Reflex;szegedi lézerközpont;Szilícium-völgy;

2016-05-20 09:06:00

ELI: A magyar Szilícium-völgy

A maga területén világcsúcsot jelentő gigantikus ELI-beruházás összértéke több mint 70 milliárd forint, aminek 85 százalékát az Európai Unió, 15 százalékát pedig a magyar állam állja. A lézerközpontot sokan már most a magyar Szilícium-völgyként emlegetik.

A szegedi lézerközpont Magyarország legnagyobb kutatás-fejlesztési projektje. A fejlesztéshez nemcsak uniós támogatására, hanem Magyarország, Csehország és Románia szoros együttműködésére is szükség volt. A nagyberuházás ugyanis három helyszínen: Szegeden, Prágában és Bukarestben valós meg. Így világszínvonalú kutatási környezetet teremt a tudósoknak, és a maga nemében a világ legnagyobb tudományos létesítménye lesz. A projekt teljes költsége 850 millió euró, s az összeg jelentős részét az unió fedezi.

A projektben egyedülálló, hogy a szegedi, prágai és bukaresti központ közös tudományos irányítás alatt működik majd. A szegedi lézerközpont iránt óriási az érdeklődés a világban: eddig 17 nemzetközi kutatóintézettel, egyetemmel kötöttek kutatási megállapodást.

Az ELI építésének első fázisa már lezárult, a komplexum gyakorlatilag elkészült, öt épületből négy szinte már 100 százalékban kész van. Elkészültek a központhoz vezető utak, közművek, és a lézertermek is. Ez utóbbiak rezgésmentességét már tesztelték, s azok megfelelőnek bizonyultak. Decemberre a létesítmény próbaüzemmel együtt a lézerek fogadására is készen áll majd. A beruházás második ütemében telepítik a tudományos berendezéseket.

Szeged jövője szempontjából óriási jelentőségű az ELI. Csaknem tíz éve kezdte el együtt a munkát a város és az egyetem. Az Európai Unió támogatását 2009-ben nyerte el a projekt. Elindítását azonban sokáig jegelte a Fidesz-kormány, amely végül engedett a nemzetközi nyomásnak, és elkezdődhetett a munka. A város az ELI mellett létrehozott egy 70 hektáros ipari, innovációs parkot is.

Az önkormányzat vállalta, hogy 2,2 milliárd forintból kiépíti a terület közlekedési infrastruktúráját. Ez azt jelenti, hogy minden irányból bekötik a területet a város úthálózatába. Botka László polgármester elmondta, a város az egyetemmel együtt minden feltételt biztosítani akar ahhoz, hogy az ELI tudományos eredményei iránt érdeklődő beruházók, befektetők Szegedre jöjjenek. A lézerközponttól a tudományos eredményeken túl ugyanis azt is remélik, hogy mindazok a cégek, amelyek közvetlenül szeretnék hasznosítani a tudományos kutatások eredményeit, ide települnek – új munkahelyet teremtve a városban.

A kivitelezéssel párhuzamosan folyik a leendő szakemberek toborzása. Az ELI alkalmazottainak száma már meghaladja a kétszázat: többek között Dél-Koreából, Ausztráliából, Olaszországból, Németországból, Dániából, Franciaországból és Belgiumból érkeznek kutatók, technológusok, mérnökök. Emellett nagyon sok magyar kutatót és mérnököt is hazacsábít majd a lehetőség, mivel a külföldi kutatóhelyeknél is jobb technológiát kínál majd a szegedi lézerközpont.