Ausztria;elnökválsztás;

Csalást gyanít az ellenzék

Bár Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökjelöltje már hétfőn, a szavazás hivatalos eredményének közzététele előtt beismerte vereségét, s gratulált a megválasztott elnöknek, Alexander Van der Bellennek, kedden pedig az FPÖ nem támadta meg az eredményt, a szabadságpárti hívek nem nyugszanak. Csalást emlegetnek, s összeesküvés-elméletekkel magyarázzák pártfogoltjuk vereségét.

Nehéz lesz egyesíteni a rendkívül megosztott osztrák társadalmat Alexander Van der Bellennek. Az FPÖ egyes hívei ugyanis képtelenek belenyugodni abba, hogy a Zöldek által támogatott közgazdász professzor alig több mint 31 ezer szavazattal megverte a jobboldali populista FPÖ jelöltjét, Norbert Hofert. Heinz-Christian Strache FPÖ-elnök Facebook oldalán számos felháborodott hozzászólás olvasható, amelyen a jobboldali populista tömörülés támogatói „nem békés tüntetésekre” szólítottak fel a köztársasági elnök hivatala, a bécsi Hofburg előtt. Még Van der Bellen lakóhelyének címét is közzétették – írta a Der Standard.

Bár az FPÖ helyben hagyta az eredményt, a szabadságpártiak egyes politikusai már előre heccelték a közvéleményt. Egy nappal a voksolás előtt Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára figyelmeztetett arra, „ébernek kell lenni”. A jobboldali radikális politikai erő illetékeseit az zavarta, hogy a két forduló között jelentősen nőtt a levélben szavazók száma. Közismert ugyanakkor, hogy ezen szavazók inkább a baloldalt támogatják, ezért az FPÖ főhadiszállásán már előre „lehetséges szabálytalanságokra” hívták fel a figyelmet.

Tény, hogy többen adták le a szavazatukat levélben. Számuk az első fordulóban a 4,3 millió szavazóból 543 ezer volt, a másodikban pedig a 4,6 millióból 766 ezer. Ez ugyanakkor még nem jelent választási csalást. A SORA közvéleménykutató intézet vezetője, Christoph Hofinger szerint több magyarázata is van a jelenségnek. Egyrészt az, hogy az első fordulót követően sokan azonnal túl akartak esni a voksoláson, úgyszólván le akarták tudni azt, s erre jó lehetőséget adott a levélben voksolás. Másrészt a választás hétvégéjén különösen szép idő volt Ausztriában, így sokan emiatt küldték el postán a szavazatukat.

Strache mintha kettős játszmát játszana. Egyfelől ugyan a Facebookon igyekezett a békés arcát mutatni, aki azt szeretné elérni, legyen béke a társadalomban a megosztó eredmény után, másrészt viszont már békítő megjegyzése után csodálkozását fejezte ki a levélben voksolók magas száma miatt. Ezzel tovább heccelte híveit. Az egyik felhasználó például úgy vélte, „ha Hofer nem győz egyértelmű fölénnyel, az egyértelmű csalást jelent”. Mások azt kifogásolták, hogy a választóurnáknál ceruzát adtak golyóstoll helyett.

Strache oldalán annyi összeesküvéselmélet látott napvilágot, hogy ez már később a populisták elnökének is kínos lett, s egy sor bejegyzést töröltek. Az FPÖ elnök azt közölte Facebook oldalán, hogy néhány felhasználó, „mindkét jelölt támogatója elvetette a sulykot, s olyan kommentárokat írtak, amelyek összeegyeztethetetlenek a nemcsak a demokráciával, hanem a két jelölttel is”.

Nem mindenki csatlakozott hozzá. Egy internetes petíciót indítottak útjára az FPÖ radikálisai e címmel: „Nem ismerem el elnökömként Van der Bellent”. Már több mint 20 ezren csatlakoztak a kezdeményezéshez.