hulladék;beteg gyerekek;csalás;

Illusztráció/Thinkstock

- Elképesztően aljas módon csalt ki pénzt áldozataitól

Az is igaz persze, hogy meglehetősen nehéz sorrendet felállítani, aljas, legaljasabb stb., hiszen a versenyben például az unokás csalók is könnyen az élen végezhetnek. De a morális mérlegelésnél a társadalmi léptékű károkozás is szempont, és akkor igencsak tetemes előnyhöz jutna ebben a bizarr versengésben az, aki az emberek szolidaritásával, segítőkészségével visszaélve rontja a valóban beteg gyerekek gyógyulási esélyeit. De mi történt valójában?  

Egy középkorú zalaegerszegi férfi még 2001-ben létrehozta a jól hangzó, már nevében is jótékonyságra inspiráló Életünkért és Gyermekeinkért Alapítványt, amely - az alapító okirat szerint - az önhibájukon kívül szociálisan hátrányos helyzetű családok és szívbeteg gyermekeket nevelő családok támogatására jött létre. 

A férfit azonban a Zalaegerszegi Járásbíróság 2013-ban három évre eltiltotta attól, hogy társadalmi szervezet, alapítvány, közhasznú szervezet, civil szervezet vezetője legyen, eltiltása ellenére azonban továbbra is maga irányította az alapítványt, és kezelte az oda befolyó pénzeket. Megbízottai több dunántúli városban gyűjtöttek adományokat úgy, hogy beteg gyerekek fényképét mutogatták, és azt állították, hogy a pénzadományokat közvetlenül nekik juttatják el.

Az ügyészség megállapítása szerint 2014-ben az alapítványhoz összesen csaknem 7,9 millió forint adomány folyt be, de a férfi ebből mindössze 175 ezer forintot fizetett ki támogatásként két családnak. A bevétel többi részét az adománygyűjtők munkájának díjazására, az alapítvány fenntartási költségeire, illetve saját céljaira fordította.

A Zala Megyei Főügyészség 2014-ben vizsgálatot indított az alapítvány működésének törvényességével kapcsolatban, ezért, hogy a férfi folytatni tudja addigi tevékenységét, élettársával két betéti társaságot alapított. Ezek segítségével, a korábbi módszerekkel gyűjtött adományokat, amelyekből két év alatt 1,9 millió gyűlt össze, ebből mindössze 33 ezer forintot fizetett ki egy család támogatására. A vádlott 2014-ben és 2015-ben összesen közel 21 ezer embertől 9,6 millió forintot csalt ki adományként.

A Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség ezért üzletszerűen és jótékony célú adománygyűjtést színlelve elkövetett csalás miatt emelt vádat L. József ellen.

Kisteherautóval ütközött egy iskolásokat is szállító távolsági autóbusz a székesfehérvári Budai úton, a Seregélyesi út kereszteződésénél - informál honlapján a katasztrófavédelem.