Folytatódik ma a miniszterelnöki roadshow, mégpedig Dunaújvárosban. Nyilván a véletlenek összjátéka, hogy éppen egy látszólag országosan nem túl jelentős, megüresedett önkormányzati képviselői hely betöltésére kiírt választás előtt érkezik a városba Orbán Viktor. Igaz, egy héttel korábban kellett volna mennie az egykori szocialista iparvárosba, de betegsége miatt erre csak most kerít sort. Így még talán jobb is a Fidesz szempontjából, hiszen június 5-én vasárnap járulhat az urnákhoz az a 3 ezer választópolgár, akinek képviselőjét, a fideszes Gál Rolandot gyilkosságban való részvétellel vádolta meg az ügyészség, s emiatt lemondott posztjáról.
Az is sokat elárul a kormányfői road show-ról, hogy a 23 megyei jogú város közül eddig 18-ban fordult meg, de valahogy éppen a szocialista vezetésű Szegedre és Salgótarjánba nem sikerült még eljutnia. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Győr is kimaradt a látogatások sorából, ahol pedig fideszes a városvezetés és a talán nem is túlzottan rejtélyes okokból a listára felkerült Hódmezővásárhelyen sem tette tiszteletét.
Orbán azonban valószínűleg nem csak emiatt érezhette kényelmetlennek dunaújvárosi látogatását. Az utóbbi években a sajtóban számos botrányos ügy jelent meg Dunaújvárossal kapcsolatban. Egyebek mellett említhető az adófizetőknek 255 millió forintjába kerülő közvilágítási program is, amelynek eredménye, hogy talán soha ilyen sötétbe nem borult még a város éjszaka, mint a korszerűnek mondott berendezések felszerelését követően. Ezen kívül a helyi fideszes csapat is fájdíthatja a kormányfő fejét, hiszen a hírek belső konfliktusokról szólnak.
Hogy mégis miért olyan fontos akkor ez a látogatás Orbán Viktornak? Például azért, mert 2014 óta csak elvétve nyert fideszes színekben bárki is időközi választásokon. Országgyűlési képviselő választáson pedig egyáltalán nem sikerült narancsos politikusnak bejutni a megüresedett parlamenti helyre. Ezért is veszítette el a kormánypárt a kétharmados többségét. Így valós helyi értékénél jóval nagyobb fontosságot tulajdoníthattak a Fidesz párt- és propaganda központban a dunaújvárosi önkormányzati képviselői voksolásnak. Az elmúlt időszakban jószerivel csak Pakson tudott nyerni a fideszes jelölt, de úgy, hogy például a szocialisták, akik 2014-ben még labdába sem rúghattak, legutóbb alaposan megszorongatták a kormánypárti jelöltet.
Természetesen Orbán Dunaújvárosba sem üres kézzel érkezik. Valószínűleg ígéretekkel teli zsákkal toppan be a tavaly tavasszal indított Modern városok program keretében folytatott kampánykörút legújabb állomására. A kívánságlistán szerepel uszodafejlesztés, benne egy műugrócentrum kialakításával. Ez városházi óhaj némileg meglephette a dunaújvárosiakat, mert eddig a város nem műugró sportjának kiugró eredményeiről híresült el.
Az uszoda az egyik kedvenc promóciós tétele lehet a miniszterelnöknek, mert egyik korábbi útja során Veszprémnek is ígért egyet. Ezen kívül a városháza épületeinek energetikai fejlesztésének örülhetnek majd a dunaújvárosiak, ha lesz belőle valami, de talán ennél is jobban vágynak a helyi polgárok a buszpályaudvar fejlesztésére, közlekedési csomópont kialakítására a vasútállomásnál. Állítólag készül a város hulladékgazdálkodással kapcsolatos fejlesztési terve is. (Nagy kérdés, hogy szerepel-e benne az egyelőre nem sok aktivitást mutató állami szemétholding tevékenysége, pontosabban annak következményei a város lakossági hulladékszállításával kapcsolatban. Ami bizonyosnak látszik, eddig országosan leginkább egy szemétkáosz körvonalazódik az újabb központosítás miatt.)
Az elemzők szerint most van esélye a fideszes jelöltnek a győzelemre, de elsősorban a baloldal már szokásosnak nevezhető megosztottsága, és egymás közötti belharcai miatt. A dunaújvárosiakat minden esetre uszoda ügyben elgondolkodtathatja, hogy miközben a tavalyi országgyűlési választások előtt Orbán Viktor fűt-fát és persze egy 4 milliárdos uszoda beruházást ígért a veszprémieknek, kihangsúlyozva, hogy az eredménytől függetlenül megkapják a létesítményt, azóta sem történt egyetlen kapavágás sem. Nem újult meg a királynők városában található toronyház sem, amit szintén megígért a kormányfő.
Valóban a tavalyi ígéretekből semmi sem valósult meg - nyilatkozta a Népszavának
Szoros eredményre számít
A források előteremtéséhez az idei költségvetést kellett módosítani
Már Orbán Viktor miniszterelnök városlátogatásai során, a milliárdos beruházások ígéretei hallatán felvetődött a kérdés: no, de miből teljesítik? Az uniós források elapadtak, és a bevállalt célok nagy részére nem is használhatók. A kiapadhatatlannak tűnő költségvetés "sietett" a városok segítségére és egy módosítás nyomán tetemes summa jut már idén az MVP-re, hogy legalább a tervezés elindulhasson.
A Miskolcnak szánt uniós pénzek nem elegendőek a komplex városfejlesztési programhoz, ezért született a Modern városok program is, és azért, hogy ez gördülékenyen haladhasson, módosul az állami, illetve a miskolci költségvetés is - közölte a város polgármestere a napokban. Kriza Ákos ezzel arra utalt, hogy az idei 500 milliárdos költségvetési kiadásnövelés keretében 50 milliárddal megtoldják az MVP-re szánt forrásokat is. Ebből a Miskolcnak szánt plusz juttatás mértéke 3,2 milliárd forint. Szolnok pedig további 300 millióval kaphat többet. A 2017-es állami büdzsé az MVP jövő évi projektjeire összesen 152 milliárdos keretet szán - áll a Portfolió összeállításában.
Kriza Ákos még tavaly áprilisban írt alá megállapodást Orbán Viktor miniszterelnökkel Miskolcon, ez mintegy 180 milliárd forintos projekt megvalósítását jelenti Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelyének. Ebből 150 milliárd forintot a Miskolc-Kassa autópálya Miskolc-országhatár közötti szakaszának megépítésére fordítják. Ezenkívül a diósgyőri vár további rekonstrukciójára, a miskolctapolcai strand második ütemének fejlesztésére, valamint a városban működő, a közbiztonságot erősítő intelligens kamerarendszert bővítésére, új ipari park kialakítására is jut a pénzből.
A vár fejlesztése teljes egészében uniós pénzből nem valósulhat meg, a strand pedig csak állami pénzből épülhet, és az ipari parkhoz, valamint a kamerarendszer bővítésére is szükséges az állami hozzájárulás- mondta Kriza.
Ezen kívül a három, egyenként egymilliárd forintos projekt - a művésztelep, a Véső úti sporttelep és strandfürdő fejlesztése, a tiszai kikötő, valamint létesítményei megépítése a Szolnoki Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány szálláshelyeinek teljes rekonstrukciójával - tervezésére is költenek. Elkészültek a tervek az M4-es út négysávosítására Budapest és Szolnok között, a beruházás előreláthatólag 2018 végére elkészül. Az M4-es út Szolnok-Fegyvernek közötti mintegy 29,5 kilométeres szakasza is elkészül 2019 végére - ígérte a polgármester.
Ígéret-show
Az elmúlt egy év alatt szinte minden megyei jogú várost megjárt Orbán Viktor miniszterelnök, és mindenhol milliárdokat hagyott ott. Ami minden város esetében közös pontnak számít, az az autóutak kibővítése illetve felújítása, amit a kormány 2018-ig tervez véghezvinni. Orbán állítása szerint kulcsfontosságú a vidéki városok fejlődése.
Turnéját Sopronban kezdte meg, ahol először beszélt arról, hogy mind a 23 megyei jogú városba ellátogat majd, és megállapodik a vezetőkkel az együttműködésről, mert a következő években a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokat elsősorban a helyiek döntése alapján akarják szétosztani. Az úthálózat kapcsán már itt elmondta, hogy még ebben a kormányzati ciklusban Sopront is bekapcsolják Magyarország autópálya-rendszerébe. A gyorsforgalmi útból jelenleg csak egy hét kilométeres szakasz van meg.
A miniszterelnök kiemelte, ebben a ciklusban minden megyei jogú városhoz négysávos út fog vezetni. Ehhez azonban át kell írni a közútfejlesztési programokat, hogy azok 2018-ig kivitelezhetők legyenek. A miniszterelnök szavaiból az következik, hogy Békéscsaba, Eger, Hódmezővásárhely, Salgótarján, Szolnok, Szombathely, Veszprém, Zalaegerszeg is bekapcsolódik a gyorsforgalmi utak rendszerébe. Mindemellett Sopron milliárdokat kap az egyházi és állami intézményeinek felújítására, valamint a Fertő-tó és környékének korszerűsítésére. A turné másik visszatérő momentumaként már itt bejelentette az ipari parkok fejlesztését is.
Azt Egerben árulta el, hogy a kormány 1200 milliárd forintnyi uniós fejlesztési pénzt oszthat szét a megyéknek és a megyei jogú városoknak. Azt itt is megígérte, hogy Egert 2018-ra négysávos autópálya köti majd össze az M3-as autópályával. Emellett az egri uszodát nemzeti úszó- és vízilabda központtá fejlesztik mintegy 6,3 milliárd forintból, Az egri várat a jelenleg zajló felújítások mellett további 6 milliárd forintból korszerűsítik és az egri ipari park részére az állam átad egy 9 hektáros területet, így az ipari terület 20 hektárossá bővülve várhatja a befektetőket.
A kétszer kétsávos útnak a zalai megyeszékhely, Zalaegerszeg esetében is 2018-ig kell elkészülnie. A 76-os főút fejlesztésével az M7-es autópályával kapcsolják majd össze a megyeszékhelyet. Emellett egymilliárd forintos támogatással bővítik az inkubátorházat, befektetői igények esetén iparvágányt építenek az északi ipari parkba. Továbbá egy Mindszenty József előtt tisztelgő zarándokközpont építése is szerepel a csomagban, és befejeződik a Zala Megyei Kórház 5,4 milliárdos beruházása. Másfél milliárd forint támogatással mindezeken túl Alsóerdőn sport- és rekreációs központ jöhet létre.
Pécsett Orbán az ipari parkokkal kezdte az ígéretsorozatot, aztán persze arról is megállapodtak, hogy a következő években a kormány megépíti az M6-os és M60-as utakat az országhatárokig. Emellett döntés született a Zsolnay Kulturális Negyeddel kapcsolatban arról, hogy munkacsoport vizsgálja, mi módon, milyen finanszírozási formában működjön a továbbiakban a létesítmény. Az épülő Nemzeti Kosárlabda Akadémia mellett sport- és szabadidőközpont jöhet létre, benne aquaparkkal.
A miniszterelnök Debrecenben bejelentette, innovációs fejlesztésre ötmilliárd forintot kap a cívisváros, 21 milliárd forintot fordítanak a debreceni főpályaudvar fejlesztésére, valamint 16 milliárdot szán a kormány a Debrecen és Püspökladány közötti vasútvonal felújítására. A repteret 1,2 milliárdért fejlesztik, és pénzt kap az angol nyelvű iskola, a Nagyerdőre négymilliárdot szánnak. A tervek szerint a hat-hétszáz hektáros, új ipari parkot alakítanak ki Debrecen környékén, ehhez az állam egyrészt földtulajdont biztosít városnak, másrészt támogatja az ehhez kapcsolódó területszerzéseket.
Székesfehérvár kapja idén a legnagyobb támogatást a Modern városok program keretében: az egészségügyi, gazdasági és kulturális célú projektek megvalósítására időarányosan 16 milliárd forintot biztosít a kormány. A Fejér Megyei Egyetemi Oktató Kórházban hétmilliárd forintból a nemrégiben átadott diagnosztikai tömbhöz kapcsolódó, új belgyógyászati tömböt építenek. A középiskolai oktatási, művészeti és sport campus kialakítására 7,5 milliárd, a Fehérvár Tüdeje – Zöld Fehérvár programra 1 milliárd, míg a multifunkcionális rendezvény- és sportcsarnok építésének előkészületeire félmilliárd forint támogatást fordítanak.
A Modern városok miniszterelnöki road show szolnoki állomásán Orbán Viktor mindent megígért a város fideszes vezetésének, amit hallani akartak. Egyebek mellett a megyeszékhelyet Budapesttel összekötő négysávos autóutat, sőt, a sok vihart látott M4-es befejezését is. Mindemellett elmondta, a kormányhatározatba foglalt megállapodás része a négy beruházás - a tiszaligeti strandfürdő, a művésztelep, a tiszai kikötő és létesítményei, valamint a Véső úti sporttelep és strandfürdő fejlesztése -, amelyek előkészítésére használhatja fel Szolnok a 275 millió forintot. A tiszaligeti fürdőfejlesztési projekt előkészítésére 80 millió, a művésztelepére 75 millió forint jut a keretből.
Orbán Nagykanizsán is ipari parkokat tervez felhúzni, de az útépítés sem marad ki a sorból: 2018-ig kétszer két sávosra bővítik a szlovén határhoz vezető M70-es utat, és megépítik a Nagykanizsát elkerülő út első ütemét. Emellett felépül egy nagyjából háromezer ember befogadására alkalmas multifunkcionális sport- és rendezvénycsarnok, valamint egy 50 méteres fedett uszoda. "Azért hajlandó a magyar kormány pénzt áldozni Nagykanizsa új ipartelepének létrehozására, mert Nagykanizsának van egy gazdasági programja, amely azzal a reménnyel kecsegtet bennünket, hogy itt az ipari parkban beruházások is lesznek" - mondta Orbán Viktor, hozzátéve, a végső terv egy 500 hektáros ipari park, amit több lépésben alakítanak ki a város határában.
Öt évre szóló, összesen 40 milliárd forintos fejlesztési programban állapodott meg Orbán Viktor miniszterelnök Érden. A tervezett helyi fejlesztések között említette egy 200 hektáros ipari park kialakítását, rendőrkapitányság-, iskola-, óvoda- és sportcentrum építését, bíróság és ügyészség Érdre helyezését, továbbá szakképzési centrum létrehozását a városban. Szólt egy kerékpárútrendszer építéséről is, és kérte a város vezetését, hogy ragadják meg a Duna adta lehetőségeket. Orbán Viktor megjegyezte, hogy valószínűleg a város fennállása óta öt évre ennyi fejlesztési forrás még nem állt rendelkezésére, mint az elkövetkezendő öt évben fog.
Kaposváron se kevesebb, mint 120 milliárdos megállapodást írt alá a kormányfő. kifejtette: a 67-es út négysávos autóúttá fejlesztésével - 77 milliárd forintból - Kaposvárt összekötik az ország gyorsforgalmi úthálózatával, ami legkésőbb 2019-re valósulhat meg teljes egészében. Emellett megépül a somogyi megyeszékhely intermodális közlekedési csomópontja, felújítják a színházat, sportcsarnok és -uszoda létesül, és kempinget fejlesztenek.
Nyíregyházán Orbán azt mondta, a város olyan erőcentrummá válhat, ahonnan a következő évtizedekben a magyar gazdasági növekedés érzékelhető, jelentős része származik majd. Orbán Viktor a megállapodás részletei közül kiemelte a Kállay-kúria felújítását, amelynek 2016. október 31-én lesz az átadása. Ismertetése szerint 320 hektáros új ipari parkot hoznak létre, a nyugati elkerülő útszakaszokat 18 milliárd forintból kötik össze, és 2016. december 15-re bicikliút lesz Nyíregyháza és Tokaj között. A miniszterelnök beszámolt három városi közlekedési csomópont átépítésének, új buszok beszerzésének, valamint egy 200 ágyas négycsillagos sóstói szálloda megépítésének kormányzati támogatásáról, valamint egy atlétikai centrum kialakításáról.
Szombathelyen Orbán még egy együttműködési megállapodást is kötött a várossal, melynek értelmében a kormány elősegíti egy multifunkcionális városi közszolgáltatási telephely kialakítását ipari területen, amihez 1,5 milliárd forint támogatást adnak. Emellett mivel újabb munkaerőre van szükség a városban, lakásokat építenek azoknak, akik itt képzelik el az életüket. A kormányfő tájékoztatása szerint a kormány további támogatást ígért a Szent Márton-tervhez, amelyre eddig már 2,5 milliárd forintot kapott a katolikus egyház és 2,5 milliárd forintot Szombathely önkormányzata, a második ütemben pedig további 5 milliárd forint áll majd rendelkezésre a városfejlesztési program végig viteléhez. Orbán Viktor közölte: segítséget kívánnak nyújtani ahhoz is, hogy az autóbusz-pályaudvart a városközpontból a vasútállomás mellé költöztessék.
Kecskemét összesen 25 milliárd forintot kap, hogy létrehozhasson egy gazdaságfejlesztési alapot. megegyezés született arról, hogy a kecskeméti repülőtéren épül egy polgári célokat szolgáló kifutópálya, továbbá az ipartelepek folyamatos áramszolgáltatásának biztosítása érdekében fejlesztik a hálózatot. A kabinet és Kecskemét emellett megállapodott a város körüli körgyűrű teljes megépítéséről és az 52-es bekötőút négysávossá bővítéséről is. Mindemellett létrejöhet egy egyetemi ipari kutatóközpont a megyeszékhelyen. Felújítják továbbá a vasúti főpályaudvart, és tervben van a kecskeméti elővárosi vasútrendszer kialakítása is.
Miskolcon nem meglepő módon elsőként a Miskolc-Kassa autópálya megépítését említették, ez a miniszterelnök szerint 2018-19-re készülhetne el, a kormány 150 milliárd forintot szán a beruházásra. A második fejezet az Okos város program további támogatása, amelynek részeként a gyors és hatékony városüzemeltetés kialakítását ígéri a kormányzat. A szerteágazó program részeként a jelenlegi 150 térfigyelő kamera számát 500-ra emelik. A harmadik pont az ipari területek fejlesztéséé, amely során egy 1000 hektáros új iparterület megvásárlását finanszírozza az állam. A negyedik fejezet részeként a kutatásfejlesztést támogatja a kormányzat, ötödikként pedig a turizmust: Tapolcán megépülhet a strand második üteme 5 milliárd forintért, Diósgyőr tovább fejlesztésére pedig 6 milliárdot ígért Orbán.
A kormányfő a szekszárdi Vármegyeházán tartott közös sajtótájékoztatón a részletekről szólva elmondta: távhővezeték épül a paksi atomerőműből Szekszárdra, a 10 milliárd forintos beruházással. Beszámolt arról, hogy megállapodás született egyebek mellett a szekszárdi ipari park százhektáros bővítéséről, amelyről úgy gondolják, hogy bár gazdasági szakemberek vitatják, de megéri a nemzetgazdaságnak; erre 2,5 milliárd forintot biztosít a kormány. A miniszterelnök bejelentette: a Modern városok program keretében hárommilliárd forintot fordíthat Szekszárd a borvidék és a város közútjainak felújítására. A tolnai megyeszékhelyen továbbá kétmilliárd forintért új szakképző centrum létesülhet, ahol a környékbeli gazdaságból hiányzó szakmákat oktatják majd. Kitért arra is, hogy a sport területén három fejlesztést tartalmaz a megállapodás: az önkormányzat döntése szerint 25 vagy 50 méteres sportuszoda, rekreációs csarnok és két küzdőteres sportcsarnok épülhet Szekszárdon.
Tatabányán is többmilliárdos megállapodást írt alá a miniszterelnök: Többek között építenek egy új állomásépületet a vonatmegállóban, de bővítik a felüljárót, lesz aluljáró, valamint az ipari park elérését javító úthálózat is - ez 10 milliárd forintba kerül. A kormányfő követelménye: "olyan épületre van szükség, aminek nincs szegény szaga.”
Békéscsaba azt az ígéretet kapta, hogy a következő önkormányzati választásig biztosan megépül az M44-es gyorsforgalmi út. Megállapodtak még egy hűtőház létesítéséről, amelyre 12 milliárd forint támogatást szánnak. Több mint egymilliárd forintból nyomdaipari tudás- és képzőközpont létesül, a vásárcsarnok bővítésére 5,2 milliárd forintot kért a polgármester. Multifunkcionális sportcentrumot építenek 3,2 milliárd forintból. Hárommilliárdból 50 méteres versenyuszoda és gyakorló medence épül, 900 millió forintból pedig az utánpótlást segítő röplabda-akadémia jön létre. Bővítik mindemellett a Csaba Parkot egymilliárdból; 4,1 milliárdból pedig fejlesztik az önkormányzati kezelésben, de állami tulajdonban lévő repteret.
Legutóbb Veszprémben járt Orbán, immár másodjára is szintén sok szépet és jót ígért: megállapodtak a szentkirályszabadjai repülőtér adósságrendezéséről, és egy ipari terület létrehozásáról, mely összességében 4 milliárd forintba kerül. Létrehoznak majd egy ipari parkot is, ahol egy szakképzési gyakorlóközpont is lesz, illetve létrejön egy tudáspark is, melynek a tartalma még tisztázásra vár - közölte a miniszterelnök. Orbán Viktor hozzátette: a megállapodás tartalmazza a vasútállomás és a buszpályaudvar egyesítésének támogatását is, ehhez a konkrét tervek azonban még nincsenek meg. Hárommilliárd forintból új völgyhíd épül, ehhez egy ugyancsak 3 milliárd forintos útépítés is társul - jelezte a miniszterelnök. 280 millió forintból megépül a Csopak-Alsóörs, 500 millió forintból a zirci, 600 millió forintból a somlói kerékpárút - részletezte.