Sorosozással indította napját a miniszterelnök. Orbán Viktor az állami rádiónak adott interjújában arról beszélt, Soros György magyar származású milliárdos azért pénzeli a migránspárti civileket, mert le akarja nyomni a magyar kormányt. Ám "akárhogy is finanszírozza a civil szervezeteket, akárhogy próbál bemenni a médiába a pénzével, és hangulatot kelteni", mert az európai kormányok menekültpolitikáját a saját népük is ellenzi - figyelmeztetett a kormányfő. Mivel Európa a demokráciára épül, ebből előbb-utóbb baj lesz, "ezt a vihar előtti csendet, feszültséget érzi mindenki". Olyat még nem látott, hogy a népnek kellene megváltoztatnia az álláspontját egy ilyen fontos ügyben. Ezért inkább az európai vezetőknek kell teljes egészében felülvizsgálniuk eddig folytatott politikájukat - fogalmazott.
Megismételte, Soros a magyar kormány ellenzékének tartja magát, és azokat a szervezeteket támogatja, amelyek "le akarják nyomni", meghátrálásra akarják kényszeríteni a kabinetet. Kiderült, "ez a magát a magyar ellenzék vezetőjének kinevező Soros György és a magyar kormány között éleződő konfliktus". Szóba került a Soros-ösztöndíj, amelyből Orbán szintén részesült. A miniszterelnök szerint "erősen kommunista gondolkodásmód az, hogy azt gondolja valaki, megsegít valakit és akkor utána megvásárolta. És onnantól kezdve azt kell neki is mondania, mint aki a segítséget nyújtotta, hát micsoda kommunista gondolkodásmód ez? Szabad országban a gondolat is abszurd".
Ha megvan az akarat és a jó szándék, akkor "békében tudunk élni a muszlim világ mellett, nem vele összekeveredve, hanem mellette". Erről már a csütörtökön véget ért egyiptomi látogatás kapcsán beszélt Orbán. Hallgatóinak azt üzente, keresztény civilizációhoz tartozó ember nem lehet muszlimellenes, ám mi "nem akarunk átvenni muszlim szabályokat a saját életünkbe". Nekünk ugyanis "megvannak a saját életelveink, tiszteletben tartjuk az övékét, és azt várjuk, hogy ők is tartsák tiszteletben a miénket". A migránsáradat, a Röszkénél kerítést bedöntők és Bicskén az a borzalmas ember - aki azt mondja egy magyar nőnek, örüljön, hogy nem erőszakolta meg - nem egyenlő a muszlim világgal. Ha valaki nem tudná, a terrorveszély, az erőszakoskodás fölött létezik egy kifinomult magas muszlim kultúra - mondta.
Európát arra szólította fel gondolja újra külpolitikáját, mert az utóbbi időben három országban avatkozott be - Irakban, Szíriában és Líbiában -, és mindhárom összeomlott, menekültek milliói indultak meg onnan. "Ez a demokráciaexport nevű őrület (...), hogy az európai kultúra fogalmaival, az itt bevált módszerekkel próbáljuk kéretlenül boldoggá tenni a más civilizációban, kultúrában másképp gondolkodó embereket, megbukott. A közel-keleti káosz és annak fájdalmas következményei Európára nézve számomra arra adnak bizonyítékot, hogy a demokráciát nem lehet exportálni se fegyverrel, se békésen" - figyelmeztetett.
A franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságra utazókat arra kérte, mielőtt elindulnak, regisztráljanak a konzuli szolgálat honlapján. A szolgálatot megerősítik az Eb idejére.
Navracsics Tibor cáfolta a Klubrádiónak, hogy az Európai Bizottság bármely ügyben is zsarolná Magyarországot. Az uniós biztos az Eurózónában kijelentette, nem felel meg a valóságnak az a magyar kormányzati kommunikáció, amely szerint a Bizottság kötelező kvótákat szabna meg Magyarországnak vagy más tagállamoknak, ezért nem is értelmezhetőek a referendumot előkészítő plakátkampány Brüsszelnek címzett üzenetei. A volt fideszes miniszter, frakcióvezető visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a brüsszeli adminisztráció bünteti a magyar kormányt, amiért az nem hajlandó elfogadni a menekültügyben hozott uniós állásfoglalást.
Utóbbihoz maga is adta a nevét, mert az egy jövőbeni hipotetikus helyzetre vonatkozik. Azt a célt szolgálja, hogy ha a legálisan menedéket kérők vagy menekült státusztért folyamodók egyetlen országban jelentős mértékben meghaladják a szokásos mértéket, akkor a többi tagállam segíthessen ennek a túlterhelt országnak. A javaslatról még nem született döntés. Az unós biztos sajnálattal állapította meg, hogy nagyon halk szavúak és mintha elenyésző kisebbségben lennének a magyarországi politikai színpadon azok a szereplők, akik - hozzá hasonlóan - nem csak jelszavakban, kijelentéseikkel, hanem érdemben, tevőlegesen is elkötelezettek a szoros európai politikai-gazdasági-pénzügyi integráció mellett. Navracsics szerint Magyarországnak életbevágó, stratégiai érdeke, hogy benn maradjon az Unióban.