Polt Péter;jogállamiság;

- A magyar "jogállam"

Teljes oktalanság Polt Pétertől megkérdezni, lemond-e, mert a felesége, aki a Magyar Nemzeti Bank személyügyekért felelős ügyvezető igazgatója, mintegy másodállásban az MNB két, botrányok szaggatta alapítványában is felügyelőbizottsági tag. Amit a legfőbb ügyész - a Népszabadságnak adott interjújában - mond, teljes mértékben megállja a helyét: nincs oka lemondani, mert a jogállami követelményeknek megfelelően választották meg és törvényesen végzi a dolgát. Igaz. Már ha elfogadjuk, hogy ez jogállam.

Orbán Viktor ugyan demokratikus választásokon nyerte el a szavazók többségének bizalmát a hatalom gyakorlására, de más kérdés, hogy aztán, mire használta fel a sokáig kétharmados parlamenti többség adta totális felhatalmazással bíró kormányzást. Olyan törvényrendszert épített ki, amelyben már csaknem minden törvényesség látszat, legnagyobb látszat pedig maga a magyar "jogállam", amelyben tényleg semmi oka lemondania annak a főügyésznek, aki megfelel ezeknek a törvényeknek.

Ebben a "jogállamban" Polt Péter csak véletlenül fut össze Matolcsy Györggyel egy baráti kávéra, de még véletlenül sem a legfőbb ügyész találkozik az MNB elnökével egy vendéglőben. A kormányfő a barátaival mulat a VIP-páholyban a magyar-elefántcsontparti meccsen, nem a legfőbb ügyésszel, a Mol-vezérével, vagy az ilyenkor csak mellékesen OTP-vezér labdarúgó-szövetségi elnökkel. Hogy egy éppen arra tévedt kormány-kedvenc milliárdos vállalkozóról szó se essék. Mondhatja Polt, hogy nem hiszi, bárki úgy be tudna avatkozni egy ügybe kívülről, hogy az ő akarata érvényesüljön a jogszabályokkal szemben. Abban a jogállamban, amit mi jogállamnak gondolunk, ha eszébe jutna is valakinek, vagy Valakinek gondolná magát, s befolyásolni akarná az igazságszolgáltatás önálló hatalmi ágát, azt nagyon gyorsan elhajtanák e hatalmi ág függetlenségére büszke képviselői, s "bosszút" állna rajta a nyilvánosság. Kiiktatná a rendszer öntisztító mechanizmusa. Itt felsőbb beleszólásra végképp semmi szükség. Az orbáni "jogállam" magától működik, minden fogaskereke úgy forog, ahogy az alkotója akarja.

Nincs olyan törvényi feltétel, ami a távozását indokolná - mondja Polt. Nincs, de nem ezen múlik, amíg a "jogállami" szerkezet forog. Ha meg megakad, legfeljebb kicserélik majd őt egy másik fogaskerékre.