lemondás;SPÖ;Faymann;

2016-05-09 15:12:00

Lemondott Faymann osztrák kancellár

Minden tisztségéről lemondott Werner Faymann osztrák kancellár. A kormányrudat a jobboldali nagykoalíciós partner, az ÖVP elnöke, Reinhold Mitterlehner veszi át, az SPÖ irányítását pedig ideiglenesen Michael Häupl bécsi polgármesterre bízták.

Minden megbízatásáról lemondott Werner Faymann osztrák kancellár. Bár hétvégén még úgy látszott, kompromisszum születik az SPÖ elnökségi ülésén, s Faymann maradhat pártja, illetve a kormány élén is, végül mégis a távozás mellett döntött, miután azt tapasztalta, saját pártján belül is megrendült iránta a bizalom. „Az országnak olyan kancellárra van szüksége, aki mögött teljes mellszélességgel áll pártja. Aki nem mondhatja magáénak ezt a támogatást, az nem tudja kellőképpen ellátni feladatát” – indokolta döntését Faymann sietve összehívott sajtóértekezletén.

Kifejtette, hálás azért, hogy országát szolgálhatta, s büszke Ausztriára. Mint mondta, Bécs menekültek tízezreinek nyújtott menedéket. A kormány menekültpolitikáját magyarázva azonban hozzátette, „felelőtlenség” lett volna, ha a kormány nem hozott volna lépéseket a menekültválság megoldására. „Sziklaszilárdan meg vagyok győződve arról, elég erős ahhoz az ország, hogy választ tudjon adni a jövő kihívásaira” – közölte. A kancellár később hivatalosan is benyújtotta lemondását Heinz Fischer köztársasági elnöknél.

Mint az osztrák közszolgálati csatorna, az ORF beszámolt róla, Faymann az SPÖ hétfő délelőtti vezetőségi ülése előtt elhatározta lemondását, szándékait csak néhány személlyel osztotta meg.

A kancellári tisztséget Reinhold Mitterlehner, a nagykoalíciós partner Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke veszi át. A kormányzati munka új irányítója 1955-ben született. 2008-ban gazdasági miniszternek tették meg, majd 2013-ban a tudományos és kutatási tárcát is átvette. 2014. november 8-án választották meg az Osztrák Néppárt elnökének, Michael Spindelegger utódjának. Ezzel együtt az alkancellári tisztséget is megkapta. Ami nézeteit illeti, 2015 januárjában úgy fogalmazott, Ausztria „szekuláris és multikulturális” társadalom, amelynek az iszlám vallás is része. Állást foglalt a homoszexuális párok mesterséges megtermékenyítése mellett. Egy ízben kifejtette, bár a vallását gyakorló keresztény, az ÖVP ettől nem válik az egyház „leányvállalatává”. Mitterlehner mára összehívta az ÖVP elnökségi ülését, hogy „levonják a következtetéseket az új helyzetből”.

A szociáldemokraták irányítását ideiglenesen Michael Häupl bécsi polgármesterre bízták. Ő meglepettségének adott hangot a kancellár távozása kapcsán. Mint mondta, az SPÖ-nél az „számvetés időszakának” kell kezdődnie, s ennek „lehetőleg csendben kell lezajlania”. Hans Niessl szociáldemokrata burgenlandi tartományi vezető szerint Häupl a következő napokban állítja majd fel stábját.

Az SPÖ-nél több kérdésre kell megfelelő választ találni. Egyelőre nem született döntés arról, hogy a szociáldemokraták milyen politikát folytassanak a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) szemben, melynek elnökjelöltje, Norbert Hofer jó esélyekkel pályázik az államfőválasztás megnyerésére. Az SPÖ-n belül akadnak olyan hangok, amelyek szerint irányváltásra van szükség, s nem szabad elzárkózni a jobboldali radikálisokkal való együttműködéstől. Erről a kérdésről tárgyaltak tegnap a szociáldemokrata szakszervezetek (FSG), ám amikor a jelenlévők értesültek Faymann lemondásáról, többen közülük elhagyták a tanácskozás helyszínét. Julia Herr, a szociáldemokraták ifjúsági szervezetének elnöke az SPÖ újjászervezését követelte.

A következő parlamenti választásra elvben 2018-ban kerülne sor, ha azonban Faymann lemondása miatt idő előtti voksolásra kerülne sor, ezt legkorábban szeptember elején tartanák meg.