A politikus hangsúlyozta: az országnak minél előbb kormányra van szüksége, mert több olyan halaszthatatlan ügy van, amelyben egy ügyvezető kormány nem dönthet. Példaként említette a 2017-es költségvetést és az uniós kötelezettségek teljesítését.
A főtitkár rámutatott: mivel nekik csak egy képviselőjük jutott be a spanyol törvényhozásba, a PP-nek más pártok támogatását is meg kell szereznie ahhoz, hogy kormányt alakíthasson. "Mindannyiunknak engednünk kell, hogy az állampolgárok nyerjenek" - fogalmazott.
José Miguel Barragán kijelentette: az, hogy nyitottak a tárgyalásokra még nem jelenti azt, hogy "biankó csekket" adnának Rajoynak. Nem zárkóznak el az elől sem, hogy a PP mellett más párt kormányalakítási ajánlatát is meghallgassák - jegyezte meg. A politikus kizárta annak lehetőségét, hogy Spanyolországban nagykoalíció jöjjön létre, szerinte egy kisebbségi kormány megalakulása képzelhető el.
Mariano Rajoy ezzel a találkozóval kezdte azt az egyeztetési sorozatot, amely során szeretné felmérni, hogy egyáltalán kik nyitottak az együttműködésre a parlament pártjai közül. Ezt követően velük érdemi, konkrét tárgyalásokat kezdene az új kormányról. Mint azt korábban mondta, szeretné, ha megállapodás születhetne azokról a minimális feltételekről, amelyekkel kormányozni lehet, s amelyek engedik a kormány "normális működését" a parlamentben. Az ügyvezető kormányfő a puhatolózást a Baszk Nacionalista Párttal (PNV) folytatja szerdán.
Minderre azért van szükség, mert a konzervatív Néppárt a múlt vasárnapi választásokon nem szerezte meg az önálló kormányalakításhoz elegendő parlamenti többséget. Ahhoz, hogy PP miniszterelnök-jelöltjét a parlament megválassza, 137 képviselője mellé további 39 támogató vagy tartózkodó szavazatot kell összegyűjtenie.
A legnagyobb pártok a választások utáni első reagálásaikban nem mutattak együttműködési szándékot, noha azt minden pártvezető hangsúlyozta, hogy el kell kerülni a választások újbóli megismétlését.
Spanyolországban tavaly decemberben is a PP nyerte a parlamenti választásokat, de akkor sem volt meg a szükséges többsége, és a pártok nem támogatták kormányalakítási szándékát, ahogy később a szocialista pártét sem. A választásokat épp a megegyezés hiánya miatt kellett idén júniusban megismételni.