Bátky Gellért tájékoztatása szerint a jelenlévők az egyes helyszíneken egy-egy fiókát kosaras daruskocsi segítségével közelről megszemlélhetnek, megsimogathatnak, lefotózhatnak és el is nevezhetnek. A legtalálóbb nevek az egyesület honlapjára is felkerülnek.
Az érdeklődők megismerik a gólyagyűrűzést, előadást hallhatnak a fehér gólya védelméről, illetve a szakemberektől kérdezhetnek és testközelből találkozhatnak hazánk egyik legismertebb madarával. Az ornitológusok a gyűrűzésnek köszönhetően szereznek ismereteket a madárvonulásról, az állatok életkoráról, a pár- és területhűségről, illetve az élőhelyválasztásról. A gólyagyűrűzés helyszínei és időpontjai megtalálhatók a www.szazvolgy.hu oldalon.
A fehér gólya (ciconia ciconia) magyarországi állománya néhány évtized alatt 8000 párról 5000-re csökkent, majd 1970-es évek közepe óta a védelem következtében a populáció stabilizálódott. Európa egyik legjelentősebb gólyaállománya hazánkban költ, az adott területre eső gólyapárok számában Magyarország a második. Komárom-Esztergom megye a fehér gólyák szempontjából az ország legritkábban lakott megyéje közé tartozik: a megyei állomány mintegy 20-25 pár körül ingadozik.
A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület az elmúlt években több új fészkek kialakításával, valamint a meglévők tartókosárra helyezésével segítette a gólyák fészkelését, valamint csökkentette a fiatal madarak pusztulásának egyik fő okát jelentő áramütés veszélyét.