A fogolycsere az ukrán határ közelében fekvő oroszországi Rosztov-na-Donu repülőterén zajlott le. Petro Porosenko ukrán államfő különgépe szállította a két orosz foglyot az orosz városba, ahol az ukrán nemzeti hősnek tekintett pilótát átadták az orosz hatóságok.
Az elnöki gép felszállása után Porosenko azonnal üdvözölte „ukrán földön” a pilótát, majd Kijevbe érkezése után fogadta is. A repülőtérről azonnal az elnöki palotába szállították a kiszabadult Szavcsenkót. A két orosz katona is megérkezett Moszkvába.
A fogolycsere, az, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megkegyelmezett Szavcsenkónak, illetve Porosenko a két orosz tisztnek, nemzetközi nyomás eredménye. A május 11-én Berlinben, német kezdeményezésre megtartott úgynevezett normandiai négyes formátumú orosz-ukrán-német-francia külügyminiszteri találkozó után került nyilvánosságra a fogolycsere híre, valamint az, hogy erre május 25-én kerül sor.
Majd május 24-én a legmagasabb szintű telefonos egyeztetés következett, Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia, Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök között. A Kreml közlése szerint a két meggyilkolt orosz újságíró családjának kérésére kegyelmezett meg az ukrán pilótának, bár eddig egyetlen olyan információ sem látott napvilágot, miszerint a hozzátartozók ezt kérték volna. Az ukrán önkéntes alakulat, a szélsőjobboldali szimpátiáiról elhíresült Ajdar pilótáját, Nadia Szavcsenkót azzal vádolta az orosz bíróság, hogy köze volt két orosz televíziós újságíró halálához, hogy ő adta meg tartózkodási koordinátáikat az ukrán fegyvereseknek.
A pilóta mindvégig tagadta bűnösségét, az Európai Unió, az Egyesült Államok és több emberjogi szervezet is követelte Moszkvától Szavcsenko szabadon bocsátását.