Ha majd egyszer személyesen is megkérdezik arról, hogyan képzeli a jövőt, akkor Botka saját bevallása szerint azt fogja mondani, az elmúlt hónapokban több pártfórumon, a múlt szombati tisztújító kongresszuson, illetve egész oldalas publicisztikában is egyértelművé tette, miről, hogyan gondolkodik. Határozott elképzelése van arról, hogy a győzelem érdekében mit kellene tennie a pártnak a következő két évben. A választási stratégia meghatározása azonban már a frissen megválasztott elnökség feladata és felelőssége. Amennyiben ezzel a stratégiával azonosulni tud, minden erejével küzdeni fog, de csak akkor. Amíg fogalma sincs arról, miben kellene szerepet vállalnia, nem tud nyilatkozni arról, részt akar-e venni a program végrehajtásában.
Molnár a szegedi polgármestertől azt várja, hogy irányítsa a párt felkészülését a kormányzati munkára. Erről a frissen megválasztott pártelnök már hétfőn beszélt az InfoRádióban. Azt ajánlotta Botkának, ne kifelé, hanem felfelé mozogjon a pártban. Hozzátette, szeretné, ha belépne a tőle régóta várt miniszterelnök-jelölti szerep előszobájába azzal, ha a kormányzati felkészüléssel kapcsolatos vezetője lenne a pártnak. Botka vezethetné azokat a tárgyalásokat, amelyeken kialakul, hogyan és kivel indul az MSZP a 2018-as választáson. Később Molnár úgy fogalmazott, ha miniszterelnök-jelöltjük pártpolitikus lesz, akkor elsősorban Botkában gondolkodnak.
Botka múlt szombati Népszabadságban megjelent publicisztikájában úgy fogalmazott: "Erős civil szféra, erős szakszervezetek szükségesek ahhoz, hogy a társadalom erőre kapjon, hangja hallhatóvá váljon. Olyan baloldali kormányra van szükség, amelynek napi gyakorlata, törvényben rögzített kötelessége az érdekegyeztetés, az érintettek bevonása a döntésekbe, valamint a folyamatos átláthatóság biztosítása. Olyan baloldali közösséget kell teremtenünk, ahol magától értetődő, hogy a pártprogram a társadalmi partnerek bevonásával, a velük folyatott viták során, egyenlő felek közötti megegyezéssel születik meg. Jobb, stabilabb, bizalommal övezett döntésekhez vezet az ilyen politizálás, mint egymás kijátszása vagy legyőzése".