törvénymódosítás;takarékszövetkezetek;Spéder Zoltán;FHB bankcsoport;versenyelőny;

2016-06-08 07:26:00

Rossz napok járnak Spéder Zoltánra

Jelentős változásokat hoz a takarékszövetkezetek működésében a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett új jogszabály, amivel alapjaiban írják át a jellemzően vidéki hitelintézetekre érvényes piacfelügyeleti feltételeket. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn kijelentette: kell a szigorúbb szabályozás, és a kormány ellenzi, hogy a takarékok az integrációba bevont FHB Bank részvényeit vegyék a jövőben.

A tegnap elfogadott törvény a teljes takarékszövetkezeti rendszert a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli. Megadja a bankfelügyeletnek azokat a jogosítványokat, amelyek garantálják a takarékszövetkezetek biztonságos, jogszerű és átlátható működését – írta a miniszterelnök Demján Sándornak címzett levelében, válaszul az üzletembernek az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnökének napokban hangoztatott aggodalmaira. Demján a takarékszövetkezeti integráció, a szervezetbe bevont FHB Bank, valamint a meglévő piacfelügyeleti hiányosságok kapcsán sürgetett lépéseket a kormánytól.

Befolyásos bankárok sora roggyanhat bele abba a törvénybe, amelyet az Országgyűlés gyakorlatilag 24 óra alatt fogadott el a takarékszövetkezeti integráció szabályozásának módosításáról. A Spéder Zoltánhoz köthető FHB bankcsoport ugyanis olyan versenyelőnyökre tett szert az elmúlt években, hogy azzal már egységfrontba tömörítette versenytársait. Orbán Viktornak ezúttal akár kapóra is jöhetett az alkalom, hogy egy cseppet visszafogja a Miniszterelnökséget vezető Lázár János nagyra törő álmait.

Alighogy megszületett a parlamenti döntés, a Budapesti Értéktőzsde felfüggesztette az FHB Jelzálogbank részvényeinek, jelzálogleveleinek és kötvényeinek kereskedését a nap hátralévő részére. Ráadásul eközben az FHB-t megbírságolta 105 millió forintra a jegybank is egy régi, 2012 es ügy miatt.

Este érkezett a hír, hogy „figyelemmel a kedden a parlament által elfogadott és a szövetkezeti hitelintegrációt átalakító törvénymódosítás miatt kialakult új helyzetre, a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt. mint a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (Takarékbank) többségi tulajdonosa, azzal kereste meg a Takarékbank igazgatóságát, hogy visszavonja a bank rendkívüli közgyűlésének összehívására vonatkozó indítványát, továbbá arra kérte a Takarékbank igazgatóságát, hogy a Takarékbank 2015. június 15-re tervezett rendkívüli közgyűlését ne tartsa meg.” Vagyis meghiúsult az a szándék, hogy a Takarékbank, mintegy mentőövet dobva az FHB-nak, Spéder Zoltán segítségére siessen.