A Margó Irodalmi Fesztivál ma már a főváros kultúrkavalkádjának egyik meghatározó eseménysorozata friss könyvmegjelenésekkel (Bartók Imre, Csányi Vilmos, Darvasi László, Závada Pál), rendhagyó színpadi produkciókkal, mint a Grecsó testvérek összművészeti estje vagy Hámori Gabriella Gyarmati Fanniról szóló monodrámája, a Kassák-verseket feldolgozó Harcsa Veronika koncertje vagy a Pegazusok Nem Léteznek fellépése.
A júniusi Margó Irodalmi Fesztivál felvezető kisfilmjét idén Reisz Gábor, a fesztivál- és közönségsikert elérő VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan rendezője készítette. A Halandzsa egy magyar fiú és egy spanyol lány Tinder-találkozását beszéli el.
A Margón hagyományosan a legfrissebb kortárs magyar irodalom legjavát mutatják be. Forgách Andrással Libri irodalmi díj döntős, Élő kötet nem marad című, több mint húsz országba eladott könyvéről, Háy Jánossal külföldi és belföldi utazásokról, valamint személyes útiélményekről beszélgetnek. Csányi Vilmos Ő ott bent című utópiája a hatalom természetét, ember és gép viszonyát, a mesterséges intelligencia problematikáját boncolgatja. Németh Gábor az idegenség problematikáját járja körül, és elmeséli, milyen egy filmes helyszínvadász élete.
Mi vezet arra embereket, hogy csoportba verődve saját szomszédaikra, ismerőseikre támadjanak? Závada Pál új regénye a 1946-os magyarországi antiszemita pogromok történetén keresztül keresi a választ. Darvasi László Taligás című új regényét mutatja be a Margón, melynek címszereplője egy titkos küldetést teljesítve akaratlanul is részese lesz a szegedi boszorkánypereknek. Egy családregény mozaikjait rakosgatja ki Grecsó Krisztián és Zoltán. Az író és a táncos közös estje különös küzdelem, lelki leltár, virtuális családállítás. Eltérő nézőpontok, más formák, a közös gubancok.
A júniusi Margón kiemelt műsorsávot kap a költészet. A Távolodó fa című megindítóan személyes verseskötetéért Oravecz Imre nyerte el a 2016-os Aegon Művészeti Díjat. Térey János 30 évnyi verstermését gyűjtötte kötetbe, Tóth Krisztina Világadapter című új kötetével, Röhrig Géza mezítlét című szerzői estjével, Dunajcsik Mátyás izlandi verstrippel érkezik a Margóra. Az idén harminöt éve elhunyt nagy misztikus költő, Pilinszky János verseinek újraértelmezésére és továbbgondolására vállalkozik a Kedvencek temetője című műsorsorozat Babiczky Tibor, Fehér Renátó, Gerevich András, Marno János és Schein Gábor közreműködésével. Házigazda Horváth Kristóf, valamint a Bob és Bobek Orchestra.
A társművészetek is egyre erősebben képviseltetik magukat a Margón. Az elmúlt évek egyik legnagyobb irodalmi szenzációjából, Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni 1935 és 1946 között írt naplójából készült előadást nézhetik meg a látogatók Hámori Gabriella előadásában, Seres Tamás rendezésében.
A Margón látható először az Aegon Irodalmi Díj 2016-os tízes listájának szereplőivel készített portréfilm-füzér, amelyből kiderül, hogy Dragomán marosvásárhelyi szomszédja csak pénzért hagyta, hogy a bakelitlemezeit hallgatva jegyzetelje a dalszövegeket, Térey szerint az építész felelőssége sokkal nagyobb, mint a költőé. Bartis kutyája fotómodellnek sem utolsó.
A Pegazusok Nem Léteznek arra keresi a választ a koncertjén, hogy "volt-e Isten/ Vagy egyedül van minden itt lenn". Harcsa Veronika Kassák Lajos verseihez készített melodikus, dalszerűen szerkesztett struktúrákat, a verseket követő szabad improvizációkat és konceptuális, avantgárd dalokat társaival (Márkos Albert, Pándi Balázs, Benkő Róbert, Keszég László).