Platini;foci EB;Griezmann;

Antoine Griezmann volt a franciák vezére a németek ellen FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LARS BARON

- Platini babérjaira tör Griezmann

A házigazda francia válogatott lesz Portugália ellenfele a labdarúgó Európa-bajnokság vasárnapi fináléjában. A gallok az elődöntőben Griezmann duplájával a világbajnoki címvédő Németországot verték 2-0-ra. Az Atlético Madrid csatára már hat gólnál jár a kontinensviadalon, ezzel pedig Thierry Henryval holtversenyben a valaha volt második legjobb Eb-góllövője lett a francia nemzeti tizenegynek.

Antoine Griezmann játékáról beszél kis túlzással az egész világ. Az Atlético Madrid 25 esztendős támadója az Európa-bajnokság egyik, ha nem a legjobb teljesítményét nyújtó futballistája, s ezt a csütörtöki, németek elleni elődöntőben is igazolta, ahol két találatának köszönhetően a franciák 2-0-ra verték a világbajnoki címvédőt, s jutottak 2000 után ismét a kontinenstorna fináléjába. A fiatal csatár már hat gólnál jár,, ezzel pedig Thierry Henryval holtversenyben a második legeredményesebb francia játékos az Eb-k történetében. Az Griezmann mellett szól, hogy az Atético csatárának elég volt egy torna a hat találathoz, míg az Arsenal korábbi klasszisa három Eb-n hozott össze féltucatnyi gólt. Az abszolút rekordot Michel Platini tartja kilenc góllal, így ha a gallok hetese mesterhármast szerez a döntőben, beállítja a háromszoros aranylabdás csúcsát.

„Ez a győzelem nemcsak az enyém, nemcsak azoké, akik ma a legjobb tudásuk szerint igyekeztek tenni a dolgukat a pályán, hanem mindenkié, az egészségügyi stábé éppúgy, mint azoké a játékosoké, akik egyetlenegy percet sem játszottak még a tornán, de a lelküket is kitették az edzéseken – mondta szerényen Antoine Griezmann. – Hogy a Bajnokok Ligája döntőjében rúgott tizenegyest nehezebb volt-e elvégezni? Azt elrontottam, talán ezért is volt nagyobb próbatétel a mostani… Platini? Örülök a góljaimnak, de még nagyon távol vagyok az ő szintjétől. Remélem, egyszer lesz alkalmam utolérni.”

Az este negatív hőse Bastian Schweinsteiger volt. A 120-szoros válogatott labdarúgó, ugyanis az első félidő hosszabbításában kézzel ért a labdához a büntetőterületen belül, így tizenegyeshez juttatta a gallokat, akik éltek is a lehetőséggel. „Próbáltam elérni a labdát. Sajnos nem tudom megmagyarázni, miért emeltem fel a kezemet. Talán csak egy reflex volt” – fogalmazott a 31 éves középpályás. – „Ez nagy csalódás, az álmunk már nem válhat valóra. Nem jutottunk be a döntőbe, így Rio után nem lesz lehetőségünk még egy varázslatos éjszakát átélni. Egy nagyon fontos dolog hiányzott Franciaország ellen: egy kis szerencse. A vereség is a játék része, még ha fáj is utána. Nem tehetünk mást, mint hogy gratulálunk a franciáknak a fináléhoz.”

A portugál-francia döntőt vasárnap 21.00 órakor rendezik, s élőben közvetíti az M4.

Németország-Franciaország 0-2 (0-1)
Marseille, Stade Vélodrome, 64 078 néző, Jv.: Rizzoli (olasz)
NÉMETORSZÁG: Neuer - Kimmich, J. Boateng (Mustafi, 61.), Höwedes, Hector - Can (Götze, 67.), Schweinsteiger (Sané, 79.) - Özil, Kroos, Draxler – Müller. Szövetségi kapitány: Joachim Löw
FRANCIAORSZÁG: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko, Griezmann (Cabaye, 92.), Payet (Kanté, 71.) - Giroud (Gignac, 78.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Gólszerző: Griezmann (45+2., 72. – az elsőt büntetőből)


A németek legyőzésével kiderült, hogy vasárnap este a Stade de France-ban Portugália lesz a házigazda Franciaország ellenfele. Mindenekelőtt egy rossz hír a fináléval kapcsolatban a magyar szurkolók számára: nem Kassai Viktor lesz a játékvezető. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) ugyanis úgy döntött, hogy a sípmester a brit Mark Clattenburg lesz. A 41 éves bíró vezényelte a Bajnokok Ligája májusi döntőjét is. Némi öröm az ürömben, hogy Kassai azért bekerült a játékvezetői csapatba: ő lesz a pótbíró, tehát ha Clattenburg valamiért kiesne, mégis sípszavára kezdődhetne meg a várva várt döntő. Ring György pedig pótasszisztens lesz.

Amennyiben a statisztikát vesszük alapul, akkor kijelenthetnénk, hogy a luzitánoknak fikarcnyi esélyük sincs Griezmannékkal szemben. Utoljára 1973-ban győzték a portugálok a franciákat, egy párizsi barátságos meccsen. Csakhogy Portugália utolsó tíz meccsén mind alulmaradt. A két együttes három tétmeccset vívott egymással, s mindhárom alkalommal a franciák nyertek. Mindegyik alkalommal elődöntőben kerültek szembe egymással: két ízben Európa-bajnokságon, 1984-ben és 2000-ben, 2006-ban pedig a világbajnokságon. Az 1984-es találkozón Michel Platini a 119. percben szerezte meg a 3-2-es győzelmet, illetve a fináléba jutást jelentő találatot. 16 évvel később a másik francia legenda, Zidane vetett véget a portugálok álmainak: aranygóllal nyertek a franciák. (Akkoriban egy gól elég volt a hosszabbításban a győzelemhez, ez a kísérlet azonban hamar megbukott.) A sors ekkor ismételte önmagát: az 1-1-es rendes játékidő után a gall együttes ismét a 119. percben szerezte meg a győztes találatot. 2006-ban, Münchenben a vb-n a franciák büntetőkkel jutottak tovább. Ezen a találkozón az ifjú Cristiano Ronaldo is pályára lépett.

Apropó Ronaldo. Az Eb-finálé akár arról is dönthet, ki kapja az idei Aranylabdát. A nemzetközi sajtóban egyre erősebben követelik, hogy Messi és Ronaldo nyolc éve tartó hegemóniáját Griezmannak kellene megtörnie. Amennyiben ismét ő lesz a döntő sztárja, nehéz lesz nem figyelembe venni az év végi szavazásnál. Ha viszont Ronaldo találata döntene, akkor alighanem negyedszerre is a világ legjobb játékosa lenne, hiszen ne feledjük, májusban a BL-trófeát is a magasba emelhette.

Lapszemle
Kronenzeitung (Ausztria): A Bayern München mumusa, Griezmann most Németország rémálma lett. Május 3-án az Atlético Madrid játékosa ejtette ki a münchenieket a labdarúgó Bajnokok Ligájából a bajor együttest, most pedig ismét megbabonázta Manuel Neuert. Mindemellett Schweinsteiger úgy ért kézzel a labdához, mintha kapus lenne.
Blick (Svájc): Franciaország száguld előre! 1984 és 2000 után a kékek harmadízben kerültek az Eb fináléjába. Méghozzá teljesen megérdemelten, miután sikerült „lekapcsolniuk” a világbajnokot. Ehhez Didier Deschamps jó taktikai húzásai is kellettek.
Le Figaro (Franciaország): Most Franciaország örülhetett a végén. Ez a győzelem bekerül a történelemkönyvekbe. Olyan siker ez, amelyre örökké emlékezhet az ország. Micsoda diadal a világbajnokkal szemben, amely 1958 óta válogatottunk mumusa!
L’Équipe (Franciaország): Extázis, s a sors hatalma. A francia együttes bekerült a döntőbe, sikerült az, ami 1984-ben Platini, 2000-ben pedig Zidane generációjának. S most sem kell sokat gondolkodni azon, kinek a nevéhez kössük a sikert: adja magát Griezmann neve.
Marca (Spanyolország) Griezmann herceget királlyá koronázták. Németország pedig megtanulhatta: a kihagyott helyzetek megbosszulják magukat. Az együttes remek lehetőségeket szalasztott el, s meg is fizette ennek az árát. A franciák váratlanul szerezték meg a vezetést, a másodikban pedig Hugo Lloris mutatott be nagy bravúrokat.


Két momentum döntött

Németországban már a francia mérkőzés előtt vita alakult ki arról, hogyan állítsa fel a csapatot Jachim Löw Hummels, Khedira, és Mario Gomez kiesése miatt. Elsősorban előbbi kettő távolmaradása okozhatott fejfájást a német szövetségi kapitánynak. Mustafit vagy Höwedest válassza? – merült fel a kérdés. Végül utóbbi kezdett Boateng mellett. Bár a Schalke 04 játékosa rendszeresen beállt csereként, csak egyszer számított rá kezdőként Löw, még az olaszok elleni negyeddöntőben, amikor a németek 3-5-2-es felállásban léptek pályára. A franciák ellen azonban látszott, időnként mennyire nehezen értik meg egymást Boatenggel. Ettől függetlenül Höwedes teljesítményére nem lehetett panasz, a hibák az összeszokottság hiányára voltak visszavezethetőek. Felmerül a kérdés, a keret kiválogatásánál túl merészen nyúlt a tapasztalatlan játékosokhoz Löw? Ez a 61. percben vált nyilvánvalóvá, amikor Boateng sérülése miatt Mustafit kellett behoznia: a Valencia védője szintén sosem volt alapember a válogatottban.

A másik vitatható döntés Schweinsteiger beállítása volt. Sérülése miatt még az sem volt biztos, hogy elutazhat majd Franciaországba, végül azonban Löw számíthatott rá. A torna kezdetén csere volt, ám Khedira sérülése miatt már az olaszok ellen is beállt. Már akkor nagyon lassúnak, körülményesnek, bizonytalannak tűnt, s a büntetőpárbajban egy rosszul elvégzett 11-essel tette fel a koronát addigi nem éppen fényes teljesítményére. Nagyjából azt a formán kívüli Schweinstergert láthattuk viszont a franciák ellen is, aki a Manchester Unitedben szinte végigszenvedte ezt az évet. Miközben csapata dominált az első félidő nagy részében, egy ügyetlen mozdulatával 11-essel ajándékozta meg a franciákat a játékrész hajrájában, amivel rendkívül nehéz helyzetbe hozta a „Nationalelfet”. A német n-tv hírtelevízió találóan jegyezte meg, hogy a helyi szurkolók „kézilabda Eb-ként” emlékezhetnek majd a tornára, hiszen a negyeddöntőben Boateng kezezésének, s az ezt követő jogos büntetőnek köszönhetően egyenlítettek ki az olaszok.

Több német értékelés jelent meg a 2014-es világbajnoki győzelem után arról, hogy Löw forradalmat hozott a német labdarúgásban, mivel bátran nyúl a fiatalokhoz. Ezek a hangok még inkább felerősödtek a mostani elődöntőt megelőzően. Most azonban a kiesés részben épp Löw túlságos bátorságának, kísérletező szenvedélyének is köszönhető volt.

Nagy László, a Telekom Veszprém kézilabdázóinak csapatkapitánya pénteken két évvel meghosszabbította szerződését.