Martin Schulz;Brexit;

FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

- Schulz üzenete a briteknek: "nehéz lesz"

Várhatóan rövid időn belül megkezdődnek a kiválási tárgyalások Nagy-Britannia és az Európai Unió között - jelentette ki Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke péntek reggel, miután egyértelművé vált, hogy a kilépés támogatói nyertek az EU-tagságról kiírt brit népszavazáson.

"Nagy-Britannia úgy döntött, hogy a maga útját járja. Úgy gondolom, a ma reggeli gazdasági adatok megmutatták, hogy ez rendkívül nehéz lesz" - közölte Schulz a ZDF német közszolgálati televíziónak adott interjújában.

Az uniós parlament német elnöke elmondta, arra számít, hogy a kiválási tárgyalások hamarosan meg fognak kezdődni a felek között.

Martin Schulz kitért a font árfolyamának meredek zuhanására is, és megjegyezte, nem szeretné, hogy az euró is hasonló gyengülést szenvedjen el.

Az Európai Parlament elnöke arról is beszámolt, hogy reggel telefonon beszélt Francois Hollande francia elnökkel és hamarosan Angela Merkel német kancellárral is beszélni fog arról, hogy miként lehet megelőzni az unión végigsöprő "láncreakciót".

Hozzátette, az Európai Uniónak nehéz lesz Nagy-Britannia nélkül boldogulnia, de a britek távozásával is biztosan sikerülni fog leküzdeni a kihívásokat. Mint mondta, az uniós vezetőknek "ésszerűen" végig kell gondolniuk, hogy milyen lépések következzenek, meg kell róla győződniük, hogy minden téren elvégzik a szükséges reformokat.

A péntek reggeli adatok szerint a brit választók 51,9 százaléka szavazott a kilépésre, 48,1 százaléka pedig a bennmaradásra.

Nagy-Britannia megdöbbentette a világot: a britek jelentős többséggel az Európai Unióból való kilépésre voksoltak a csütörtöki népszavazáson. A még nem teljesen végleges adatok szerint a Brexitre több mint 17 millió, a bennmaradásra több, mint 16 millió voksot adtak le, 52 százalékot szereztek a kilépés, 48 százalékot a bennmaradás hívei. Az eredményt péntek reggel hivatalosan is bejelentették. A britek döntése megrengetheti a brit gazdaságot, az Egyesült Királyság széteséséhez vezethet, de dominóhatást indíthat el az Európai Unió más államaiban is. David Cameron brit miniszterelnök bejelentette, hogy legkésőbb októberig távozik tisztségéből. Skóciában napirendre került a függetlenségi népszavazás, ami Nagy-Britannia szétszakadásához vezethet.