„Hogy mennyi aranyat várok? Ez nehéz ügy, ugyanis, ha eggyel kevesebbet mondok, akkor alábecsülöm, ha kettővel többet, akkor pedig csalódásként könyvelik majd el a kontinensviadalt. Ettől függetlenül úgy gondolom, négy-hat arany realitásnak tűnik" – fogalmazott lapunknak elutazás előtt Hargitay András szövetségi kapitány.
A korábbi világ és Európa-bajnok úszó szerencsére alábecsülte a nemesfém halmozást, ugyanis a magyar válogatott minden várakozást felülmúlva tíz arany- négy ezüst- és öt bronzéremmel zárta a kontinensviadalt, ezzel túlszárnyalta az eddigi csúcsot, a debreceni Eb-n elért kilenc első-, tíz második- és négy harmadik helyet. Mondani sem kell, a brit fővárosban hazánk nyerte a nemzetek versenyét is, az éremtáblán olyan országokat előztünk meg, mint a házigazda britek, vagy az olaszok.
Ám nemcsak válogatottszinten nyújtottunk kimagasló teljesítményt, hanem egyénileg is. Az egész Európa-bajnokság legeredményesebb női úszója Hosszú Katinka lett öt éremmel (négy arany, egy ezüst). Az Iron Lady egy medállal gyűjtött többet, mint a négy diadalig jutó Kapás Boglárka. A férfiak is sziporkáztak, Cseh László 100 és 200 méter pillangón csapott az első helyen a célba, míg 50 méter pillangón ezüstöt, a 400x100 vegyesváltó tagjaként pedig bronzérmet szerzett, így pályafutása során már 69-szer állhatott dobogón nagy világversenyen, amihez foghatót férfiúszó még nem produkált az európai úszósport történetében.
„Voltak realitások, és voltak meglepetések – mondta a honi szövetségnek Hargitay. – Nem számoltunk a 4x100 méteres vegyes vegyesváltó bronzérmével, 4x200 méteres női gyorsváltó győzelmével, Szilágyi Liliána 200 méter pillangón elért második, vagy a 4x100 méteres férfi vegyesváltó harmadik helyével. Benne volt ez a mennyiség a zsákban, csak ki kellett halászni. Ugyanakkor elhagytunk érmeket is, s nemcsak Gyurta Dánielre gondolok, Cseh László címvédőként a legjobb előfutamban elért eredménnyel lépett vissza a 200 méter vegyes elődöntője előtt. Úgy gondolom, ez egy reális kép a magyar úszósport Európában betöltött szerepéről.”
A kapitány hangsúlyozta: erős olimpiai szereplést is előre vetíthet ez a mostani siker, s nem titok, hogy elsősorban Hosszú Katinkától, Cseh Lászlótól, Verrasztó Dávidtól és Gyurta Dánieltől várnak kiemelkedő eredményeket Rióban. Azt is hozzátette a szakember, hogy ahogyan a brit fővárosban, úgy Brazíliában is lehetnek meglepetések. Utóbbi kapcsán kiemelte a 4x200 méteres női gyorsváltót, amelynek „nagyon jó ideje van”.