Veritas Történetkutató Intézet;zsidótörvény;

2016-06-27 07:08:00

Botrányos kijelentések a zsidótörvényről

Nem tartja jogfosztó törvénynek, és nem tartja "nulladik zsidótörvénynek sem" a numerus clausust Szakály Sándor. A Veritas Intézet vezetője a Budapest Beacon-nek azt mondta: "nemcsak, hogy a törvényben nem szerepelt a „zsidó” szó, de ekkor még nem is definiálta törvény a „zsidót” mint olyat", a numerus clausus szerinte egy jogkorlátozó törvény volt, "miközben másoknak nagyobb lehetőséget biztosított" - fogalmazott.

Ez az a törvény, amely 1920-ban kimondta, hogy „magyarországi nemzetiségek és népfajok” tagjai csak az országban mért hivatalos létszámadataik arányában jelentkezhetnek nagy presztízsű, értelmiségi állásokba, és végezhetnek el ezekhez szükséges egyetemi képzéseket. A törvény nyilvánvalóan a magyar zsidóság ellen irányult, mert megakadályozta, hogy jelentős részük egyetemre jusson, holott a törvény elfogadása előtt egyes szakokon 30 százalék körül is volt a zsidó hallgatók aránya. Szakály hozzátette, azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy sok fiatalnak pont ez a törvény jelentett nagyobb esélyt az egyetemre kerülésre a zsidók kiszorításával. Hóman Bálinttal kapcsolatban kifejtette, szerinte nem állja meg a helyét, hogy diktatórikus rendszer kiépítésében működött volna közre, az pedig eleve egy tévedés, hogy ő tagja lett volna a nyilas parlamentnek.

A Demokratikus Koalíció (DK) közölte, ha Szakály szerint teljesen rendben van a származás alapon történő megkülönböztetés, akkor bizonyára egyetért a Benes-dekrétumokkal is, elvégre a szlovákiai magyarok kényszermunkatáborba küldésével a szlovákok juthattak a magyarok egykori munkahelyeihez. Illetve Ceausescu román diktátorral is, aki a magyarokat szorította ki a román egyetemekről. "Úgy tűnik, hogy a magyar jobboldal semmit sem tanult az elmúlt 100 évből" - írták. A Veritas vezetőjének lemondását követelte az Együtt is. A párt szerint felháborító, hogy a kormány azért hoz létre történelemkutató intézeteket, hogy azok a neki tetsző történelmet írják. Az Együtt elfogadhatatlannak tartja, hogy egy olyan ember vezethet történet kutató intézetet, aki a XX. század fájdalmas traumáit relativizálja.

Tiltakozás a szentendrei turul ellen
Tiltakozáshullám bontakozott ki Szentendrén, a sok vitát kiváltott, teljes körű engedélyekkel nem rendelkező, most mégis épülő turul szobor körül. Péntek délután egy aktivista akadályozta meg az illegális munkálatokat, estére antiszemita üzenetet megfogalmazó transzparens hirdette a helyszínen: „Akit zavar a turul szobor, költözzön Izraelbe! Magyarország a mi hazánk! Isten áldd meg, a magyart!” A múlt héten helyi lakosok levélben fordultak a polgármesterhez, amelynek legfontosabb üzenete, hogy közös, nyílt, lakossági fórumon szeretnék megbeszélni a turul ügyét. A szobor avatási ünnepségét július 2-ra hirdette meg a Konzervatív kör. A Szabadságtéri Eleven Emlékmű csoport jövő szerdán, június 29-én Szentendrén tartja kihelyezett beszélgetését, a turul szobor területén, a Sztaravodai út és a 11-es út kereszteződésénél található parkban, este 7 órától.