kampány;EU;Nagy-Britannia;Brexit;

Boris Johnsont megviselte a vita, de bízik a Brexit győzelmében FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Kinn vagy benn?

Nő a harctéri idegesség Londonban a közelgő európai uniós népszavazás előtt. Míg David Cameron brit kormányfő abban a reményben hirdette meg a referendumot, hogy az ellenzéki Munkáspárt nagy többségben az EU-ban maradásra voksol, sok jel mutat az ellenkezőjére. A Munkáspárt a május 23-ig hátralévő időben felpörgeti kampányát a Brexit ellen.

bb munkáspárti képviselő, köztük John Mann és Dennis Skinner is bejelentette a napokban, hogy a Brexitet támogató kampányhoz csatlakozik. Frank Field a Guardian tudósítása szerint úgy nyilatkozott, a Munkáspárt egymillió szavazatot is veszíthet a következő parlamenti választáson, ha a bennmaradás melletti szavazásra szólít fel.

Andy Burnham, az árnyékkabinet belügyminisztere tegnap elismerte, a Brexit „nagyon is valóságos veszély”. Ed Miliband, az előző pártvezér figyelmeztetett: a Munkáspárt nem tett eleget, hogy mozgósítsa hagyományos támogatóit, noha ismert, hogy a Labour a bennmaradás pártján áll.

A Labour több vezetője is idézett tegnap az Institute for Fiscal Studies kutatóintézet friss elemzéséből, amely azt mutatta ki, hogy a brit kormány legalább 18 milliárd font értékű költségvetési lefaragásokra és adóemelésekre kényszerül, ha a britek többsége a Brexitre voksol. Tom Watson, a Munkáspárt helyettes vezetője a BBC jelentése szerint hangsúlyozta: „Világos, hogy Nagy-Britannia jobb helyzetben van az EU-n belül, s a Brexit utáni tory-költségvetés kemény csapást jelent majd a dolgozó emberekre.” Yvette Cooper volt árnyékminiszter rámutatott, a Brexit nem hoz megoldást a bevándorlás problémájára.

A népszavazásról csütörtök este az ITV brit kereskedelmi csatorna által rendezett tévévitában Boris Johnson volt londoni polgármester, a Brexit melletti kampány vezéralakja került a támadások középpontjába. A munkáspárti Angela Eagle, a skót első miniszter, Nicola Sturgeon mellett még a Konzervatív Párt delegáltja, Amber Rudd is Johnsont támadta. Fejére olvasták a Brexit-kampány hamis állításait, s hogy semmi más nem érdekli, mint hogy megszerezze Cameron posztját. A skót első miniszter azt követelte, hogy Johnson szedje le kampánybuszáról a hamis állítást, hogy Nagy-Britannia heti 350 millió fontot kénytelen átutalni Brüsszelnek. Ez a szám ugyanis nem veszi tekintetbe a brit visszatérítést (rebate). Johnson azzal vágott vissza, hogy Sturgeon szívesebben aláveti magát Brüsszelnek, mint a londoni kormánynak. A vitát 7 millióan nézték, többen, mint David Cameron és Nigel Farage keddi összecsapását.

A németek döntő többsége Frank-Walter Steinmeier német külügyminisztert látná szívesen az államfői székben, a jövő márciusban leköszönő Joachim Gauck utódaként. Ez derült ki a YouGov felméréséből, amelyet a dpa hírügynökség közölt.