Szerintem;Műsormagazin;MSZP;kongresszus;vezetők;

2016-06-17 08:33:00

A kongresszus elé

Sem jogom, sem megfelelő információm nincs, hogy véleményt mondjak az MSZP június 25-i kongresszusának programjával kapcsolatban, mégis néhány gondolatot megfontolásra szeretnék felajánlani a résztvevők számára. Állandó problémám a különböző szintű szervezetek élén dolgozó vezetők alkalmassági megítélése, ezért most is a szóban forgó kongresszus egyetlen programpontjával kívánok foglalkozni: a párt elnökének és vezetőségi tagjainak ki- illetve megválasztása. Gyakran úgy vetem fel a problémát: a gépkocsivezetőt nem engedjük a volán mögé ülni, ha nincs jogosítványa.

Mennyivel fontosabb az ország, mint a gépkocsi vezetése, mégis meglehet, hogy vezetői jogosítvány nélkül bízzuk a pártelnökre és vezetőségi tagokra a párt vezetését. Országos viszonylatban ez az egyik okozója annak, hogy itt tartunk. A 2014-es választások előtt az MSZP vezetőségéhez küldött írásomban néhány ajánlatot tettem a kampány sikere érdekében, és felvetettem, vajon Mesterházy Attila alkalmas-e a pártelnöki feladatok ellátására? Választ nem kaptam, vigaszul csupán annyit, hogy Mesterházyt leváltották. Később kiderült, Mesterházy helyett Tóbiás Józsefet választották elnöknek, de azt gondolom, ezúttal sem folytattak le egy olyan humánpolitikai átvilágítást, amilyet egy multinacionális cégnél már a középvezetők esetében is megtesznek.

Figyelemmel kísérve Tóbiás munkáját, megerősödött bennem az a vélemény, hogy a politikai pártok esetében is a jelöltek kiválasztása során érdemes a személyzeti munka már kidolgozott tudományos eredményeit felhasználni. A kiválasztásra jelölt esetében megvizsgálandó volna, hogy az illető tisztában van e azzal, hogy egy pártelnöknek milyen feladatokat kell végrehajtania? Milyenek a vezetői készségei? Alkalmas-e kapcsolatokat építeni a közvetlen munkatársaival? Rendelkezik-e kellő szerénységgel? Persze számos más követelményt is vizsgálni kellene ahhoz, hogy ne fordulhasson elő olyan eset, mint korábban az egyik miniszterrel, aki azt nyilatkozta, ő csak addig lesz miniszter, amíg szakmai munkát végezhet. ha szakmai munkát akar végezni, akkor ki végzi el a miniszteri feladatokat?

A fentiekre tekintettel arra hívom fel a kongresszus tisztelt résztvevőinek figyelmét, hogy olyan elnököt és vezetőséget válasszanak, akik az ország ügyeinek irányítására felelősséggel alkalmasak. Meglehet, Tóbiás József is ezek közé tartozik, bár a dunaújvárosi választás előkészítése és aztán a végeredmény kommentálása során, nekem kétségeim támadtak a személyét illetően. Sokan kíváncsian, érdeklődve figyeljük a kongresszus munkájukat, mert akiket most vezetőknek választanak, azoknak a vezetői munkája nagy befolyással lesz a soron következő választások alakulására is.