Brüsszel meg fog hátrálni
A népszavazás az egyetlen olyan dolog, amelyet Brüsszelben sem lehet félvállról venni. A miniszterelnök szerint ha sikeres lesz a magyarországi referendum, Brüsszel meg fog hátrálni.
Az ellenőrizetlen bevándorlást nem emberi jogi, hanem biztonsági kérdés. "Senki sem akarja odaadni a lakásának kulcsait vadidegen embereknek" - fogalmazott. Ha Magyarország megengedné a betelepítést, 10-20 év múlva nem lehetne ráismerni Budapestre és más magyar nagyvárosokra - tette hozzá.
"A száj Clintoné, de a hang Soros Györgyé"
"Úgy kerültünk ebbe a történetbe, mint Pilátus a krédóba. Egy amerikai választási kampány logikájából lehet leginkább megérteni, mit miért mondtak. Ettől még a tiszteletlenség tiszteletlenség, a sértés pedig sértés marad" - fejtette ki a kormányfő, aki több tiszteletet vár el az Egyesült Államoktól.
Orbán Viktor megjegyezte, tetszik neki, amit Jaroslaw Kaczynski, a lengyelországi kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke mondott az ügyben, vagyis hogy Bill Clintonnak orvoshoz kell fordulnia.
A miniszterelnök szerint ugyanakkor a Magyarországra, Lengyelországra és általában Közép-Európára tett negatív megjegyzések, amelyek megszaporodtak a migránsválság óta, nem véletlen elszólások. Ugyanis "a Demokrata Párt vezetői mögött (...) Soros Györgyöt kell látnunk", aki azt hirdette meg, hogy minden évben be kell engedni legalább egymillió muszlimot Európába - mondta, hangsúlyozva, hogy Magyarország akadályát jelenti ennek a Soros-féle amerikai tervnek, "nem is fogják azt itt végrehajtani, amíg Magyarországnak nemzeti kormánya van".
A kormányfő ezek alapján Bill Clinton szavait úgy kommentálta: "a száj Clintoné, de a hang Soros Györgyé". Hozzátette azt is, hogy a magyarországi ellenzék ereje elmarad a Soros György által finanszírozott szervezetek politikai befolyásától, "ez egy háttérhatalom".
A lengyelekkel kapcsolatban megismételte azt az álláspontját, hogy Brüsszelben méltatlanul bánnak velük, megsértik őket. "Akármennyire nagyfiúknak is gondolják magukat Brüsszelben, ezt a csatát a lengyelekkel szemben Brüsszel sosem fogja megnyerni" - fogalmazott.
Európa magja
A miniszterelnök arról is beszélt, lassan bekövetkezik, hogy Németország és Közép-Európa nevezhető együtt az EU magjának, mivel e térség nélkül az unió gazdasági teljesítménye nem nőne évről évre, hanem csökkenne.
A kontinens demográfiai helyzetével kapcsolatban Orbán Viktor azt mondta: fel kell tenni a kérdést, hogy akar-e Európa részt venni egy népesedési versenyben. "Miért kellene nekünk ugyanolyan sebességgel növekedni népesség szempontjából, mint azt a világ más országai teszik?" - kérdezte. Szerinte Európa a mai népességével vagy valamivel kisebb létszámmal is élhető, életképes és fenntartható.
Az valóban jobb lenne, ha több fiatal lenne, de ez csak családpolitikával érhető el - hangsúlyozta. Magyarországon "ha megtaláljuk azokat a gazdasági eszközöket, hogy a családok úgy érezzék, tudnak boldogulni két, három, négy, öt gyermekkel is, akkor szerintem ezt majd vállalni fogják. (...) De ezt ne kérjék rajtam, rajtunk számon néhány év elteltével. Ehhez még kell nekünk egy-két parlamenti ciklus" - fejtette ki a miniszterelnök.
A pedagógusok miatt kell módosítani a költségvetést
A magyar gazdaságban megvan egy korszerű, modern ismereteket nyújtó, kiszámítható és megbízható oktatási rendszerhez szükséges pénzösszeg - közölte Orbán Viktor.
"S miután a gazdaság jól teljesített - bár az utolsó negyedévben azért vannak árnyékok - (...), felelősen lehet vállalni a 2016-os költségvetés módosítását, amellyel tudjuk növelni az oktatásra fordított pénzösszegeket" - fejtette ki.
A 2017-es költségvetésben javasolt élelmiszeráfa-csökkentésről szólva a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ez a kispénzűeknek jelenti a legnagyobb segítséget, hiszen az ő jövedelmükből megy a legnagyobb arányban kiadás az alapvető létfenntartási cikkekre.
Szólt az éttermi szolgáltatásokat terhelő áfa 18 százalékra tervezett csökkentéséről is, amit azzal magyarázott, hogy a mostani adóterheket a vendéglátásban törvénytisztelő módon alig lehet kigazdálkodni. Megjegyezte, hogy ő (naná! szerk.) egy lépésben szerette volna 5 százalékra mérsékelni a vendéglátás forgalmiadó-terhét, "de a pénzügyminiszternek igaza van, ezt egy lépésben megtenni több mint istenkísértés". Ezért elfogadta Varga Mihály álláspontját, hogy első körben 18 százalékra csökkentsék a terhet, majd vizsgálják meg, hogy 2018-ra lehet-e tovább mérsékelni.