Sláger Rádió;rádió;frekvencia;médiatanács;Danubius Rádió;Advenio Zrt.;Class FM;

2016-05-23 20:47:00

Class-húzás Simicskától?

A Sláger és a Danubius rádiók korábbi tulajdonosai közösen vették meg a Class FM-et üzemeltető Advenio Zrt.-t Simicska Lajos üzleti körétől. A rádió jogi képviselője szerint ugyanakkor a Médiatanács korábban kiszabott büntetései megmaradnak, noha Nagy Ajtony Csaba hozzátette, nem látja jogi akadályát annak, hogy a Médiatanács meghosszabbítsa a Class novemberben lejáró frekvenciaengedélyét. Az új tulajdonos állítja: az üzlet előtt egy politikai szereplővel sem tárgyaltak.

Nem érinti a Class FM tulajdonosváltozása a korábbi büntetéseket, melyeket a rádió bíróságon támadott meg, s melyek ügyében per van folyamatban - közölte lapunkkal Nagy Ajtony Csaba, miután eladták a Class FM országos kereskedelmi rádiót működtető társaságot, a Simicska Lajos és üzlettársa, Nyerges Zsolt tulajdonában álló Advenio Zrt.-t a Sláger Rádió Zrt.-nek és a Marquard Média Hungary kiadónak. Utóbbi anyavállalata, a Marquard Media International üzemeltette a néhai Danubius rádiót.

A Class FM jogi képviselője azt is elmondta, a rádió frekvenciaengedélyének meghosszabbítását is veszélyeztető büntetések miatt indult perekben nem ő fogja képviselni a céget, s igazgatósági tagságáról is lemondott. Arról, hogy a részvényesek - a realizálható vételáron felül - miért döntöttek a cég eladásáról, illetve hogy a jogász szerint a Médiatanács meghosszabbítja-e a rádió novemberben lejáró frekvenciaengedélyét, Nagy érdemben nem tudott nyilatkozni, de szerinte tény, hogy jelenleg a frekvencia meghosszabbításának nincs törvényes akadálya és az új tulajdonos is abban érdekelt, hogy a rádiót hosszútávon működtesse.

Megírtuk, a Médiatanács régóta arra készülhet, hogy ellehetetlenítse az Orbán Viktorral összekülönbözött Simicska rádióját: korábban a jogi képviselő arról számolt be, a hatóság igen jelentős apparátust mozgatott meg annak érdekében, hogy "fogást próbáljon találni" a rádión, s a meghosszabbításra kizáró okokat keressen. Ismert, az utóbbi időben a Médiatanács több alkalommal is megbírságolta a Simicska-közeli rádiót annak reggeli műsora miatt. A határozatokat azonban az Advenio az eljárás során folyamatosan vitatta, bíróság előtt megtámadta, és egyben kérte azok végrehajtásának felfüggesztését. Nagy Ajtony Csaba szerint ugyanis a műsorszámok besorolása megfelelt a médiatörvényben és a klasszifikációs ajánlásban foglaltaknak, és nem hangzott el semmilyen súlyosan jogsértő tartalom. Kiemelte, a sajtóban keringő információkkal ellentétben korábban a Class FM-el szemben nem született olyan határozat, amely a médiatörvény vagy a hatósági szerződés súlyos vagy ismételt jogsértését állapította volna meg. Ennek megfelelően az Advenio már tavaly július 30-án benyújtotta a hosszabbítási kérelmet a Médiatanácshoz. Erre azért volt szükség, mert a törvény szerint a műsorszolgáltatónak 14 hónappal az engedély lejárta előtt kérelmeznie kell a hosszabbítást. A tanács július és szeptember között dönt arról, hogy hosszabbít vagy új pályázatot ír ki.

Az új tulajdonos Michael McNut, a Sláger igazgatóságának elnöke tegnap sajtótájékoztatón jelentette be: a tranzakcióban részt vett az amerikai Emmis Communcation International médiabefektető cég is, amely korábban tulajdonolta a Sláger Rádió kiadóját. A vételárat üzleti titokként kezelik. Az új tulajdonosok a Médiahatóságnál hétfőn reggel bejelentették a tranzakciót. Az üzletember kifejtette, a Sláger nem fog politikai szerepet játszani, nem tárgyaltak kormányzati szereplőkkel az ügyben - bár tisztában vannak vele, hogy a magyar média a rendszerváltás óta nem független. McNutt azt is elmondta, hogy a Class FM brand megmarad, az adó profilja nem változik a jövőben sem. Hozzátette, az Emmisnek fel fog ajánlani valamennyi tulajdoni hányadot a saját részéből, de más szereplő nem jelenik majd meg.

Emlékezetes: a 2009-es frekvenciapályázatokig két országos kereskedelmi rádió működött Magyarországon, a Danubius Rádió és a Sláger Rádió. A frekvenciacsomagjaikra kiírt pályázaton mindkét társaság elindult, de vesztettek, és a két nagy múltú rádió elhallgatott az országos frekvenciákon 2009 utolsó negyedévében. A cégek bírósághoz fordultak, a Sláger ügye a washingtoni székhelyű nemzetközi választott bíróságig jutott, de ott 2014 áprilisában elutasították a keresetet. A Sláger helyét az FM1 Zrt. - amely mögött baloldali gazdasági körök álltak - által működtetett Neo FM, a Danubiusét pedig a Simicska Class FM-je vette át. A Neo 2012-ben megszűnt, frekvenciái a közmédiához kerültek, mert a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa felbontotta szerződésüket a több mint 750 millió forintos médiaszolgáltatási díjhátralék miatt.

A rádiókon még az sem segített, hogy 2008 decemberében az Országgyűlés úgy módosította az akkor hatályos médiatörvényt, hogy a Sláger és a Daubius pályáztatás nélkül is megtarthassa frekvenciáját. Ezt ugyanis Sólyom László akkori államfő az Alkotmánybírósághoz továbbította, amely 2009. június végén megsemmisítette a jogszabályt. Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT, a Médiatanács elődje) akkori elnöke, Majtényi László ezután elérte, hogy a pályázatok során ne az addigi szubjektív szempontok, hanem a megajánlott médiaszolgáltatási díj legyen a legfőbb bírálati szempont. Ezt kihasználva az FM1 és az Advenio irreális összeget, bevételük 50, illetve 55 százalékát ígérték, míg a frekvenciákat addig használó rádiók mindössze 10-15 százalékot - a Neo ebbe bukott bele. Nem csoda hát, ha az ORTT Simicskáékat hozta ki győztesen. A döntés miatt Majtényi végül lemondott posztjáról.