David Cameron;Brexit;

2016-06-27 11:18:00

Sosem lép életbe a Brexit?

David Cameron októberben leköszönő brit kormányfő továbbra sem hajlandó bejelenteni az Európai Unió vezetőinek, hogy hazája távozik az Európai Unióból, miután a csütörtöki népszavazáson a britek többsége a kilépésre szavazott. Az EU illetékesei szerint azonban a halogató stratégia senkinek sem jó. 

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a Bild am Sonntagban úgy vélte, hogy ez csak további bizonytalanságot szül. Ezért azt várják Londontól, hogy a keddi uniós csúcstalálkozón jelentse be kilépési óhaját. Cameron azonban kedden sem lesz hajlandó erre. Philip Hammond brit külügyminiszter világossá tette, hazája döntheti el, hogy mikor teszi meg ezt a lépést.

Az EU-nál ezért jogi lépésekre készülnek. A BBC szerint jogászokkal azt vizsgálják, tekinthető-e kilépési nyilatkozatnak, ha Cameron az EU csúcson beszámol a népszavazás eredményéről – közölte Derrick Wyatt jogászprofesszor.

A brit sajtóban azt sem tartják kizártnak, hogy a Brexit sosem lép életbe. Minél tovább húzzák-halasztják a hír bejelentését, annál nagyobb az esély arra, hogy a Brexitből nem lesz semmi – vélekedett Allen Green újságíró blogján. A kilépés ellenzői utalnak arra, hogy a referendum nem kötelező érvényű.

Már a Brexit-referendumot a „függetlenségről szóló népszavazásnak” nevező Boris Johnson jonzervatív párti vezető is erőteljesen finomított véleményén. Mint a Daily Telegraphban írt vendégkommentárjában vélekedett, London továbbra is a belső piac tagja maradhat, s szerinte sem kell elsietni a kilépési szándék bejelentését. Meglátása szerint a kilépés negatív hatásait „nagyon eltúlozták”.

Közben a brit valuta, a font már 31 éves mélypontjára zuhant. Egy font 1,34 dollárt ért. Igaz, volt már ennél rosszabb is: pénteken 1,50 dollárba is került egy font. A Goldman Sachs szerint az országnak 2017-ben enyhe recesszión kell átesnie. Sőt, az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is alacsonyabb lehet a gazdasági növekedés a vártnál. Li Ko-csiang kínai kormányfő szerint a világgazdaságban nagyobb a bizonytalanság a Brexit miatt.

Az Európai Bizottság ma a Brexit következményeiről tárgyal. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke először Francois Hollande francia elnökkel, majd Angela Merkel német kancellárral találkozik. Ezt követően Merkel Hollande elnökkel és Matteo Renzi olasz kormányfővel egyeztet Berlinben.