Székesfehérvár;Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíj;

A kenyai David Rudisha először vesz részt magyarországi versenyen FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ANDY LYONS

- Sztárok Székesfehérváron

Hatodik alkalommal rendezik meg Székesfehérváron július közepén a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjat. Az esemény idén először kétnapos lesz, a versenyszámokra július 17-én és 18-án kerül sor.

Negyven nappal az esemény kezdete előtt Gyulai Márton főszervező és Spiriev Attila sportigazgató egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a verseny „még egy kicsivel többet tartogat”, mint az eddigiek a kétnapos program és az idecsábított világsztárok miatt, akik közül a sajtó képviselői újabb neveket tudhattak meg.

Gyulai és Spiriev az idei verseny legnagyobb szenzációjának azt tartja, hogy a Memorial története során először itt lesz a 800 méteres síkfutás egyeduralkodója, a jelenlegi világcsúcstartó kenyai David Rudisha, akit a szervezők 2011 óta próbáltak rábírni az indulásra. Rudisha olimpiai (2012) és világbajnoki (2015) címvédő, figyelemreméltó eredményei mellett pedig ő a világcsúcstartó 1:40.91 perces idővel, sőt, az előző két világcsúcs is az ő nevéhez fűződött. A szervezőkkel folytatott tárgyalásai során a kenyai megígérte, hogy erős versenyt fog futni, nem kell majd tőle túl sok taktikára számítani.

Ismét eljön a jamaicai sprinter Asafa Powell, akit a sajtótájékoztatón csak „a nagy névként" aposztrofáltak. A karibi futó a valaha volt legjobb százas eredmény tulajdonosa Magyarországon, 2011-ben 9,86 másodperc alatt teljesítette ezt a távot. Pályafutása során már 94-szer teljesítette tíz másodpercen belül a száz métert, ez pedig a rangsorban mögötte következő két embernek, Maurice Greene-nek és Usain Boltnak összesen is csak eggyel többször sikerült (54, illetve 41). Bár egyéniben nem annyira sikeres, 2008-ban a jamaicai váltóval olimpiai aranyérmet szerzett.

Ami a futókat illeti, itt lesz a 400 méteren induló grenadai Kirani James is, aki Rudishához hasonlóan olimpiai címvédő, a panamai Alonso Edward pedig 200 méteren favorit. Szintén eljön az ukrán magasugró, Bohdan Bondarenko, aki bár elmondása szerint nincs jó formában, ennek ellenére a napokban nyert versenyt 233 centiméteres eredménnyel, tehát a kijelentése inkább sportszerűnek, mintsem reálisnak tekinthető, ugyanis Bondarenko tarol a Gyémánt Ligában.

A női mezőny legnagyobb sztárja a síkfutó és távolugró amerikai Tianna Bartoletta lesz, aki 2014-ben a Gyulai István Memorial első olyan versenyzője lett, aki két számban is diadalmaskodott – az olimpiai és világbajnok amerikai hölgy a 2014-es kiírás során mind a 100 méteres síkfutást, mind a távolugrást megnyerte.

A magyar indulók közül legjobb formában a súlylökő Márton Anita van, aki az elmúlt időszakban sziporkázik, és teljesítménye alapján a szakértők minimum az olimpiai döntőbe várják majd, és nagy esélyes a Gyulai Memorialon is. Mártonéhoz hasonlóan jó eredmény várható a gátfutó Baji Balázstól, illetve a diszkoszvető Kővágó Zoltántól is. A kalapácsvető Pars Krisztián nemrég műtéten esett át, és bár egy ideje már százszázalékos edzésmunkát végez, még nincs tökéletes állapotban.

A Gyulai István Memorialra már megkezdődött a jegyárusítás, amely a Ticket Express hálózatán keresztül zajlik.

Az indulókra 19 versenyszám vár
Az egyre nagyobb népszerűségnek és presztízsnek örvendő Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíj évről évre számos világsztárt hoz Magyarországra. A korábbi Budapest Nagydíj jogutódjának tekinthető esemény az évek során igen fontos eseménnyé nőtte ki magát az atlétikai versenynaptárban, 2013-ban például az év 20. legjobb atlétikai versenyének választották. Az eredetileg Budapesten, a Puskás Ferenc Stadionban megrendezett rendezvény 2014-ben Székesfehérvárra költözött, és idén már 19 versenyszámban mérhetik össze tudásukat az indulók.
A verseny során inkább a külföldi csillagok (Asafa Powell, Kim Collins, Bohdan Bondarenko, Tianna Bartoletta) domináltak, de a diszkoszvető Kővágó Zoltán, és olimpiai bajnoki címe után Pars Krisztián is tudott már nyerni a Gyulai Memorialon 2011-ben, illetve 2012-ben.

Lezárult az első csoportkör a Copa Américán, ahol az amerikai kontinens labdarúgó-válogatottjai mérhetik össze erejüket. A 2015-ös döntő két résztvevője, Chile és Argentína rögtön az első fordulóban egymásnak feszült.