Nagy-Britannia;David Cameron;Theresa May;

Theresa May. FOTÓ: Dan Kitwood/Getty Images

- Mayt támogatná a britek többsége

Theresa May maradt a favorit a brit konzervatívok elnökválasztásán azt követően, hogy csütörtökön este kiderült: ő, illetve Andrea Leadsom energiaügyi miniszter között dől el a párharc. Csütörtökig a frakció szavazhatott az elnök személyéről, miután azonban csak ketten maradtak versenyben, a toryk körülbelül 125 ezres tagságának kell döntenie az új pártvezetőről.

A győztest szeptember 9-én hirdetik ki, s októberben miniszterelnöknek jelölik a Brexittel kapcsolatos, június 23-án megrendezett népszavazás eredménye miatt lemondott David Cameron helyére. May egyébként a csütörtöki szavazási körben 199, Leadsom 84 szavazatot kapott, a harmadik helyen végzett, s ezzel kiesett Michael Gove pedig 46-ot.

A Sky News felmérése szerint nemcsak a frakcióban, hanem a britek körében is May a legnépszerűbb. A közvéleménykutatás szerint a megkérdezetteknek majdnem a fele, 48 százaléka nyilatkozott úgy, hogy Theresa Mayt választaná pártelnöknek, 25 százalék voksolna csak Leadsomra. Magas ugyanakkor a bizonytalanok aránya: 28 százalékos. A felmérésnek arra a kérdésére, olyan személyiséget kell-e pártelnöknek választani, aki a britek kilépése mellett kampányolt, a megkérdezettek 55 százaléka nemmel válaszolt, s csak 37 százaléka igennel. Ez esetben csak nyolc százalékos a bizonytalanok aránya.

Ugyanúgy, mint a Brexittel kapcsolatos referendumnál, e tekintetben is megfigyelhetőek generációs különbségek. Az idősebbek, 55 év felettiek körében ugyanis népszerű az egyértelműen Brexit-párti Leadsom, 33 százalék voksolna rá, a 18-34 év közöttiek esetében azonban mindössze 14 százalékos a támogatottsága. Ugyanakkor az 55 év felettieknél is 50 százalékos May támogatottsága. Szakértők szerint a két jelölt megítélése közötti különbséget elsősorban az magyarázza, hoy Mayt, aki hat éve belügyminiszter, jobban ismerik az emberek, Leadsom viszont csak most építi fel politikai imázsát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne esélye, hiszen 2005-ben sokáig David Cameron is kevéssé ismert személyiség volt mind a tory-tagság, mind a közvélemény szemében.

Bárhogyan alakuljon is a jövő, a következő tory-elnökre óriási felelősség hárul, hiszen neki kell tárgyalnia az Európai Unióval az EU-ból való kilépés feltételeiről.

Amerikai városokban tüntettek csütörtökön este, nemcsak feketék, az afroamerikai közösséget sújtó rendőri erőszak ellen, miután a héten két színes bőrűt is agyonlőttek a rendőrök. A demonstrálók „A feketék élete is számít” jelszóval vonultak utcára. Dallasban péntekre tragédiába torkolt a tiltakozás, orvlövészek tizenkét rendőrt meglőttek, közülük öten életüket vesztették.