Szijjártó Péter, aki egyúttal a bizottság társelnöke is, emlékeztetett: kedden döntés született az Oroszország elleni uniós szankciók meghosszabbításáról, majd közölte: ezt Magyarország álláspontja szerint helytelen és antidemokratikus módon hozták meg, a kérdést a lehető legmagasabb szinten kellett volna megvitatniuk a tagállamoknak.
Magyarország a döntés meghozatalának módját vitatja, nem fogadja el, hogy fű alatt, sunyi módon született döntés egy ilyen rendkívül fontos ügyben - tette hozzá, majd leckét is adott Brüsszelnek, szerinte ugyanis tisztázni kellett volna, hogy a szankciók hozzájárultak-e, és ha igen, mennyiben a minszki megállapodások teljesítéséhez. És egyébként is: be kellene fejezni a képmutató európai politikát, hiszen miközben van egy szigorúnak tűnő brüsszeli döntés, a múlt héten európai politikusok gazdasági együttműködésről tárgyaltak Oroszországgal Szentpéterváron. Jelezte: most van egy olyan kezdeményezés, hogy ősszel az állam- és kormányfők megvitatják a kérdést, Magyarország ezt jobb híján támogatja, így legalább majd akkor lesz valamilyen konzultációs lehetőség.
Szijjártó Péter beszélt a Paks II.-ről is, megismételve a minden ellenkező érv ellenére sulykolt hajtogatott kormányzati álláspontot: a projekt Magyarország energiabiztonsága szempontjából a legfontosabb beruházás. Mint a miniszter elmondta, jelenleg arról tárgyalnak, hogy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. bevonható-e néhány, a Roszatom által máshol megvalósítandó beruházásba, hogy a cég megfelelő tapasztalatokat szerezhessen.
A magyar vállalatok elsősorban mezőgazdasági beruházásokba foghatnak Oroszországban - tért át Szijjártó egy másik területre - épül egy takarmánygyártó üzem, valamint egy húsgyár építését is most készítik elő. Egy magyar-orosz konzorcium gyárt vasúti kocsikat az egyiptomi állami vasúttársaság pályázata nyomán, egy 800-900 millió eurós projektről van szó.
Veronyika Szkvorcova orosz egészségügyi miniszter, a bizottság másik társelnöke leszögezte: a nehéz helyzetek nem akadályozhatják meg, hogy fejlődjön a magyar-orosz együttműködés.
Az MTI beszámolója szerint a két miniszter a sajtótájékoztató előtt aláírta az ülés jegyzőkönyvét, majd Szijjártó Péter a Nemzetközi Befektetési Bank elnökével, Nyikolaj Koszovval együttműködési megállapodást írt alá a tárca és a bank között. Ezt követően egy szándéknyilatkozatot is aláírtak egy novoszibirszki egészségügyi központ megvalósításáról.