Karácsony Gergely;Városliget;

2016-07-05 13:09:00

Karácsony kompromisszumos javaslata a kormánynak

"Kompromisszumkész ember vagyok, de a Városligetbe nem akarunk új épületeket" - szögezte le a liget, leginkább annak zöldfelületei ügyében többfrontos küzdelmet is folytató zuglói polgármester az ATV reggeli műsorában. Karácsony Gergely egyúttal bejelentette, hogy tesz egy javaslatot a kormány felé, ami szerinte megoldás lenne a kialakult és kiéleződött helyzetre. 

A polgármester azt is jelezte, hogy a kompromisszumos javaslat pusztán szimbolikus jelentőségű, miután polgármesterként valójában nincs abban a helyzetben, hogy ajánlatot tegyen a kormánynak. Karácsony Gergely szerint ugyanakkor a Ligetvédők kitartó demonstrációi, valamint a közvéleménykutatások eredményei láttán érzékelhető némi elbizonytalanodás a kabinet részéről, így talán mégis lehet foganatja a javaslatnak. Ennek lényege pedig, hogy "a ligetbe ne menjenek be".

Vagyis:

- Noha ő személy szerint nem ért egyet vele, de építsék fel  a Közlekedési Múzeumot.

- Az Ötvenhatosok terén (közismertebb régi nevén, a Felvonulási téren) építsék fel a Néprajzi Múzeumot.

- Arra a riporteri felvetésre, hogy "lenne egy színház az Ajtósi Dürer sor sarkán", Karácsony Gergely közölte: az is legyen. Ami a lényeg, hogy a Városliget belső részébe ne menjenek be.

Zugló polgármesterének Facebook-oldalán egyébként ma reggel ez a poszt jelent meg: 

A teljes interjú itt megtekinthető 

Rendkívüli ülést hívnak össze
A budapesti zöldterületek megóvása ügyében Sallai R. Benedek, az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke a bizottság ellenzéki tagjainak támogatásával rendkívüli ülést hív össze péntekre. 
Közlése szerint a Városligetben zajló események, "civilek elhurcolása és bántalmazása, információhiányos tájékoztatás a beruházásokról, alternatív megvalósítási tervek hiánya" mind arra utalnak, hogy nem megfelelő módon zajlott a kiemelt kormányzati projekt társadalmi vitája.
Tudatta: célja valódi párbeszéd elindítása, és olyan alternatív megoldások keresése, amelyek a budapesti zöldfelületek megóvását és az emberek egészséges környezethez való jogát helyezik az előtérbe.
Kitért arra is: egy demokratikusan működő országban, ahol a lakosság 81 százaléka nem ért egyet egy beruházással, természetesnek kellene lennie a párbeszéd újranyitásának.
Sallai R. Benedek arra kéri a kormányt, hogy a társadalmi vita lezárásáig állítsák le a fák kivágását, és szólaljanak fel "a véleményüket kifejezni kívánó állampolgárok bántalmazása ellen". Az ülésen a kormány és a főváros képviselői, a kivitelezők és a civilek egyaránt szót kapnának.