Városliget;kopaszok;

2016-06-27 10:23:00

Kopaszok akcióban - Újabb balhé a Városligetben (Videó)

Tegnap este 11 óra körül két tucat kopasz jelent meg a Közlekedési Múzeumnál - a Városliget Zrt. megbízásából -, és kordonokkal vonták körbe az épületet, hogy a tiltakozók ne tudják tovább akadályozni a Liget-projekt részeként startoló gigaberuházást. Lökdösődés és kisebb verekedés alakult ki, a rendőrség kiérkezett a helyszínre, de a jogvitát nem tudták megoldani. Mindeközben az MTI csak arról számolt be hajnalban, hogy megkezdődik a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum "régi, rossz állapotú épületének bontása".

Az immár századik napja a Liget-projekt ellen polgári engedetlenségi mozgalommal tiltakozó Ligetvédők észrevették az éjszaka indult akciót, és megpróbáltak bejutni a szerintük közterületnek számító, lekordonozott területre.

A 444 beszámolója szerint lökdösődés és kisebb verekedés alakult ki az éjjel Ligetvédők és a Közlekedési Múzeumhoz kirendelt biztonsági őrök között. A portál kérdésére egatták, hogy a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. megbízásából vannak itt, és van engedélyük a terület lekordonozására.

Reagált a Városliget Zrt.
Jogszerű volt a budapesti Közlekedési Múzeum bontása miatt a munkaterület elkerítése, mert az az építési terület a munkák idejére nem közterület - közölte a Városliget Zrt. Közleményükben elismételték: a bontás veszélyes munkafolyamat, a bontó- és szállítócégek felelőssége biztosítani, hogy senki ne sérüljön meg a bontási terület közvetlen környezetében, ezért egy biztonsági céget bíztak meg, akik a bontási területet körbekordonozták. A cég hangsúlyozta: jogszerű volt a kordonozás, mert az építési terület a munkák idejére nem közterület. Mint írták, a biztonsági emberekre pedig azért volt szükség, mert "az agresszív tiltakozók éjjel is megpróbálták a kordont áttörni", ilyenkor pedig az építési terület védelmét a bontást végző cég csak biztonsági cég bevonásával tudja biztosítani. A biztonsági cég jogszerűen lépett és lép fel, intézkedésüket a helyszínen a rendőrség is támogatta - jegyezték meg. 

A rendőröket a Ligetvédők hívták ki, akik azt állították, hogy érvényes, bejelentett demonstrációjuk van a Közlekedési Múzeum előtti területre. A hatóságok előbb két járőrrel, majd újabb autókkal érkeztek a helyszínre. Hajnalban a Ligetvédők egyik hangadója, Komáromy Gergely, a Riddim Colony énekese a kordonon belülre jutott, mire a kopaszok erőszakkal kivitték. Ekkor kezdődött a lökdösődés, de a rendőrök nem léptek közbe, mint mondták, egy polgárjogi vitában ők csak felveszik a vitatkozó felek adatait, és megpróbálják a helyzetet kezelni, ám a jogvitát nem tudják megoldani a helyszínen.

Videó forrása: 168 óra/Kökényesi Gábor

A 444 beszámolója szerint hétfő reggelre sem rendeződött a helyzet. A Ligetvédők most a múzeum bejáratánál blokkolják a munkát, az őrző-védők továbbra sem mutattak fel engedélyt.

Az MTI az akcióból csak annyit közölt, hogy megkezdődnek a bontási munkálatok, ezért balesetveszély miatt hétfőtől elkerítik a területet.  A Városliget Zrt. közleményében kiemelte, hogy a bontás során egyetlen fát sem szükséges kivágni, a később kezdődő építkezés miatt érintett fákat pedig a Városligeten belül átültetik. 

A Közelkedési Múzeum kiürítése az elmúlt hetekben kezdődött el - június 9-ére például a múzeum oldalában lévő, 424-es típusú gőzmozdonyt szállították el -, de azt továbbra sem tudni, hogy pontosan mi épül a helyére. Két hete például Vitézy Dávid, a múzeum igazgatója azzal keltett meglepetést a Design Terminalban egy konferencián, hogy a múzeum földalatti területe 9000 négyzetméteres lesz.

Ezt a zrt. közleménye is megerősíti, mely szerint a Közlekedési Múzeum bővítése a föld alatt történik, az eddigi 20 méter széles aszfaltozott parkoló helyén pedig zöldfelületet hoznak létre. 

Az MTI csak a "jót" közölte
A közleményben a városligeti dulakodásra nem tértek ki, azt azonban nem felejtették el közölni, hogy a Liget Budapest Projekt keretében a múzeum kívül-belül megújul. Egyfelől az eddiginél kétszer nagyobb kiállítótér jön létre, ami által egy 21. századi követelményeknek megfelelő, interaktív, digitális technológiákkal a közlekedés múltját és jövőjét bemutató új Közlekedési Múzeum jöhet létre.
Több műtárgy még szállításra vár a raktárba, ezek biztonságos és szakszerű kiemeléséhez esetenként az épület szerkezetét, födémrendszerét is meg kell bontani. Az épületet az alapításkori (1899) állapota alapján állítják helyre, ugyanakkor az épületen belül kortárs, 21. századi belsőépítészeti megoldásokkal új kiállítás, kilátó és közösségi tér jön létre. 

PM: könnyű lesz elcsalni, hány fát is kell kivágni

A Párbeszéd Magyarországért ellenzi a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum helyén tervezett "gigantomán építkezést", és továbbra is tiltakozik az egész Liget-beruházás ellen - mondta Szabó Rebeka, a párt szakpolitikusa. Zugló alpolgármestere a tiltakozó civilekkel kapcsolatban azt mondta: a kialakult helyzet jól mutatja, hogy a Városliget Zrt. és ezáltal a kormány hogyan képzeli el a beruházásról szóló egyeztetést. "Náluk az az egyeztetés, hogy kigyúrt, fekete pólós embereket küldenek, hogy az éj leple alatt engedély bemutatása nélkül lekerítsenek egy közterületet és a tiltakozókkal szemben a hatalom erejével lépjenek fel" - fogalmazott.

Szabó Rebeka azt mondta: a múzeum lebontása után építkezés kezdődik, több szinten, több ezer négyzetméternyi kiállítótér és mélygarázs lesz a föld alatt, ez a "hatalmas gödör" pedig befolyásolja a talajvízviszonyokat, ártalmas lehet a környező házakra nézve és kiszáríthatja a szomszédos zöldterületeket. Szerinte hibás a városligeti fakataszter, így hiába állítja a Városliget Zrt., hogy a bontás miatt nem szükséges fákat kivágni, illetve, hogy a veszélyeztetett fákat átültetik, könnyű lesz majd "elcsalni", hogy valójában hány fát is kell kivágni az építkezés miatt. Valószínűleg sokkal több fa fog áldozatául esni ennek a "gimantomán építkezésnek", mint amit most állítanak - vélekedett.