Rátóti Zoltán;Shakespeare királynője;

2016-06-17 14:03:00

Shakespeare bőrébe bújik Rátóti Zoltán

Bereményi Géza Shakespeare királynője című darabját 2001-ben Zalaegerszegen mutatták be. Az Erzsébet királynő és a Bárd ellentmondásos kapcsolatáról szóló színművet idén Bán Teodóra, a Szabad Tér Színház vezetője számára leporolás helyett újraírta Bereményi. Vagyis június 24-én és 25-én ősbemutatót lesz a Városmajori Színpadon. A Csiky Gergely Színházzal közösen létrehozott produkcióról a kaposvári teátrum igazgatójával, Rátóti Zoltánnal beszélgetünk, aki Shakespeare-t alakítja.

- Mennyiben fog különbözni a tizenöt évvel ezelőttitől ez az előadás?

- Az egy nagyszemélyzetű bemutató volt, ezért az ötlet felmerülésekor azzal a kéréssel álltam elő, hogy oldjuk meg kevesebb szereplővel, mert különben nem tudjuk vállalni a közös produkció létrehozását, sem a közös kivitelezést. Szerencsére Bereményi Gézát azóta sem hagyja nyugodni a téma, úgyhogy újra belefogott a megírásába.

- Fel tudja idézni, miben különbözött saját Shakespeare-képe, míg el nem kezdődtek Bereményi Géza színművének próbái? Elvégre volt már Richmond a III. Richardban, Bassanio, illetve Shylock A velencei kalmárban.

- Nem alkottam magamnak Shakespeare-képet. Amikor a darabjaiban játszottam, nem az alkotóval törődtem, hanem a szereppel. A karakter esetemben mindig a többi szereplőhöz való viszonyból és az ő viszontreakciójukból születik. Most pedig egy színpadi szerzőt kell megjelenítenem, akit történetesen Shakespeare-nek hívnak, és akinek egyénisége a Bereményi Géza által írottak alapján teljesen egyértelmű.

Milyen Bereményi Géza Shakespeare-je, és maga mit tett hozzá színészi tapasztalatával?

- Érzelemgazdag, rejtőzködő ember, aki a szerepei mögé bújik. De egyelőre nem tudom megmondani, hogy milyen mértékben lesz féltékeny, vagy éppen gonosz. Most azon dolgozunk a rendezővel, hogy a darab sokszínűségének minél több árnyalatát kihangsúlyozzuk, hiszen a benne megjelenő figurák szinte kivétel nélkül valaha élt emberek. Próbáljuk a néző számára érthetővé tenni, mitől lett Shakespeare olyan, amilyenné vált.

Mire jutottak: mi miatt olyan rejtőzködő a darabbeli Bárd? Vagyis talán a hús-vér Mester is olyan volt, mert, ha jól tudom, a színmű szerzője elmélyülten tanulmányozta Shakespeare élettörténetét.

- Talán a tulajdonságaiban van a válasz nyitja, hiszen ő annyira emberi figura Bereményinél. Vannak vágyai, hiányérzet gyötri, és szerény, mert nem emeli magát a társulat fölé, csak azért, mert ő elismert drámaíró. Mi legalábbis ilyennek képzeljük el a korabeli Globe Színház működését.

- Kettős szereposztásban játsszák a darabot. Másmilyen Shakespeare-t formál Kelemen József?

- A belső hangszerelés nyilván más lesz, mert lelkileg és fizikailag is különbözünk egymástól. De a rendezői elgondolást bizonyos mértékben mind a kettőnknek be kell tartani.

- Mi újat tudhatunk meg Erzsébet királynőről, akit Udvaros Dorottya alakít?

- Például azt, hogy a II. Richardból kihúzatta azt a történelmi tényt, miszerint lemondott a trónról. Az indoka az volt, hogy ezzel a szerző az ő uralkodásának kimenetelére kívánt utalni. De nem árulok el mindent előre a darabról, amely egy kicsit krimi, de közben szerelmi szálat is szövöget.