korrupció;USA;emberi jogok;demokrácia;Sarah Sewall;

2016-05-27 07:03:00

Kiállni a demokráciáért

A korrupciót látja a demokráciára árnyékot vető egyik legsúlyosabb veszélynek Sarah Sewall amerikai külügyi államtitkár, aki tegnap a Magyar Újságírók Országos Szövetségében tartott előadást.

A szabadság áldásait minden generációnak ki kell érdemelni és meg kell újítani – idézte Barack Obamát tegnap budapesti beszédében a demokrácia és az emberi jogok ügyében illetékes amerikai külügyi államtitkár. Sarah Sewall, akárcsak egy héttel korábban Colleen Bell, a budapesti amerikai nagykövet, a korrupciót látja a demokráciára árnyékot vető egyik legsúlyosabb veszélynek.

Sewall visszatekintett a magyarok és az amerikaiak szabadságért vívott küzdelmeire, hangsúlyozva, hogy a szabadság rendkívüli felelősséggel jár, s rendre meg kell birkózni új kihívásokkal. Ezek közé sorolta a növekvő globális korrupciót, a pénzügyi válságot, az új technológiák megjelenését, a migránsok és menedékkérők beáramlását. „Az Egyesült Államok és Európa történelmében is láthattuk, hogy demagógok hogyan próbálják politikai céljaik érdekében kihasználni a nehézségeket, a legaljasabb emberi ösztönöket felélesztve, célba véve az alkotmányos rendet és intézményeket. Ha nem állítják meg őket, ezek az erők képesek a demokrácia felmorzsolására” – hangsúlyozta az amerikai külügyi államtitkár.

Mint rámutatott, mindkét országban megjelent a bigott és idegengyűlölő retorika, s voltak olyan hangok, amelyek megkérdőjelezték a demokrácia életképességét. „Tudjuk, hogy a demokratikus többség időként eltávolodik a demokratikus értékektől, de az alapvető emberi jogok megőrzésével a demokrácia megvédelmezi a kisebbséget a többség jogsértéseitől” – mutatott rá Sewall. A kihívásokkal szemben ragaszkodni kell a demokratikus intézményrendszer megőrzéséhez, a fékek és ellensúlyok rendszerének fennmaradásához, a független igazságszolgáltatáshoz, a szólásszabadság és a békés tiltakozás jogához. Sewall, aki a Magyar Újságírók Országos Szövetségének székházában tartotta meg beszédét, hangsúlyozta: „Nagy szükség van a szabad sajtó hatalmára, amikor a demokráciaellenes erők próbálják meg konszolidálni hatalmukat.” A független és bátor sajtó erősíti a jogállamiságot a visszásságok leleplezésével, ahogy ez történt Guatemalától, Ghanán és Ukrajnán keresztül Magyarországig. Visszaélés az állami forrásokkal, megvesztegetések, a szabályok változtatása, hogy barátokat részesítsenek előnyökben az adófizetők pénzéből – idézte a példákat Sewall. Magyarországnak a jövőben is ki kell állnia az alapvető szabadságjogok védelmében – hangsúlyozta az amerikai külügyi államtitkár. A magyar demokratikus átalakulás nagy vívmányaként említette a NATO- és az EU-csatlakozást. „Az Európai Unió és a NATO nem csupán közös érdekeken, hanem a mindenki által vallott közös értékeken alapszik” – szögezte le.

Előadása után Sewal Martonyi János volt külügyminiszter társaságában kérdésekre válaszolt. Az államtitkár, aki az isztambuli menekültügyi konferenciáról érkezett Budapestre, a menekültválsággal kapcsolatos amerikai álláspontot illetően hangsúlyozta, példátlan kihívásról van szó, kritikus fontosságú a menedékkérők védelmének, alapvető jogainak biztosítása, ugyanakkor különbséget kell tenni üldözöttek és gazdasági menekültek között. Arra a kérdésre, hogy vajon tényleg Soros György súg-e Barack Obamának, közölte: Kormánytisztviselőként annyit mondhatok, hogy ennek nincs valóságtartalma.

„A korrupció lerombolja a kormányzatba vetett bizalmat, csökkenti a kormányzás hatékonyságát, kivérezteti a gazdaságot, bűnöző hálózatok kiépülését teszi lehetővé, aláássa a biztonságot. Az Egyesült Államok a korrupcióellenes harc élvonalában halad” – mutatott rá az államtitkár, megerősítve, hogy a Közép- és Kelet-Európa valamennyi államában ösztönzik a korrupció elleni fellépést. Mint rámutatott, e téren sok munka van hátra Magyarországon is, s ebben nagy szerepet játszhat a civil társadalom.

Magyarország fontos, régi partnere az Egyesült Államoknak, magas szintű az együttműködés, elsősorban a NATO-ban, nemzetközi biztonsági kérdésekben, kiválóak a gazdasági kapcsolatok – hangsúlyozta Sewall arra a kérdésre, hogy az amerikai kormányzat megítélése szerint demokrácia van-e még ma Magyarországon. Mint rámutatott, egyetlen demokrácia sem tökéletes. Magyarország demokrácia maradt, de a demokratikus értékek fenntartása állandó figyelmet és komoly erőfeszítéseket igényel. Az emberi jogok nemzetközi érvényesülését illetően elismerte, egyetlen ország sem képes minden jogot maradéktalanul garantálni, de az államoknak mindig törekedniük kell arra, hogy jobban teljesítsenek. Mint rámutatott, büszke az Egyesült Államok e téren játszott vezető szerepére.