LMP;szabadkereskedelmi tárgyalások;

2016-05-10 15:05:00

LMP: 600 ezer munkahely veszhet el

Az LMP társelnöke, Schiffer András arra szólítja fel a kormányt: álljon ki az Európában és Magyarországon megszerzett környezet- és egészségvédelmi, élelmiszerbiztonsági, valamint munka- és emberi jogokért az unió által folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban, de azért is, hogy a paktumok hatályba léptetése ne történhessen meg a nemzeti parlamentek hozzájárulása nélkül. 

Schiffer András kedden sajtótájékoztatón ismertette pártja erről szóló határozati javaslatát, azt követően, hogy azt az Országgyűlés tárgysorozatba vette. A javaslatot az teszi sürgetővé - mutatott rá -, hogy a Kanada és az EU között letárgyalt egyezménnyel (CETA) kapcsolatban komoly a nyomás annak a tagállamok megkerülésével történő ratifikálására, vagy legalább ideiglenesen hatályba léptetésére.  

Rámutatott: ha ez megtörténhet, akkor az Egyesült Államokkal tárgyalt egyezménynél, a TTIP-nál is megvalósulhat, ahogy a szolgáltatás-kereskedelmi paktumnál is (TiSA) "Itt alapvető szuverenitás-kérdésről van szó" - szögezte le Schiffer András, aki szerint az egyezmények a globális nagyvállalatok hatalomátvételét jelentenék az európai demokratikus intézmények felett, ezért az LMP a tárgyalások leállítását követeli. 

Kijelentette: mintegy 600 ezer munkahely veszhet el Európában, a TTIP miatt, amely kizárólag a német autóipari nagyvállalatoknak kedvez. A politikus kérdésre a kvótaügyi népszavazásról azt mondta: pártja nem vesz részt a kampányban, a kormány ugyanis szerinte addig, amíg állampolgári kezdeményezéseket meghiúsít, nincs abban az erkölcsi helyzetben, hogy népszavazást kezdeményezzen. Kijelentette ugyanakkor: a kérdésre csak nemmel lehet szavazni, mert amíg a meghívás nem uniós szinten született a menekültek felé, addig a befogadás sem születhet így.