Vasárnap tisztújítást tartanak a Jobbikban. Az eredmény szinte borítékolható: azok lesznek az alelnökök, akiket Vona Gábor pártelnök akar, és kiesnek a pikszisből azok, akiket nem. Utóbbiak közé tartozik a Jobbik egyik ikonikus figurája, Novák Előd is, miután Vona Gábor korábban nyilvánosan is elmondta, hogy párttársát – másokkal együtt – nem akarja az elnökségben látni. Bár vannak, akik Vona lépését úgy értelmezik, miszerint a Jobbik vezetője kiszorítja a pártból a radikálisokat, valószínűleg nem erről, hanem szimpla hatalmi játszmáról van szó.
Amikor Vona bejelentette, hogy nem kíván az elnökségen dolgozni Novákkal, számítani lehetett arra, hogy párttársa ellentámadásba lendül a tisztújító kongresszus előtt. A másik két kigolyózott politikus, Apáti István és Szávay István lényegében beletörődött a sorsába, nem is indulnak az alelnöki posztért. Novák indulása is legfeljebb csak arra lehet jó, hogy egy sikeres szereplés esetén olyan képben tüntesse fel a pártelnököt, mint aki már nem veszi figyelembe, hogy mit akar a többség. Bár a jelenlegi alelnök az utóbbi időszakban – lapunknak is - azt hangoztatta, hogy neki nem áll szándékában a nyilvánosság vagy akár a sajtó előtt kiteregetni a Jobbik belső ügyeit, éppen ő volt az, aki az interneten korábban jelezte: az ominózus alelnökjelölti szándéknyilatkozat ugyan nem nyilvános, de a párt tagjai kikérhetik.
Az egykori „kisdobos” informális hatalma megkérdőjelezhetetlen a pártban. A Jobbikon belül sokak meggyőződése, hogy Nováknak valamilyen módon köze, de legalábbis befolyása van a szélsőjobboldal egyik legismertebb hírportáljára, az ismeretlen tulajdonosi és szerkesztői hátterű Kuruc.infóhoz. Novák szerint egyébként Vona azért nem akarja őt alelnöknek, mert nem tűri meg a kritikusokat, márpedig ő mindig is merte kritizálni a pártelnököt. Igaz nem mondja ki, de utal arra, hogy nem tetszik neki, hogy a párt nem akarja támadni Simicska Lajost.
A Jobbik vezetésének nyilvánvalóan kényelmetlen, hogy mindez kiszivárgott. Novák nem most kezdte, pontosan tudnia kellett, hogy a dokumentum előbb-utóbb nyilvánosságra kerül, így végül is teljesen mindegy, hogy ő volt-e a szivárogtató vagy sem.
Miközben a szélsőjobboldali-szappanopera folytatódik, a Magyar Nemzet szerdán arról írt, hogy negyven ország képviseletében nagyjából ötven Magyarországra akkreditált diplomata, köztük több mint tíz nagykövet elfogadta a Jobbik meghívását, és részt vett az ellenzéki párt által szervezett zárt ajtós, reggelivel egybekötött találkozón a napokban. A mostani megbeszélésen Vona Gábor pártelnök tartott beszédet pártja elképzeléseiről, illetve Gyöngyösi Márton fejtette ki külpolitikai álláspontjukat. Sok szó esett a Jobbik néppártosodásáról, ahogyan az Egyesült Államok és az Európai Unió között tervezett szabad kereskedelmi megállapodásról (TTIP) is. A pártelnök szerint az „Európán kívüli érdeklődés elsöprő volt”.
Ceglédi nem félti Novák Elődöt
Vasárnap kiderül, hogy a Jobbikban a karrieristák, vagy az egyértelműen szélsőjobboldali eszmét képviselők vannak-e többen - válaszolta lapunknak Ceglédi Zoltán. A politikai elemző szerint látszik, hogy Vona Gábor elszánta magát arra, hogy a kevésbé irányítható embereket lecserélje hozzá lojális politikusokra. Mi a különbség a Fidesz és a Jobbik között? - tette fel a kérdést Ceglédi, majd meg is válaszolta: üzenetekben, ideológiában tulajdonképpen már nincs. A kormánypártnál van az erő, az ellenzéki párt viszont "tiszta" tudott maradni.
Vona célja a politikai elemző szerint olyan alternatívát mutatni, amelytől a szavazók megkapják a "közös" ideológiát, de a fideszes korrupció és kormányzati kudarc nélkül. Ezt pár nap alatt nem lehet véghezvinni, de Vona is pontosan tudja, hogy a kormánypárt rendszeresen hullámvölgybe szokott kerülni. Jó esély van arra, hogy 2018-ig történik egy hasonló szituáció, a kérdés, hogy a Jobbik kellőképpen "rá tud-e ülni" - fogalmazott az elemző. Vona pártja jelentős mértékben Novák Előd propagandájának köszönheti a sikerét, a szervezet "magja" az eddigi alelnökhöz lojálisabb, mint a pártelnökhöz. Viszont Vonánál van a hatalom, Novák nem rendelkezik a frakció és pártalapítvány forrásaival, illetve a vélelmezett külföldi pénzekkel, amikkel az elnök igen.
Ennek ellenére Ceglédi nem írná le Novákot: nem ez az első eset, hogy megpróbálják "eltüntetni", mégis mindent túlélt eddig. Tudomásul kell venni, hogy nemcsak Magyarországon jött ki a karanténból a Jobbik, hanem Európában is. Így reagált a politikai elemző a Magyar Nemzet szerdai cikkére, amelyben azt írták, hogy diplomatákkal egyeztetett a Jobbik. A párt jelenléte releváns Magyarországon, és az erősödő szélsőjobboldal miatt Európában is, így a nemzetközi diplomácia nem teheti meg, hogy ne álljon velük szóba – jelentette ki Ceglédi Zoltán.