újságíró;tüntetés;letartóztatás;Isztambul;Erdogan;Ankara;bombázás;

2016-05-02 07:37:00

Ankara demokráciája

Szombaton autóbomba ölt rendőrt Törökországban, de lecsapott Recep Tayyip Erdogan rezsimje is. A betiltott és csupán interneten sugárzó kurd televízió főszerkesztőjét tartóztatták le ezúttal, ugyanakkor az iraki kurd állásokat is bombázta a török légierő. Május elsején tömegek vonultak utcára Isztambulban, az ünnepből tüntetés lett, amit könyörtelenül szétvertek a biztonsági erők.

Mára befejezi Törökország az európai uniós vízummentesség megszerzéséhez szükséges kritériumok teljesítését, ígérte az uniós ügyek török minisztere. Az EU március 18-án megállapodást kötött Törökországgal arról, hogy visszaküldi oda azokat a menedékkérőket, akik az elbírálás során nem minősülnek menekülteknek. Az EU-tagországok ezért cserébe átvesznek Törökországtól 72 ezer szíriai menekültet és Brüsszel hatmilliárd euróval járul hozzá a közel 3 millió menekült ellátásához, Ankara pedig június végéig megkapja a vízummentességet, amennyiben eleget tesz a feltételeknek. Az uniós vezetők és diplomaták több rendben jelezték, hogy nem tesznek engedményeket Ankarának és csak akkor lesz mentesség, ha a török kormányzat valóban eleget tesz a feltételeknek és tiszteletben tartja az alapvető emberi jogokat.

E téren azonban továbbra sem jeleskedik Recep Tayyip Erdogan elnök rezsimje. Ankara meg is fenyegette Brüsszelt, hogy felmondja a megállapodást, ha nem lesz meg a vízummentesség. Hétvégi brüsszeli nyilatkozatok szerint Törökország a vízummentességhez szükséges 72 feltételből 60-at teljesített, az Európai Bizottságnak szerdán kell az erre vonatkozó javaslatot megtennie, amelyet majd az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia. Martin Schulz EP-elnök nemrég leszögezte, akkor lesz vízummentesség, ha Ankara tiszteletben tartja az emberi és kisebbségi – azaz kurd – jogokat.

Hogy mára mit sikerül bemutatnia Ankarának az kérdéses, ugyanis a hétvégén sem jeleskedett az emberi és kisebbségi jogok terén. Összességében tragikus és viharos hétvége volt Törökországban. Szombaton újabb autóba rejtett pokolgép robbant egy rendőrőrs mellett a délkeleti Gaziantep városában. A detonáció egy rendőrt megölt, tizenkilencet megsebesített, köztük tizenöt rendőrt. A merényletért még egyetlen szervezet sem vállalta a felelősséget, de a török légierő máris bombázta az Iszlám Állam ellen harcoló iraki kurdok állásait.

Ugyancsak szombaton őrizetbe vették a török hatóságok a kurd IMC TV televíziós csatorna főszerkesztőjét "terrorista csoport propagandájának" terjesztése miatt. A vád azt tekinti terrorista propagandának, hogy Hamza Aktan Twitter-oldalán megosztotta két befolyásos kurd kommentátor véleményét. Az ország - amelyben 20 millió kurd él! - egyetlen kurd televíziójának sugárzását idén februárban betiltották, a csatorna interneten azonban elérhető maradt. Az utóbbi időben több médiát elhallgattatott, több újságírót tartóztatott le a rezsim.

Vasárnap könnygázzal, vízágyúkkal és gumibotokkal verték szét a május elsejét ünneplő hatalmas tömeget Isztambulban. Az ünnep kormány- és rezsimellenes tüntetéssé vált, a felvonulók közül sokat azt skandálták „Le a fasizmussal!”. A tömeg megpróbált behatolni a Taksim térre, ahol azonban tiltott mindenféle demonstráció. A Taksim tér ugyanis szimbolikus terület. 1977-ben május elsején összecsapások történtek itt, amelyben 34 ember vesztette életét. 2010-ig tiltott lett a munka ünnepe a Taksim téren, majd 2013-ban újra bevezették a tiltást, a demonstrálni szándékozókat szétverte a rendőrség. Egy hónap múlva itt és a Gezi parkban kezdődtek a tüntetések az akkor még kormányfő Erdogan és kabinetje ellen. A téren található a Köztársaság Emlékműve.

Tegnap 24500 rendfenntartót és 120 vízágyút vezényeltek a helyszínre, a város fölött helikopterek köröztek, a metrót lezárták. Egy tüntető életét vesztette, negyvenet letartóztattak.