Múzeumok Éjszakája;

2016-06-25 07:47:00

Amikor leszáll az éj - Irány a múzeumokba!

A múzeumok éjszakájára - több mint négyszáz vidéki és fővárosi helyszínen - kétezer különböző időeltöltési lehetőséget kínálnak a szervezők, Picasso csodálatos festményei mellett felmehetünk a városligeti Vajdahunyadvárának tornyába is, miközben vadászkutya vezet minket végig a preparált állatok között. A Petőfi Irodalmi Múzeumban az irodalom mellett a főzésé, a humoré és a slam poetry szövegelőié lesz a főszerep, Bodrogi Gyula pedig sárkányok között vezeti az érdeklődőket. Habár az esemény sok látogatót vonz, a kisebb múzeumok nem profitálnak belőle.

Onnantól kezdve, hogy ma este leszáll az éj (bizonyos kiállítóhelyeken már előbb is), a múzeumoké lesz a főszerep egészen másnap hajnalig. A 15. alkalommal megrendezett Múzeumok Éjszakája kulturális programsorozat keretében ezúttal négyszáz különböző hazai helyszínen több mint kétezer-kétszáz program várja az érdeklődőket. Akárcsak a korábbi években, úgy idén is, különleges tematika szerint szerveződtek az éjszakai események: a múzeumok a hangzatos Hősök, újítók, felfedezők címszó köré alakították a programokat. Az országos rendezvényeknek idén is van egy kiemelt városa, ezúttal Kecskemét. A Bács-Kiskun megyei városban számos közgyűjtemény és múzeum található (többek között a Katona József-, a Magyar Fotográfiai-, és a Ráday-Múzeum). A kecskeméti intézmények voltak a leglátogatottabb az elmúlt évek eseményein.

Egyetlen karszalaggal bárhova
A rendezvény részletes, országos programja az esemény hivatalos weboldalán és mobil alkalmazáson keresztül érhető el, míg a fővárosi programokról a Fidelio magazin ingyenesen hozzáférhető Múzeumok Éjszakája különszámából tájékozódhatnak. A fővárosi programok egységes karszalagbelépővel látogathatók. A felnőtt belépőjegy ára 1500, a gyermekeké 600 forintba kerül. 6 éves kor alatt a belépés ingyenes.

A ma este kezdődő programon kifejezetten sok érdeklődőre számít a Magyar Nemzeti Galéria, ahol a Pablo Picasso képeit bemutató kiállítás rendes múzeumi nyitva tartás alkalmával is rengeteg embert vonz. (Azok, akik kíváncsiak a katalán mester több mint száz eredeti művére, készüljenek hosszú sorbanállásra.) A változatos fővárási programok közül kiemelkedik a városligeti Vajdahunyadvár kínálata is. Már délutántól forgatag várja az arra látogatókat: bábszínház és meseelőadás mellett moldvai csángó népzenével, tűzzsonglőr bemutatóval, bor és pezsgő kóstolással, hajnali zárásként pedig tűzugrással készülnek. A vár főépülete előtti Zugló Színpadon Török Ádám és a dzsessz-rock együttese, a Mini lép színpadra. A Mezőgazdasági Múzeumban a preparált állatok között vadászkutya kíséretében tartanak interaktív tárlatvezetést, s igazán különlegesnek ígérkezik az a lehetőség, amelynek keretében megnyitják a vár tornyait - köztük az eddig látogatóktól elzárt Nye Bojsza tornyot, amelynek jelentése szerbül Ne félj.

Az irodalombarátok sem fognak unatkozni. Az Országos Széchenyi Könyvtár Raktári séták nevű eseményén a nemzeti könyvtár azon részeibe kalauzolnak, ahova az egyszerű ember csak ma juthat be.

A Petőfi Irodalmi Múzeum nagyon gazdag programmal készül a forgatagra. A Károlyi-palota kerti színpadán az evésé és az irodalomé lesz a főszerep, de a főzés mellett a stand-up humor képviselőinek, slam poetry előadóknak, a Katona József Színház művészeinek is jut lehetőség a bemutatkozásra. Különböző összetételű csapatok mérkőznek majd a bogrács mellett: Cserna-Szabó András színművész Darida Benedek íróval közösen, Nagy Ervin színművésztársával, Szabó Győzővel, a Fiatal Írók Szövetsége pedig tagjaiból álló konyhakülönítménnyel "száll ringbe" a legfinomabb ételt főző formáció címéért. Az irodalmi jóga és kabaré mellett exkluzív kísérővel, Bodrogi Gyula színművész vezetésével lehet megtekinteni délután négy órától a Sárkányok mindig lesznek című időszaki kiállítást. Rendhagyó körülmények között lehet majd bejárni a Petőfi Sándort, illetve a Heinrich von Kleistet bemutató tárlatot is, csakúgy, mint az Írói fogások új, időszaki kiállítást. A romantikus lelkületűek éjféltől gyertyafényes sétán vehetnek részt a klasszicista palotában.

A Ludwig Múzeumban Hobo énekes-dalszerző tart tárlatvezetést a Rock/tér/idő kiállítás termeiben, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ időszaki tárlata, a Total Records pedig világhírű fotósok zenei albumborítóit villantja fel. A Bajor Gizi Színészmúzeumban Tompos Kátya énekel, Molnár Piroska és Bodrogi Gyula, a Nemzet Színészei pedig anekdotáikkal fűszerezett túrára csalják a látogatókat.

Pórul járó kis múzeumok
A Múzeumok Éjszakáját az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) szervezi, s habár sok látogatót vonzanak a programok, akadnak olyan intézmények, amelyek elégedetlenek. A 2015-ös látogatottsági adatok szerint országszerte mintegy 420 ezren vettek részt a tavalyi Múzeumok Éjszakáján, ezzel a kiugróan magas számmal ismét sikerült megdönteni a korábbi évek rekordját. Csakhogy Fényi Tibor, a Róth Miksa Emlékház múzeumigazgatója a Népszavának azt mondta, a rendezvény nem kedvez a kis múzeumoknak. "Azt gondolom, hogy nem jó a helyzet, sőt teljesen életidegen a mostani lebonyolítás. Sokan nem tudják: csak az a múzeum részesül bevételben, amelynek a jegypénztárában megveszik azt a karszalagot, amellyel bármelyik múzeumot felkereshetik. Sehol nem alkalmazott metódus, hogy a látogatók nem tudják, miért adnak pénzt, s az sem, hogy az összeg nem egységesen szétosztva jut el a múzeumokhoz. Balog Zoltán miniszter tájékoztatása szerint nem is kevés pénzről beszélünk, hiszen több mint négyszázezer látogató generál ilyenkor bevételt" - emlékeztetett Fényi. Az igazgató azt mondta, ez a szervezés buta rendszerre vall. "A módszer olyan abszurd, mintha a hétvégi vásárlás során a pékségben vásárolt kenyeret kifizetnénk, de a zöldségesnél, újságárusnál, hentesnél már nem fizetnénk, így ők nem profitálnának" - folytatta.
Fényi lapunknak elmondta, önmagában nagyszerűnek tartja a Múzeumok Éjszakáját, mind a muzeológusok, mind a látogatók számára különösen örömteli, hasznos esemény. Nyomatékosította, nem ellenzi az alapkoncepciót, de álságosnak nevezte a pénzelosztási mizériát, már csak azért is, mert pénzhiány, támogatáscsökkentés miatt az elmúlt időszakban sok kisebb múzeum szűnt meg, így inkább segítségre lenne szükség. Mint mondta, ha a Róth Miksa Emlékház nem tudná kitűnő szponzorokkal ellensúlyozni azt, hogy a múzeumoknak adott éjszaka nem hoz hasznot, bajban lennének. Egyúttal felidézte: mivel több kisebb intézmény tiltakozott az ügymenet miatt, néhány éve egy elismert kommunikációs tanácsadócég javaslatot tett az EMMI minisztériumnak arról, hogy a karszalagért adott pénz valóban azokhoz jusson el, akiket a látogató támogatni kíván, nem pusztán azé a múzeumé legyen, ahol megváltotta.
A VII. kerületi Róth Emlékház idén felvidéki falvakból hozott el a fővárosban eddig csak ritkán kiállított Róth-üvegfestményeket. Az intézmény falai között egy világháborús tematikájú monodráma is megelevenedik, amely a csehszlovák–magyar lakosságcsere 70. évfordulója alkalmából arról szól, hogyan tudunk felülemelkedni a fájdalmon, hogyan tudunk magunkon nevetni, miközben elszorul a szívünk.