Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő tegnap megerősítette azt a hétvégi hírt, amely szerint hazája normalizálja viszonyát Törökországgal. „Úgy vélem, igen fontos lépés a viszony normalizálása” – közölte a miniszterelnök hivatala azt követően, hogy Netanjahu John Kerry amerikai külügyminiszterrel Rómában folytatott megbeszéléseket. Netanjahu kijelentette, hogy a megegyezés rendkívül kedvező hatást gyakorol majd hazája gazdaságára, illetve kereskedelmére. Nyilvánvalóan arra célzott, hogy Törökország lesz az elsődleges felvásárlója az izraeli földgáznak, amelynek kitermelése az idén kezdődött meg.
A két ország közötti viszony 2010-ben került mélypontra egy a Földközi-tengeren történt incidens nyomán. Török aktivisták akkor az izraeli figyelmeztetések ellenére megpróbálták áttörni az izraeliek tengeri blokádját egy segélyhajó fedélzetén. Nem sokkal azelőtt, hogy a Comore-szigeteki zászló alatt haladó Mavi Marmara hajó elérte volna a Gázai övezet partvidékét, az izraeli hadsereg megszállta azt. A konfliktusban tíz török állampolgár vesztette életét.
Netanjahu vasárnap este érkezett az olasz fővárosba, ahol John Kerry után Matteo Renzi olasz miniszterelnökkel is találkozott – írta hírül az ANSA olasz hírügynökség. Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke vasárnap este üdvözölte a megállapodást, amikor megbeszélést folytatott Recep Tayyip Erdogan török államfővel.
A megállapodás részleteit Netanjahu ismertette az amerikai diplomácia vezetőjével megtartott közös sajtóértekezletén. Kerry azért volt jelen a részletek közlésekor, mert jelenlétével ő is segítette a tárgyalások előre mozdítását. A megegyezés értelmében Izrael 21 millió dolláros kártérítést fizet annak a tíz családnak, akik érintettek a Mavi Marmara blokádtörő flotta ügyében – írja az Új Kelet honlapja. Az izraeli kormány mindemellett szélesebb körű humanitárius segély bejuttatását engedélyezte török szervezeteknek.
A török média szerint Törökország kórházat fog építeni és működtetni Gázában, illetve berlini segítséggel erőmű és tengervíztisztító telep építése is szerepel a távlati tervekben. Izraeli közlés szerint Ankara ígéretet tett arra, hogy megakadályozza: a Hamász az ország területén terveljen ki terrorakciót.
Közlések szerint ismét nagyköveti szintre emelik a bilaterális viszonyt. A megállapodásnak fontos része az is, hogy Törökország segíthet az egyre kínzóbb gázai vízhiány enyhítésében.
A sajtóhírek alapján mind a török média, mind a Hamász arra számított, hogy feloldják majd a Gázai övezet blokádját, ez azonban nem történt meg. Ennek ellenére az izraeli ellenzék élesen bírálja Netanjahut a megállapodás miatt. Jichák Hercog úgy fogalmazott, hogy a megállapodás sérti mindazokat, akik továbbra sem tudják, mi történt azokkal a szeretteikkel, akik a Hamasz terrorszervezet fogságába estek.
Ezenkívül felháborítónak nevezte azt, hogy az izraeli kabinet kormány kártérítést fizet azoknak, akiknek a hozzátartozói kezet emeltek izraeli katonákra. Amir Perez korábbi védelmi miniszter az Új Kelet szerint úgy foglalt állást, amennyiben egy baloldali kormány tette volna meg ezt a lépést, akkor be se jutottak volna a tüntetőktől a sajtótájékoztató helyszínére.
Az amerikai és a nemzetközi diplomácia ugyanakkor üdvözölte a megállapodást, és egyértelműen pozitív lépésnek ítélték meg, a térség jövője szempontjából.