fesztivál;Ördögkatlan fesztivál;

Udvaros Dorottya FORRÁS: ÖRDÖGKATLAN

- Az angyalok az ördögöt is szívesen fogadják

A 9. Ördögkatlan Fesztivál idén augusztus 2. és 6. között várja a látogatókat. A rendezvénynek szlogenje is van, mely szerint „Öt napig angyalok vagyunk, és az ördögöt is szívesen fogadjuk!.”

A baranyai falvakban - Beremenden, Kisharsányban, Nagyharsányban és Villánykövesden - megrendezett öt napos fesztivál idei díszvendégei: Udvaros Dorottya Kossuth-díjas színésznő és Kovács Gerzson Péter, a kortárs magyar tánc meghatározó alakja. A rendezvény kiemelt programjai közé tartozik az idén Bartók Béla: Concerto című táncszínházi ősbemutató a Forte Társulat és a Hungarian Studio Orchestra előadásában. Rendező-Koreográfus: Horváth Csaba. Zenei vezető: Dinyés Dániel, koncertmester: Bujtor Balázs

Az Őszi Fesztivállal és a Nemzeti Táncszínházzal együttműködésben a kilencéves Ördögkatlan legnagyobb vállalkozása történik meg augusztus 5-én este a beremendi Megbékélés Kápolna előtt. Szintén a kiemelt programok kategóriájába sorolták a szervezők a „Húsz éves lenne…” (Bárka Színház) című programot. 1996 nyarán alapították a tavaly megszűnt Bárka Színházat. Ennek szellemiségét idézik fel kiállítással, lengyel utcaszínházzal (Teatru Osmego Dnia-Artus), a Katlanban születő előadással (író: Tasnádi István, rendező: Vidovszky György) beszélgetésekkel – és persze Mulatsággal. Külön tematikus blokkot kap a fesztiválon az Oscar-díjas Saul fia, ennek keretében lesz filmvetítés, kiállítás, utóbbi „Hátraarc” címmel a Mai Manóból, és lesznek beszélgetések. Azt remélik a fesztivál létrehozói, hogy néhány alkotó személyesen is ellátogat majd az Ördögkatlanba. A fesztiválon több egyetemista produkció is látható lesz majd, a Színház- és Filmművészeti Egyetem a Sirállyal érkezik, a Kaposvári Egyetem a Psychét hozza, a Pécsi Egyetem Művészeti Kara kiállításokkal készül a villánykövesdi pincékben. A Pesti Magyar Színház Színiakadémiája előadás-sorozattal jelentkezik a Kovács Udvarházban és szokás szerint a szentesi drámatagozatosok is képviseltetik magukat.

Az Óbudai Danubia Zenekar lefegyverző Csokigolyó gyerekkoncerttel és komolytalan komolyzenei akciókkal, Mozart koncerttel lesz jelen a fesztiválon.

Erőteljes lesz a színházi jelenlét: Katona József Színház (Abigail bulija, Cosí fan tutte), Orlai Produkció (Hernádi Pont, Egyasszony, Kriplimari, Őszi szonáta, Mellettünk ), Csiky Gergely Színház (A gát, Sötétben látó tündér), Forte Társulat (A te országod), Jászai Mari Színház (Tartuffe), Faluturisták Beremenden, K2 Társulat (Villánykövesdi vőfély), Budapesti Nemzeti Színház (Nyáron, este fél tizenegykor, Psyché), Mulatság, SzFE (Sirály), Nézőművészeti Kft. (Don Quijote, Soha senkinek), MANNA (Mary és Max), TÁP Színház (Minden rossz varieté).

A koncertkínálatra sem lehet panasz: fellép mások mellett: a Quimby, a 30Y, a Kiscsillag, a Wombo Orchestra (FR), a Besh O Drom, a PAZO, a Péterfy Bori&Love Band, a La Skeleton Band (FR), a Lajkó Félix vonós koncert, a Parno Graszt, Ferenczi György és a Rackajam, illetve a Karosi Júlia Quartet. Emellett lemezbemutatót tart Palya Bea.

A programban helyet kapnak cirkuszi, irodalmi, gyerek és családi programok, valamint táncprodukciók, filmvetítések, beszélgetések, kiállítások is.

Ungvári Tamás új kötete, a Felperzselt ország arról szól, hogyan birkóztak meg nagy és kevésbé jelentős íróink 1944 és 1945 sorsfordító éveivel. Kosztolányi Dezső nehezen titkolta azt, hogy kiket tart a magyarság igazi „elnyomóinak”, Illyés Gyula és Németh László pedig közös családi öngyilkosságot tervezett az ostrom idején.