A Fővárosi Főügyészség - az általa lefolytatott vizsgálat alapján - eljárásokat kezdeményez az MNB által alapított, jelenleg több, mint 268 milliárd forint vagyonnal rendelkező hat Pallas Athéné Alapítvány ellen. A főügyészség annak nyomán kezdett vizsgálódni, hogy Tóth Bertalan egyenként feljelentette az alapítványokat, mégpedig azért, mert álláspontja szerint - amelyet most a főügyészség is magáévá tett - az alapítványok a költségvetési törvényben meghatározott értékhatárt meghaladó árubeszerzések, szolgáltatás-megrendelések, illetve építési beruházások során nem folytattak le közbeszerzési eljárást, holott a közbeszerzésre vonatkozó jogszabály szerint az alapítványok ajánlatkérőknek minősülnek. Az MSZP országgyűlési frakcióvezető-helyettese a Népszavának elmondta, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság is hivatalból is eljár, valamint az ügyészség kezdeményezésére is saját hatáskörben fog dönteni a szerződések "hovatartozásáról".
A jegybanki Pallas Athéné Alapítványok egyébként egy hete közölték, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság kérésükre megállapította: a közbeszerzési törvény hatálya alá tartoznak. A hatóság ekkor csekély, alapítványonként 200 ezer forintos bírságot szabott ki.
A Fővárosi Főügyészség eljárása során azt is vizsgálja, hogy a kuratóriumok tevékenysége mennyiben felel meg a belső szabályoknak és a törvényeknek - tudtuk meg Tóth Bertalantól. Amennyiben hiányosságokra bukkannak, akkor szankciókat is alkalmazhatnak, de csak a végső esetben születhet olyan döntés, amelynek nyomán az alapítványokat meg kell szüntetni. Elvileg a Közbeszerzési Hatóság is kezdeményezheti az alapítványok által megkötött szerződések felmondását, de számos esetben az eredeti helyzet visszaállítása már aligha lehetséges.
A Közbeszerzési Hatóság honlapja szerint 162 alapítványokhoz köthető eljárás van folyamatban, és ebből - gyűjtésünk szerint - 118 esetben kezdeményezte a vizsgálatot a Fővárosi Főügyészség. Tóth Bertalan elmondta azt is, hogy a véleménye szerint szabálytalan közbeszerzések miatt tett feljelentése mellett, ugyancsak az ügyészséghez fordult annak megállapítása végett, gyanúsíthatóak-e a kuratóriumok hűtlen kezeléssel. Az történt ugyanis, hogy a jegybank vezetőinek, úgy is, mint az egyes alapítványi kuratórium tagjainak tudomásuk kellett, hogy legyen arról, hogy a Pallas Athéné Domus Animae alapítvány egyes kereskedelmi bankoknál, főként a Matolcsy György MNB-elnök unokatestvére, Szemerey Tamás tulajdonában álló NHB Banknál, úgy kötötték le a betéteket, hogy azok kamata a jegybanki alapkamat alatt legyen. Kérdés - tette fel a kérdést Tóth Bertalan -, hogy miért nem a Magyar Államkincstárnál helyezték el ezeket a betéteket, ahol legalább az alapkamattal megegyező hozamra lehetett volna számítani.
Az alapítványok féléves beszámolója szerint a vagyonuk június végi értéke 1,72 milliárddal magasabb annál, mint amennyit az alapítványok a jegybanktól kaptak - írta a Világgazdaság. Kevésnek tűnik a 0,87 százalékos hozam, hogy ha bekalkuláljuk, hogy a nullához közelítő kamatok miatt a bankbetétek alig fialnak. Viszont az ingatlanállomány önmagában 2,2 milliárd forinttal értékelődött fel, akkor ez arra utal, hogy az állampapírok és a többi befektetés nemhogy hozott, hanem még vitt is. Összvagyonuk 0,65 százalékos együttes értéknövekedésénél többet egy év alatt még a legrövidebb lejáratú, 3 hónapos állampapírok, a diszkontkincstárjegyek is hoztak.
Az alapítványi vagyont hamarosan tovább csökkenthetik a Közbeszerzési Döntőbizottság folyamatban lévő vizsgálatai után kiszabott büntetések, amelyek eddig három szerződés után 32 millió forintot tesznek ki, de további büntetések várhatók.
Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy ezeket a bírságokat közpénzből szeretnék kifizetni az alapítványok. Mindenkinek, akinek köze volt az alapítványok szabálytalan működéséhez le kell mondania - tette hozzá.