A kutatók felcsalizott víz alatti kamerákkal készítenek felvételeket a korallzátonyok környékén élő cápákról és rájákról. A megfigyelt állatok nagyjából negyedét a kihalás fenyegeti, ám az egyedszámukra, valamint elterjedtségükre vonatkozó friss és átfogó adatok hiányában a megóvásukra irányuló erőfeszítések sem lehetnek elég hatékonyak - írta a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál.
A Global FinPrint nevű projekt célja, hogy 2018 végére sikerüljön felmérni a világ csaknem 400 zátonyának csúcsragadozó-állományát. A kutatók eddig 100 területtel végeztek és 2017 végéig több mint 200 zátonyra akarják kiterjeszteni a vizsgálatukat. Az eredmények már most azt mutatják, hogy a világ egyes részeinek cápa- és rájapopulációira vonatkozó jelenlegi adatok pontatlanok.
A szakembereket már az első évben számos meglepetés érte: a világ néhány részén a vártnál sokkal több cápát és ráját figyeltek meg. A Floridai Nemzetközi Egyetem (FIU) munkatársaként dolgozó Demian Chapman, a FinPrint vezető kutatója szerint a projektben részt vevő nemzetközi csapat ötezernél is több víz alatti kamerát helyezett ki, eddig több mint ötezer órányi felvétel készült és legalább 30 cápa- és rájafajt sikerült lencse végre kapni.
"Néhány területen, mint a Bahama-szigeteknél és az ausztrál Nagy-korallzátonynál a cápák és a ráják nagy számban vannak jelen. Ezek olyan térségek, ahol a cápavédelmi intézkedések jól működnek, vagy olyan területek, amelyeket nem érint súlyosan a cápahalászat" - mondta a szakember. Más területeken azonban, mint Malajzia és Jamaica környékén, ahol jóval élénkebb halászat folyik, a kamerák hiába pásztázták a vizet órákon át, alig sikerült egy-egy cápát észlelni.
A szakemberek szerint a projekt segít meghatározni, hogy a világ mely területeire kellene összpontosítani a cápák és ráják megóvására irányuló erőfeszítéseket, továbbá megérteni, hogy ezek a tengeri élőlények milyen szerepet töltenek be a korallzátonyok életében. "Ez az információ segít annak biztosításában, hogy a lehető leghatékonyabb módon kezeljük ezeket a lenyűgöző állatokat és számukra rendkívül fontos törékeny ökoszisztémákat" - húzta alá Mike Heithaus, az egyetem tengerbiológusa, a FinPrint kutatója.
Az új adatokat összevetik a már létező, több ezer órányi videoanyaggal, hogy elkészítsék a világ első nyílt hozzáférésű adatbázisát a korallzátonyok cápa- és rájapopulációira vonatkozóan.