem érdekli az állami iskolafenntartót, milyen tankönyvekből szeretnének tanítani a tanárok, ha olyan köteteket találnak az iskolák megrendelései között, amelyek a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) illetékeseinek nem tetszik, egész egyszerűen kihúzzák a listáról. 

A jelenlegi oktatáspolitika elleni tiltakozást összefogó Tanítanék Mozgalomhoz beérkezett jelzések szerint a Klik indoklás nélkül, saját szája íze szerint módosíttatja a tankönyvrendeléseket, amelyeket az iskolák szakmai munkaközösségei állítottak össze - a költségkeretet nem meghaladóan - a tankönyvjegyzékben szereplő könyvekből, és amelyeket már a szülők is jóváhagytak.

A tankönyvrendelési időszak április 1-én kezdődött és 30-áig tart. Idén még lehetőség van arra, hogy az iskolák ne csak az állami, vagyis az Oktatáskutató és -fejlesztő Intézet (OFI) kísérleti tankönyvei közül válogathassanak, a jegyzékben még szerepelnek magánkiadók könyvei és néhány régebbi tankönyv is. Bár a 2011-es köznevelési törvény minden, a tankönyvjegyzékben szereplő könyv megrendelését lehetővé teszi, néhány nappal a tankönyvrendelési időszak vége előtt, április 26-án mégis egy olyan levél érkezett a Kliktől az iskolákhoz, amelyben arra figyelmeztetik az igazgatókat, ne rendeljenek olyan tankönyveket, amelyek még a régi tantervhez készültek.

Teszik ezt annak ellenére, hogy a kiadók a régi tankönyvekhez különböző kiegészítő füzeteket is készítettek, hogy az új tantervnek megfelelően is használhatóak legyenek. Úgy tudni, a már kész megrendelésekből kihúzott könyveket a Klik az új OFI-tankönyvekkel helyettesítené, ez pedig egy igen erőszakos megnyilvánulása annak, hogy a kormány teljesen el akarja tüntetni a magánkiadók könyveit a piacról. Ezt a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének elnöke is elképzelhetőnek tartja. Kereszty Péter lapunknak elmondta: a tankönyvrendeléseknél a fenntartónak egyetértési joga van, így megteheti azt is, hogy felülírja a a tanárok választását, de nem úgy, ahogy most történik.

- Indokolt esetben, például ha túl drága a megrendelés, kérhetnek módosítást, ám az, hogy generálisan kijelentik, milyen tankönyveket szabad és nem szabad rendelni, ráadásul úgy, hogy konkrét indokok sincsenek, etikátlan és szakmaiatlan eljárás. A pedagógusok azokat a könyveket választják, amelyeket ők maguk szakmailag jónak tartanak, nem azt nézik, ki a könyv kiadója. Ebben a helyzetben joggal érezhetik azt, hogy akadályozzák őket munkájukban - fogalmazott Kereszty, hozzátéve: az OFI-nak sincs minden, az új tantervhez készült tankönyve, így a pedagógusok a Klik figyelmeztetése ellenére sem választhatnának mást a régebbi könyvek helyett.

Ám nemcsak emiatt alakult ki káosz a tankönyvrendelésben, a kormány más intézkedései is abszurd helyzeteket teremtettek. Az érettségire felkészítő középiskoláknak például úgy teszik kötelezővé a tankönyvrendelést, hogy még meg sem jelentek a megváltozott érettségi feltételeknek megfelelő tankönyvek. A szakközépiskolákban pedig úgy kell megrendelni a 9. osztályos tankönyveket, hogy még nem léteznek a szeptembertől kötelező új tantervek, és azt sem lehet hivatalosan tudni, a természettudományos tárgyak közül az adott iskolákban melyiket fogják tanítani.

- Ilyen otrombaságot eddig még senki nem csinált. Lassabban, felmenő rendszerben, az új tanrendhez viszonyítva kellett volna bevezetni a könyveket. Jelen helyzetben az egyetlen jogszerű megoldás az lenne, ha a kormány legalább saját jogszabályait betartaná, és bármit lehetne rendelni a tankönyvjegyzékből. De a Klik ezt nem teszi lehetővé - mondta Kereszty.

Magyarázkodik a Klik
Az állami fenntartó szerint hamisak azok a híresztelések, melyek szerint a jogszabályokat kijátszva szándékosan szűkítenék a pedagógusok lehetőségeit. A Klik közleményében emlékeztet: a tankönyvrendelést a vonatkozó rendelkezések értelmében az intézményvezetőnek és a fenntartónak is jóvá kell hagynia. A jóváhagyás feltétele, hogy a rendelés összértéke ne lépje túl az intézményi keretet, és a tankönyvjegyzéken szereplő kiadványok közül válasszanak a pedagógusok. Hangsúlyozták: a tankönyvrendelés során a hatályos jogszabályoknak megfelelően járnak el. "A szabad tankönyvválasztás lehetősége továbbra is biztosított, hiszen több mint 60 kiadó, összesen 3527 féle tankönyve szerepel a tankönyvjegyzéken. Az állami kiadású nyomtatványok ennek csupán harmadát teszik ki" - írták. A pedagógusok által jelzett problémára azonban érdemben nem reagáltak, így nem érkezett konkrét válasz (cáfolat) arra a kérdésre, hogy az intézményi keretet betartó, a tankönyvjegyzékben szereplő kiadványokból összeválogatott megrendelésekből miért húztak ki utólag tankönyveket. 



Gyurcsány Ferenc tegnap törvényjavaslatot nyújtott be arról, hogy meg kell szüntetni a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott alapítványokat, amelyeken keresztül Matolcsy György súlyos közpénzeket juttatott saját rokonának és barátainak - írta a DK közleményében.