Onnantól kezdve, hogy ma este leszáll az éj (bizonyos kiállítóhelyeken már előbb is), a múzeumoké lesz a főszerep egészen másnap hajnalig. A 15. alkalommal megrendezett Múzeumok Éjszakája kulturális programsorozat keretében ezúttal négyszáz különböző hazai helyszínen több mint kétezer-kétszáz program várja az érdeklődőket. Akárcsak a korábbi években, úgy idén is, különleges tematika szerint szerveződtek az éjszakai események: a múzeumok a hangzatos Hősök, újítók, felfedezők címszó köré alakították a programokat. Az országos rendezvényeknek idén is van egy kiemelt városa, ezúttal Kecskemét. A Bács-Kiskun megyei városban számos közgyűjtemény és múzeum található (többek között a Katona József-, a Magyar Fotográfiai-, és a Ráday-Múzeum). A kecskeméti intézmények voltak a leglátogatottabb az elmúlt évek eseményein.
A rendezvény részletes, országos programja az esemény hivatalos weboldalán és mobil alkalmazáson keresztül érhető el, míg a fővárosi programokról a Fidelio magazin ingyenesen hozzáférhető Múzeumok Éjszakája különszámából tájékozódhatnak. A fővárosi programok egységes karszalagbelépővel látogathatók. A felnőtt belépőjegy ára 1500, a gyermekeké 600 forintba kerül. 6 éves kor alatt a belépés ingyenes.
A ma este kezdődő programon kifejezetten sok érdeklődőre számít a Magyar Nemzeti Galéria, ahol a Pablo Picasso képeit bemutató kiállítás rendes múzeumi nyitva tartás alkalmával is rengeteg embert vonz. (Azok, akik kíváncsiak a katalán mester több mint száz eredeti művére, készüljenek hosszú sorbanállásra.) A változatos fővárási programok közül kiemelkedik a városligeti Vajdahunyadvár kínálata is. Már délutántól forgatag várja az arra látogatókat: bábszínház és meseelőadás mellett moldvai csángó népzenével, tűzzsonglőr bemutatóval, bor és pezsgő kóstolással, hajnali zárásként pedig tűzugrással készülnek. A vár főépülete előtti Zugló Színpadon Török Ádám és a dzsessz-rock együttese, a Mini lép színpadra. A Mezőgazdasági Múzeumban a preparált állatok között vadászkutya kíséretében tartanak interaktív tárlatvezetést, s igazán különlegesnek ígérkezik az a lehetőség, amelynek keretében megnyitják a vár tornyait - köztük az eddig látogatóktól elzárt Nye Bojsza tornyot, amelynek jelentése szerbül Ne félj.
Az irodalombarátok sem fognak unatkozni. Az Országos Széchenyi Könyvtár Raktári séták nevű eseményén a nemzeti könyvtár azon részeibe kalauzolnak, ahova az egyszerű ember csak ma juthat be.
A Petőfi Irodalmi Múzeum nagyon gazdag programmal készül a forgatagra. A Károlyi-palota kerti színpadán az evésé és az irodalomé lesz a főszerep, de a főzés mellett a stand-up humor képviselőinek, slam poetry előadóknak, a Katona József Színház művészeinek is jut lehetőség a bemutatkozásra. Különböző összetételű csapatok mérkőznek majd a bogrács mellett: Cserna-Szabó András színművész Darida Benedek íróval közösen, Nagy Ervin színművésztársával, Szabó Győzővel, a Fiatal Írók Szövetsége pedig tagjaiból álló konyhakülönítménnyel "száll ringbe" a legfinomabb ételt főző formáció címéért. Az irodalmi jóga és kabaré mellett exkluzív kísérővel, Bodrogi Gyula színművész vezetésével lehet megtekinteni délután négy órától a Sárkányok mindig lesznek című időszaki kiállítást. Rendhagyó körülmények között lehet majd bejárni a Petőfi Sándort, illetve a Heinrich von Kleistet bemutató tárlatot is, csakúgy, mint az Írói fogások új, időszaki kiállítást. A romantikus lelkületűek éjféltől gyertyafényes sétán vehetnek részt a klasszicista palotában.
A Ludwig Múzeumban Hobo énekes-dalszerző tart tárlatvezetést a Rock/tér/idő kiállítás termeiben, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ időszaki tárlata, a Total Records pedig világhírű fotósok zenei albumborítóit villantja fel. A Bajor Gizi Színészmúzeumban Tompos Kátya énekel, Molnár Piroska és Bodrogi Gyula, a Nemzet Színészei pedig anekdotáikkal fűszerezett túrára csalják a látogatókat.