baloldal;választás;Fidesz;Jobbik-Konzervatívok;előválasztás;demokratikus ellenzék;

2016-06-30 07:03:00

Csak így lehet legyőzni Orbánt és Vonát

A 2018-as baloldali összefogás szükségességéről tartott kedd este beszélgetést a Párbeszéd Magyarországért. A konferencián azzal is érveltek az előválasztás mellett, hogy másképpen nem győzhető le a Fidesz, sőt a Jobbik sem. Ha az MSZP és a DK közül legalább az egyik párt szeretne előválasztást, akkor a másiknak elkerülhetetlen lenne a részvétel. Viszont, ha mindketten bojkottálnák, az már egy jóval alacsonyabb érdeklődést eredményezhetne – vélekedett az este moderátora a Népszavának a beszélgetés után.

Az előválasztás úgy kell az ellenzéknek, mint egy falat kenyér – jelentette ki Karácsony Gergely azon a kedd esti beszélgetésen, ahol arra keresték a választ, hogyan valósítható meg hazánkban ez a folyamat. A Párbeszéd Magyarországért társelnöke leszögezte: összefogás nélkül esélytelen a baloldal a 2018-as parlamenti választáson. „Van egy egyfordulós választási rendszer, ami gyakorlatilag, matematikai szempontból lehetetlenné teszi a baloldali választási győzelmet akkor, ha a különböző politikai szervezetek között nincsen valamilyen együttműködés” – fogalmazott Karácsony.

Az esemény a címében - Vita az előválasztásról - arra utalt, hogy valamiféle éles párbeszéd alakul ki a résztvevők között, ám gyorsan kiderült, erről igazából nincs szó. A PM által kidolgozott koncepcióval szinte teljes mértékben egyetértett Tóth Csaba is. A Republikon Intézet stratégiai igazgatója tovább ment Karácsonynál, szerinte nemhogy a Fidesz, a Jobbik sem győzhető le közös jelöltek nélkül. (Az intézet az ellenzéki párthoz hasonlóan szintén kidolgozott egy előválasztási koncepciót.) „Azt gondolom, hogy egy olyan küzdelemben, ahol Orbán Viktor, Vona Gábor mellett van egy karakteres miniszterelnök-jelölt, illetve körzetenként egy olyan jelölt, aki mellett lelkesen fel tud sorakozni az ellenzéki tábor, akkor az egy nyerhető mérkőzés, meg lehet verni a Fideszt és a Jobbikot” – tekintett optimistán a jövőben a szakember. Tóth Csaba időben közeli példát hozott az előválasztás fontosságára: az MSZP tisztújítását. Finoman szólva sem rengette meg a közvéleményt, pedig fontos kérdés, hogy ki vezeti a legnagyobb ellenzéki pártot – fogalmazott a politológus, kiemelve: előválasztás nélkül érdektelenségre lehet számítani.

Ugyanakkor nagy kérdés, hogy a magukat erősnek gondoló pártok akarják-e, képesek-e átlépni a saját árnyékukat, felismerni a közép vagy hosszabb távú érdekeiket. A keddi beszélgetésen mindenesetre a PM-en kívül egyikük sem vett részt.

Tóth Zoltán választási szakértő, aki a Medgyessy-kormány idején a Belügyminisztérium államtitkára volt, már 2002-ben felvetette az előválasztás ötletét. „2014 januárjában, amikor megszületett ez az Összefogás nevezetű nem tudjuk, micsoda, akkor egy napig az előválasztás totális győzelemre állt, mert egyetértett az MSZP és Bajnai Gordon, hogy meg kell csinálni. Másnap bejelentették, hogy már nem értenek egyet az előválasztásról” – emlékezett vissza a választási szakértő a magyar politika szokásos tragikus jelenetére.

A PM egyébként 2017-ben tartaná meg az előválasztást a baloldali ellenzék pártjai között. A kampány során ismertté válnának, kibeszélésre kerülnének a politikáik kérdései, a közvélemény megismerkedhetne a jelöltekkel, azok széleskörű legitimációhoz jutnának országos médiafigyelem mellett, még nem éles körülmények között. Sajnos ez a politikai oldal nem áll a helyzet magaslatán. Egyszerre szenved együttműködési, hitelességi és legitimációs válságban – érvelt tovább Karácsony, bár nehéz dolga nem volt, hiszen a vendégek és közönség is úgy látta, hogy lemaradásban vannak a demokratikus pártok a választásokra való felkészülésben, az aktivisták, a választási bizottsági delegáltak felkészítésében.

A baloldal szempontjából jó ötletnek tartanám, hiszen mindenképp ki kell választani az ellenzéki oldal vezetőit, ami ha zárt ajtók mögött történik, akkor az csak acsarkodásnak látszódhat – vélekedett lapunknak az esemény után Róna Dániel. A politológus – egyben az este házigazdája – kifejtette: az előválasztás az egyetlen olyan lehetőség, hogy "nemesebbnek" tűnjön a küzdelem. Nyilván nincsenek illúzióim: ebben az esetben is előfordulnának támadások, de sokkal átláthatóbb és mérhetőbb lenne a folyamat – fogalmazott Róna, hozzátéve: a választóknak is pozitív üzenet az, hogy a baloldali pártok végre nem egymással foglalkoznának, hanem szabályozott kereteken belül küzdenének a választóközönség szimpátiájáért. Ha az MSZP és a DK közül legalább az egyik párt szeretne előválasztást, akkor a másiknak elkerülhetetlen lenne a részvétel. Viszont, ha mindketten bojkottálnák, nyilván sokkal nehezebb, mert az már egy jóval alacsonyabb érdeklődést eredményezhetne – reagálta a politológus arra a felvetésünkre, hogy az előválasztásnak van-e értelme, ha az MSZP vagy a DK kimarad belőle. Róna hozzátette: még ebben az esetben is megfontolandó megoldásnak gondolná a kisebb pártok és civilek részvételével.

Az MSZP nyitott a tárgyalásra
Nyitott a tárgyalásra, ám nem ismeri Karácsony Gergely előválasztásra vonatkozó javaslatát Molnár Gyula. Az MSZP elnöke tegnap lapunknak az ígérte, elkéri elődjétől a PM társelnökének, Zugló polgármesterének az ügyre vonatkozó elképzelését, de nem bánná, ha Karácsony neki is elküldené azt. Megválasztása után Molnár arról beszélt, a jelenleginél nyitottabbá szeretné tenni az MSZP-t, mert úgy gondolja, a demokratikus oldal egyetlen kihívóval győzheti le a Fidesz-rezsimet. Orbán Viktorékat akkor lehet legyőzni 2018-ban, ha mindenütt egyetlen kihívója lesz a kormánypártoknak. Az időközi választások is ezt mutatják. "Aki ebből kimarad, azt mutatja a külvilág felé, hogy nem akar kormányváltást" - fogalmazott. Nem titkolta, hogy összefogás helyett az együttműködés más formáit keresi, előbbi ugyanis 2014-ben kudarcot vallott. A szocialisták tavaly elfogadott új alapszabályban lehetőségként szerepel az előválasztás módszere.