Bell hangsúlyozta, hogy a jogállamiság tiszteletben tartása a demokrácia egyik legfontosabb alappillére, amely alapvető fontosságú a terrorizmus elleni fellépésben, az ukrán rendezésben, a menekültkérdés megoldásában. Méltatta, hogy Magyarország „jelentős hozzájárulásokkal segíti” az Iszlám Állam (IS) ellen harcoló, 66 tagot számláló nemzetközi koalíciót, amely értékelése szerint jelentős sikereket ért el. Irak területének 40, Szíria területének 20 százalékáról már kiszorították a terroristákat.
Az ukrán helyzet kapcsán a budapesti amerikai nagykövet leszögezte: az Egyesült Államok elsőrendű fontosságúnak tartja Ukrajna szuverenitását. „Oroszország illegálisan csatolta el a Krím-félszigetet. Pont. Erről nincs helye a vitának” – jelentette ki Bell. Moszkva vagy maradéktalanul eleget tesz a minszki megállapodásnak, vagy a továbbiakban is súlyos szankciókkal találja szembe magát, mutatott rá. Sürgette ugyanakkor az Ukrajna által beígért reformfolyamat véghezvitelét is.
„Sok magyar nagylelkűséggel és együttérzéssel válaszolt a menekültválságra” – hangsúlyozta a nagykövet. Reményét fejezte ki, hogy az EU-Törökország közös cselekvési terv sikerrel jár, elejét lehet venni a kockázatos tengeri utazásoknak, az embercsempészek visszaéléseinek. Bell elismerte, hogy Magyarországnak kötelessége megvédeni és biztosítani határait, de ugyanakkor külön kiemelte, alapvető kötelesség tiszteletben tartani a menedékjogot kérők emberi jogait. Óvott attól, hogy „mi és ők” alapon álljanak hozzá a menekültkérdéshez, s nem értett egyet azzal, hogy a menekülők sorsát megpróbálják összemosni a terroristaveszéllyel.
Ahogy korábbi beszédeiben, a nagykövet ezúttal is keményen fogalmazott, amikor a korrupció rákfenéjéről beszélt. „A vállalkozók nem tudnak versenyezni, ha a szabályok azoknak kedveznek, akiknek erős a kormányzati kötődésük. A polgárok úgy érzik, becsapják őket, amikor az adójukkal közszolgák, választott tisztségviselők és családtagjaik zsebét tömik ki” – mutatott rá. Bell kiemelte, hogy a rendszerszintű korrupció továbbra is komoly gond Magyarországon. A közbizalom helyreállítását, átláthatóságot, a korrupt tisztviselők nyilvános eljárásokban történő felelősségre vonását sürgette. „A társadalom nem épülhet korrupcióra, hiszen ez olyan, mintha homokra építenénk házakat” – hangsúlyozta kérdésre válaszolva Colleen Bell.
A nagykövet nem kívánta kommentálni Bill Clinton volt amerikai elnöknek egy kampánygyűlésen elhangzott kijelentését, amelyben Clinton azt mondta, hogy Magyarország és Lengyelország Putyin-féle autoriter vezetést akar. Bell hangsúlyozta, a volt elnök magánemberként beszélt, s saját véleményét fejtette ki. A magyar-amerikai kapcsolatokat illetően kérdésre válaszolva úgy nyilatkozott, dinamikus a viszony, közös értékekre épül. Mint mondta, a jövőben is kifejti nézeteit a vitás kérdésekben, ahogy a magyar fél is, kétirányú a párbeszéd. Kiválónak minősítette a katonai, bűnüldözési együttműködést. Washington, mint rámutatott, továbbra is támogatja a magyar erőfeszítéseket a fékek és ellensúlyok rendszerének megerősítésére, a sajtószabadság megőrzésére, energikus civil társadalom fenntartására.